şükela:  tümü | bugün
 • viyana şehrinin meydanlarından bir tanesi, merkez metro istasyonunun olduğu yer. büyük bir yeraltı geçidinin içinde kendini barındıran bu istasyonun bilumum çıkışları vardır ve bu çıkışlardan şehir merkezinin en can alıcı noktalarına ulaşılabilinir. bu çıkışlar kaertner strasse, karlskirche, opera yani oper gibi gibidir...
 • münih de bir metro istasyonunun ismi.
 • karl'ın yeri.
 • marienplatz dan sonra munihin ikinci buyuk meydanidir. alısveris merkezleri ile unludur.
 • viyana ' da üç metro hattının kesiştiği, uyuşturucu alım satımının, tüketiminin en yoğun olduğu, inanılmaz güzellikte barok bir kilisenin bulunduğu yer. viyana' ya ilk defa gelenlere akşam hava karardıktan sonra asla uğranılmaması tavsiye edilir ama saçma bir tavsiyedir bu! viyana gibi her yerinden güven, huzur, sakinlik fışkıran bir şehirde e pek tabi üç metro hattının kesişmesi, uyuşturu alanların satanların ortalıkta eğlenceli eğlenceli dolaşması adaba aykırı olarak nitelendirilebir. siz ki istiklal caddesi benim mekanım her hafta ordayım diyenseniz, yolunuz düşerse vivana'ya karlsplatz'ı da içinizde korku belirmeden, keyifle gezensiniz sonuçta!
 • dunyanin en guvenli sehri falan oldugundan suphelendigim viyana'nin en tekinsiz oldugu soylenen yeri. gunduz gayet rahat takilinacak bir yer -ki stratejik olarak en onemli yer sanirsam, ki u bahnin kaerntnerstrasse'ye cikisi var, 1 hafta sadece burda alisveris yapsaniz yeter- oldugu gibi gece de elinizi kolunuzu sallaya sallaya gezebilir, hatta birazcik gozunuz karaysa gecenin bir vakti tek basina ve bir kelime dahi almanca bilmeden cold turkey modundaki tiplerden -bu hafifletici bi durum tabi, ama buna kasan bi insanin orda isi ne, niye evinde yatip uyumaz onu anlamadim, sormaya da almancam yetmedi- ates isteyebilir hatta muhabbet bile edebilirsiniz. bu da sehrin genel olarak ne kadar nezih bir yer oldugunun en onemli ispati.
 • munih'te bir meydanimsi. tam ortasinda bir buz pateni pisti, kenarinda yuvarlak nizamda bulunan binalardan birinde kocaman bir mcdonald's ve de ilerisinde bir kisim yanar doner neon isikli binalar gorulebilir. isartor - marienplatz - karlsplatz yurume yolunun bir ucunu, ayni zamanda da bizim istanbul icin surici diye tanimladigimiz kavrami munih'e uyarlarsak, munih'in surici sinirlarindan birini olusturur.
 • viyana'da, dört bir tarafı, görülmeye değer yapılarla çevrili meydan.

  bu meydan üzerinde; karlskirche (aziz karl'ın anısına yaptırılan kilise), viyana müzesi*, viyana teknoloji üniversitesi* ve (u1, u2, u4 metro hatlarının kesiştiği) karlsplatz istasyonu bulunur.
 • (bkz: stachus)
 • depresyondan kurtulma yöntemlerinden birine ev sahipligi yapar...aksam saatlerinde oper cikisindan cikip kärtner straße`ye dogru yürürseniz bütün görkemiyle karsiniza cikan staatsoper binasi ve arkada kalan kärtner straße insana yasadigini hissettirip,depresif halin gereksizligini vurgular.kisin karli havada karlsplatz starbucks`da da bir kahve icerseniz ciplak ayakla topraga basmissiniz gibi elektrigin vücudunuzu terkettigini farkedersiniz