şükela:  tümü | bugün
 • mineral suları ve kaplıcaları, ayrıca açık havada dahi (!) sigara içilmesine izin verilmediği için tertemiz olan havasıyla insanı büyüleyen kasaba. karl marx, hitler, atatürk, beethoven, mozart ve adını hatırlayamadığım pek çok ünlünün uğrak yeri olmuştur. ayrıca eğer prag'a gidip alışveriş yapılacaksa sabredip herşeyi karlovy vary'de almak tavsiye edilir, çünkü fiyatlar burada şehir içinde olduğundan çok daha düşüktür.
 • eski adi karlsbad olan sehir. 13 tane sifali cesmesi olan, insanlarin ellerinde masrapalarla su icerek dolandigi sehir.
 • bu kaplica kentin adi kralin banyosu manasina gelirmis.. ayrica rustem batum'un cektigi bir turistik belgeselde gorduk ki, vaktiyle ataturk'un kaldigi otelin girisine onun bir de bustunu yerlestirmis adamlar.. olay simdiye kadar nasil televole'lere dusmedi, bilmiyorum.. ya da dustu de haberimiz yok..
 • 4-5 günlük prag gezisi içine sikiştırılmaması gereken çek beldesi!
  prag'ı adam akıllı gezdikten sonra gezmekte yarar var... yoksa çok değerli zamanınızın 1 günü buraya harcanıyor, sehr-i prag'daki çok önemli bazı yerlere yetişilemiyor.
  2. veya 3. prag gezisinden sonra görülebilir.
  atatürk'ün kaldığı otel şirin mutevazi bir yapı (içini bilmem ama kapısında bir plaket var).
  tur rehberlerinin 'atatürk burada kaldı, burada yedi' gibi hacc turizmi kisvesine bürünmesi oldukça komik oluyor!
  ayrıca masaryk'le (çekoslavak cumhuriyetinin kurucusu.) olan mektuplaşmalarından (ki bu mektuplaşma da rivayet!) bu topraklardaki 'cumhuriyet' fikrinin babasının da mustafa kemal paşa olduğu iması var ki... maazallah!
  ama prag'ı bellemişsiniz veya n'bileyim sevmemişsinizdir... valla burası da çok güzel, tertemiz biryer.
  grand pupp'ın (kış mevsiminde) turlar için ayırdığı yemek salonu, şatafatlı bir yemekhane gibi... yemekleri de kötü, hadi ehven diyelim.

  (bkz: prag)
 • film festivaliyle ünlüdür.
 • ''doğu avrupa'nın cannes'ı'' diye tabir edilen film festivali vardir. hatta yonetmenligini ferzan özpetek'in yaptığı ''karşı pencere'' adli film burda 3 odul birden aldi.
 • zengin arap ve rus turistlerin akınına uğramış rengarenk ve yemyeşil bir şehir.. nehir boyunca yürüyüş dünyanın az yerinde bu kadar renkli ve zevkli olsa gerek..
  bu şirin memlekete türklerin uğramadığı belli, ellerinde kaplarla mineral su içerek yürüyen vatandaşlarla, bir sokaktaki tuvalet sayısı doğru orantılı değil pek..
 • prag dan 1,5 saatlik uzaklıkta, yol üzerinde bira fabrikasında mola verip bira da alabileceğiniz ,vardığınızda güzelliğiyle size büyüleyecek bir belde. termal sularda şifa arayanlar dışında konaklama için pek uygun bir yer değil üstelik otel fiyatları prag a nazaran daha pahalıdır. turla gidenler için grand pupp yerine kendi seçimlerine göre bir yerde yemek yemeleri hem vakit kazanmalarına hem de daha lezzetli bir yemek yemelerine imkan verecekdir. bu arada yürüyerek şehri keşfe çıktığınızda ilginç kitapçıları gezme imkanınız olacakdır. hatta indirimli cd bölümünde rüya ersavcı cd si ile karşılaşınca kitapçı gözünüze daha da ilginç gelmeye başlıyor.
 • gidenlerin yüzünde tatlı bir gülümseye sebep veren; çizgi filmden fırlamış evler,üzeri eski köprülerle bezenmiş şehrin içinden akan bir nehir, insanı şaşırtacak kadar temiz bir hava,sıcak sular , erik şarabı ,cam ve soğuk şehir.
 • alman sınırı yakınlarındaki çek kaplıca-kasabası. atatürk burayı çok beğendiğinden, yalova-termal kaplıca tesislerini burayı örnek alarak inşa ettirttiği söylenir. ayrıca fotoğraflarda ve belgesellerde gördüğüm kadarıyla kasaba sokaklarında pek çok palmiye vardır, avrupa'nın bu kadar ortasında palmiyelerle karşılaşınca şaşırır insan. palmiyelerin sırrı ise bölgenin mikroklima olması falan değil, palmiyelerin büyük tahta saksılara dikilmiş olmaları ve kışları sıcak yapı/sera içlerine falan taşınmalarıdır.

hesabın var mı? giriş yap