• işlerin çığrından çıktığını gösteren durum.

arkadaşım imam hatip lisesinde çalışıyordu geçen yıl. yaşadıklarından her gün dehşete düşüyordu. dersler haremlik selamlık bilindiği üzere. bunun yanında imam hatip lisesine gelenler, girdikleri sınavda diğer hiçbir liseye yerleşememiş, eksi netlerle falan kaydolan öğrenciler. durum neresinden baksan üzücü ve endişe verici. neyse. tenefüslerde kızların ve erkeklerin ineceği merdivenler farklı. ama kızlar çaktırmadan hep erkeklerin tarafından inmeye çalışıyormuş. nöbetçi öğretmenler hep bu öğrencilerin peşinde. aynı merdivenden inemezlermiş. erkek sınıfına ders anlatırken (ki zaten konsantrasyonları ve derse olan ilgileri son derece düşük bir sınıfın matematik dersi dinlediğini düşünün), cam kenarındaki bir erkek öğrenci bahçede bir kız öğrencinin yürüdüğünü görüyor ve anında hurra tüm erkekler camda. arkadaşım şaşırıyor. çocuklar arkadaşıma yani hocalarına yalvarır gibi o kıza bakmak istediklerini söylüyorlar. kızların sınıfında ise olaylar olaylar. kızların genelde el ele ve gayet samimi olduklarını söylüyor arkadaşım. rehberlik servisi gizli gizli ilişki yaşayan kız ve erkek öğrencilerin arasını bozmaktan ve sorunlarını çözmekten bıkmış. yetmiyor tabii aileler var bir de kızlarının erkek öğrencilerle temasta olduğunu öğrenince deliren. bi de onlarla uğraşıyorlar. her şey gizli gizli ama yaşanıyor. ve belki daha aşırı noktalarda. elde edemedikçe daha fazlasını arayan bir kitle ortaya çıkıyor. sonrasında kürtajlar, erken evlilikler ve bir sürü trajedi. gerek var mı? ya da bu kafaya göre nası bi gereklilik bu? kadın ve erkeğin yanyana durup, aynı havayı solumasını bile günah gören bu zihniyete neden gerek var? sizin tanrınız bu kadar mı sevmiyor sizi? bundan mı çektiğiniz ve çektirdiğiniz bunca acı, eziyet? kusura bakmayın ama bu dünya bir "orta çağa" daha dayanamaz. ha siz istiyorsanız bir orta çağ daha, buyrun gitmekte özgürsünüz.
  • insan ve toplum sağlığında büyük sıkıntılar doğuracak bir adımdır, hemen dönülmesi gerekir.

kadın ile erkeğin birbirinden uzak yetişmesi hem bireysel hem toplumsal bin türlü sapıklığın, bozukluğun, hastalığın önünü açar.
  • toplumda daha cok tacizci ve tecavüzcü yetismesine yardimci olacaklardir.

bunlar bir de egitimci. kendilerini kutlamak lazim.
  • türkiye'nin hak ettiği olaydır.

burası bir orta doğu ülkesi, burada amsterdam'daki insanlar gibi 50 bin dolar gelirle, kızlı erkekli medeni ortamlarda yaşayamazsın. burada gecekonduda yaşar, abaza muhabbeti yapar, davarodaki çarşaflı şener şen'e benzeyen bir kadınla evlenir, asgari ücret alır, iş kazasında geberir gidersin. hak ettiğin budur.
  • mal eleği. bunu savunanları gönül rahatlığıyla hayatınızdan silebilirsiniz. bu insanlardan hiçbir hayır gelmez.
  • - ziya bey çok iyi yæææ
    - ziya bey'den çok umutluyum yæææ
    - ziya bey, bu eğitim sistemini toparlar yææææ
    - ziya bey, eğitimcidir. öğrencinin de öğretmenin de dilinden anlar yæææ

şu iyi niyetiniz vallahi öldürecek hepimizi. bu da lacivertin farklı bir tonu işte.
  • sene 2012.. çiçeği burnunda imam hatip orta okuluna atanmış öğretmenim.. 5. sınıfları okutuyorum o yıl. sınıf rehber ogretmenligini üstlendiğim sınıf bir kız sınıfı. mektuplar falan yakaliyorum, ask mektuplari kiz ogrencilerden.. o yaşıma kadar ben soylememisim bi erkege "güçlü erkeğim" diye.. mektupta görünce cok üzülüyorum kizlarim adına. . bu nasıl bir bastirilmislik nasil bir ezilmislikse küçücük kizlari kadinlastirip o yasta olmamasi gereken bir fantezi dünyasına suruklemis..

su an çalıştığım karma eğitim veren bir orta okul. böyle bir sey ile karsilasmadim henüz.

kadinin ve erkegin cinsiyeti ile degil de insancıl durusuyla one çıktığı bir dünya dileğiyle. ..
  • bu eğitim sisteminin başarıyı arttıracağını düşünenlere

(bkz: endüstri meslek lisesi)
    (bkz: teknik meslek lisesi)
    (bkz: kız meslek lisesi)

başarı oranlarını herhangi bir anadolu lisesi'yle kıyaslayabilirsiniz... ona da gerek yok. mahallenizdeki anadolu lisesi'nin okul çıkışında bahçe önüne bakın, ertesi gün de herhangi bir kız ya da erkek meslek lisesinin önüne bakın. farkı görün.
  • yine tarikatlar..
    yine cemaatler..
    sürekli bunlardan darbe/ler yiyen bir güruhun aynı hatalarını tekrarladığını görmekteyiz!

--- spoiler ---

karma eğitimi tasfiye' yönetmelik değişikliğini değerlendiren eğitim sen genel yükseköğretim ve eğitim sekreteri özgür bozdoğan, “yönetmelik değişikliği, meb 'in akademik okullar, sanat ve spor okullarına dönük mesafeli ancak imam hatip okullarına dönük kollayıcı ve kolaylaştırıcı tutumunu sürdürüyor olması ve karma eğitimin kademeli olarak kaldırılması yaklaşımındaki ısrarının izlerini taşımaktadır. alışık olduğumuz şekliyle de, ‘piyasa' ile karşı karşıya gelinmemesine de özen gösterilmektedir” dedi. karma eğitime yönelik tehdide dikkat çeken bozdoğan, “değişiklikle karma eğitimin tasfiyesinde atılmış olan yeni bir adım olarak kabul edilmelidir. yapılan değişiklik, bu yıl uygulanan ‘ortaöğretime geçiş sistemi' ve yapılan anadolu lisesi kontenjan artırımlarının büyük bölümünün çok programlı anadolu liselerinde yapıldığı dikkate alındığında ciddi sonuçlar üretecektir. bu okulları tercih eden öğrencilerin akademik eğitim alma isteğinden kaynaklı tercihte bulunduğu gerçeği göz önüne alındığında, şu an meb bu öğrencilere kız veya erkek okullarında okumayı dayatmaktadır. bu adımın kendisi ileride farklı okul türlerinde de karma eğitimin tamamen kaldırılmasının zeminini oluşturma olasılığını barındırmaktadır. meb acilen yaptığı bu değişiklikten vazgeçmelidir” ifadelerini kullandı. imam hatiplere kolaylık
    --- spoiler ---

(bkz: imam hatipler kapatılsın) !

edit: yalanlandı.
  • türkiye gibi 3. dünya ülkelerinde sıradan bir gündem. dünyanın en iğrenç ve beş para etmez eğitim sistemini nasıl daha iğrenç ve beş para etmez yaparız diye düşünüp bunu bulmuşlar sanırım.
hesabın var mı? giriş yap