1. karmate, karadeniz halk müziği adına ciddi anlamda buram buram emek kokuları sezdiren nani adlı albümüyle ortamlara hoşgelmiş, güzel sesli solistli bir gruptur. albümlerinde lazca, gürcüce, megrelce, hemşince ve türkçe birbirinden güzel şarkılar en güzel yorumuyla kendilerine yer bulmuştur. ve görülen o ki; tüm şarkıları tulum, kemençe, akordion, ve bilimum karadeniz çalgılarını harmanlı bi şekilde bünyesinde barındırmış.

  hmm, tabi bi artvinli olarak atabarı'yı bu kadar güzel şekillendirdikleri için de ayrı bir taht açmışlardır içimde kendilerine efenim. burdan bin selam olsun..
 2. gruptan son haberler şu şekilde seyretmektedir.

  "lazca’da “su değirmeni” anlamına gelen karmate, nani adlı ilk albümünü çıkardı. karmate; üretimi, emeği, karşılıksız yardımlaşmayı simgeliyor. nani, karmate’nin yozlaşmaya direnen; kültürleri, dilleri özüyle yaşatmak için çabalayan haklı duruşlarının ürünü.

  karmate’nin canlı olarak (hücum kayıtla) hazırlanan ilk albümü nani, z müzik ve kalan müzik ortak yapımı olarak yayınlandı. uzun süredir sahnelerde sergiledikleri canlı performansları ile dikkat çeken grup, karadenizli halk ozanlarının sandıklarda saklı kalmış, tozlu raflarda unutulmuş bant kayıtlarını gün ışığına çıkararak, bu melodileri yeniden harmanlayıp öğüterek dinleyicilerine sunmayı hedefliyor.

  türkçe, lazca, gürcüce, ermenice, rumca ezgilerin bir araya getiren karmate; ‘’karadeniz kültürünün müziğini icra edebilmek, özveri, en önemlisi sorumluluk gerektirir’’ diyor ve akustik enstrümanlarla ezgilerin hassas yapılarını bozmadan yorumluyor.

  nani’de 12 eser yer alıyor. albüme şevval sam, ismail hakkı demircioğlu, efkan şeşen,bayar şahin, erdal bayrakoğlu gibi usta seslerin yanı sıra karadeniz’in genç müzisyenleri fatih yaşar, fatih reyhan, aydoğan topal, yasemin, eylül duru, harun topaloğlu ve yaşar kabaosmanoğlu vokalleri ile renk katmış."
 3. enfes karadeniz müziği yapan grup.
  yemek için değil, kulağına takıp durmaksızın dinlemek için.

  çokça tavsiye edip, bi de çokça tebrik ettiğim..
 4. ah karmate ah ağzun kopmasun. dün bütün grup elamanları ile toplantı halinde olduğum şuandada şarkılarını dinlediğim muhteşem grup..