*

şükela:  tümü | bugün
 • pragda uzerinde kirktan fazla heykel bulunan ana koprudur. oraya kadar gidip de bu koprude hem gunduz, hem de gece resim cektirmemek olmaz. ayrica gece saatlerinde becherovkanizi alip koprude sigara tutturmek de farzdir kanimca.
 • pragdaki en muhtesem kopru. vltava nehri üzerindedir ve sagli sollu essiz heykellerle bezelidir. (bkz: karluv most)
 • charles bridge diye de geçen şahane, sanat eseri kıvamındaki köprü. geceleri; sahil boyu sıralanan tarihi yapıların mükemmel ışıklandırılmasıyla birlikte, ayrı bir güzeldir.
 • döneminin astronomideki en ileri milletlerinden biri tarafından yapıldığı için olsa gerek, köprünün en büyük özelliği yapımında astronomiden yararlanılmasıdır. 1 3 5 7 9 7 5 3 1 düzeni gözönüne alınmış ve köprünün inşası için ilk taş 1357 yılının 9. ayı 7. gün saat 5:31'de konmuştur. büyük çek mimarisinin üstadlarından otto* tarafından başlanan köprü, 1402 yılında petr parler tarafından tamamlanmıştır. üzerindeki 30 heykel daha sonra 1683 ile 1928 yılları arasında yine astronomi göz önüne alınarak, çeşitli aralıklarla yerleştirilmiştir.ilk yapımında taşları birleştirmek için yumurta kullanılmıştır. 515 metre boyunda, 10 metre yüksekliğindeki bu köprü hakkında yazılanların aksine sabah saat 5'te gayet sakindir ve dileyenlere çok güzel pozlar vermektedir.. köprünün kampa adasına inen merdivenleri ayrı güzeldir..
  (gereksiz bilgi: büyük çek şairi vladimir holanın 13 yıl boyunca hiç dışarı çıkmadığı ve şaheseri hamletle bir gece'yi yazdığı ev o merdivenlerden indiğiniz küçük adadadır..)
 • yaz sonunda gidildiğinde üstündeki bütün heykeller ve lambaları örümcek ağları kaplamış köprü.kasten yapılsa bu kadar güzel olabilirdi. üstündeki turistlerse bu örümcek ağı kaplı heykellerin arasında fazla yeni, fazla bu çağa ait fazla genç görünüyorlar.
 • sevdiceginize evlenme teklifi etmek niyetindeyseniz tereddutsuz en iyi yerdir.
 • kasım ayında gitmişseniz ve prag denen huysuz insanlar cennetinde kıçınız donarak oradan oraya savruluyorsanız, güzelliğini ancak tatilden dönüp de goggle da gezerken farkedeceğiniz, köprünün başlangıcında bulunan ve çıkabilmek için para ödenen ama beleş çıkabilmek için üst kattaki hediyelik eşya satan mağazaya gittiğinizi söylemenizin işe yarama ihtimalinin olduğu* bir de kuleye sahip meşhuur köprü.
  ayrıca bu köprüdeki heykellerden birinin üstü el sürüle sürüle bir hal olmuş, parıldar haldedir. bunun sebebi de turist kazıklamaya yönelik uydurulmuş bir inanışa göre bu heykele ellerini sürenlerin tekrar prag a gelecek, götünü süren evde kalmış kızların evlenecek, pipisini süren erkeklerin de 1000 krona karşılığında tatlı çek kızlarıyla bir gece geçirebilecek olmalarıdır. bu satırların yazarı olan kültürsüz gezgin de ilk günün hevesiyle sadece elimi sürüp, dördüncü günün sonunda bu şehirden nefret ettiği için gidip selpak la elini sürdüğü yeri silmiştir. bunu gören şapşal japonlar da bunun yöresel bir adet olduğunu sanıp ceplerinden çıkardıkları selpaklarla sıraya girip bu ritüeli devam ettirerek aslında bütün o icatların uzaylılar tarafından yapılıp depremler altında inim inim inleyen bu mikro insanlara allah rızası için verdikleri tezimi güçlendirmişlerdir. velhasıl güzel köprüdür ama dandik bir şehre bir köprü için gidilmez...
 • bir yaz sabahı gunese uyanısın, oglen yemegi manzarasının ve gecenin buyusunun diger ismi.
 • cekce'deki adiyla karluv most'tur. ustundeki aziz heykellerini incelemek, gundogumu ve batimlarinda uzerinde bulundugu vlatava nehri'ne karsi hayal kurup kiriklarini da suya atmak farzdir...
 • arkadaslarımın arabayla daldıgı tarihi kopru. (bkz: bravo)
hesabın var mı? giriş yap