şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: nispeten)
 • (bkz: kime göre neye göre)

  karması yüksek yazarlar genellikle siyasete ve spora dair birşeyler yazmamakta, tematik takılmakta ya da sevgi böceği modunda gezinmektedir ki herkes olumlu bakar bu tür yazarlara...apolitiktirler... görseler de görmezden gelip "işim olmaz" derler...
  bu kimilerine göre "boktan" kimilerine göre de "gereken" bir tavırdır...
  kişiden kişiye değişir...
 • "karması eksi olan yazarların nispeten süper olması" gibi doğru ve yanlışı içinde barındıran tespittir.

  topluluğuna kendini sevdirmek ve egoyu yüceltmek için didinen yine de bir halt beceremeyip karması düşük olan, aynı şekilde "zikerim karmasını" diye düşündüğü halde "olm ne orjinal adam yav tavrına hayran olayım" şeklinde şukelalara boğulmak suretiyle karması yüksek olan yazar çeşitlerinin de olması ayrı tartışma unsurlarıdır. peki tartışmaya gerek var mıdır? o da ayrı bir tartışma unsurudur.
 • karması yüksek yazarların entry'lerinin genelde controversial içerik taşımamasından ileri gelen durum*
 • çok kötü oylanmış, hiç oylanmamış ya da zamanın ötesine geçen entryleri yok eden, az yazdığı için eski entrylerinin de oylanmasıyla zamanla karması yükselen kişilerin karması bu değerlendirmenin dışında tutulursa belirli bir karma aralığı için doğru sayılabilir.

  misal -ekşi sözlüğümü öğreniyorum dersinden geçecek kadar ekşi sözlükle içli dışlı bir kişi olarak- gördüğüm kadarıyla karması 300-390 arasında olanlar da etliye sütlüye dokunmayan, göze pek batmayan, daha ortalama yazarlardır. peki tarzım değişmesin ama karmam yükselsin 300-390 olsun ister miyim? isterim tabii, yetti artık sevin beni.
 • nispetli bokluk neye delalet eder şimdilik pek bilgimiz yok, ama işin boktan bir durum oluşu tek bir entry yazmanın kırk defa ölçüp biçmeye dair bir emek olabileceğine bağlanabilir. çünkü zordur boşalmadan yazmak, zordur aklına gelenler yazmaya değer mi ölçüp biçip tartmak. bir tanım, o tanıma giren bir anı ya da edinilmiş bir bilgi, bizim kendi küçük dünyamızdan çıkıp dile geldiğinde başka dünyalarda ne anlam ifade edebilir? bunu düşünmeden yazmak basit bir eylemdir ama başka bir zihnin otuz saniyesini kendi saçmalamalarıyla meşgul etmekten rahatsız olan zihinler de var olabilir.

  ne olduğunu bilmediğim karma puanı yüksek olmuşsa, bu yüzden de nispeten boktan bir yazar isem, bokluğum okuyanın zamanına ve okumak için harcadığı emeğe kıymet vermekten kaynaklıdır. bu ne sıradanlıkla, ne insanların görmek istediğini yazmakla, ne de insanları cahil yerine koymakla değil ama kelimeleri dikkatle seçerek yazmakla, kendini ifade etmek için emek göstermekle, özetle yazdıklarını okuyacak insanlara saygı duymakla ilgili bir durum olabilir.