şükela:  tümü | bugün soru sor
  • asetilen gazı çıkarmakta kullanılan, karbonla kalsiyum birleşiği madde...
  • kucukken mahalledeki arkada$larla evin onundeki acik arazide buldugumuz, "tukurunce patlar" efsanelerine konu olmu$ fakat deneylerimizde duman cikarmaktan ileri tepki vermemi$ beyaz kirec'e benzeyen sert madde..
  • galip tekin'in eski bir öyküsünde de pisuvara kötü niyetle bırakılan madde.
  • outdoor aktivitelerinde kullanilan, kendi kucuk ocagi da bulunan, kucucuk bir parcasi ile bir konserveyi isitabilen malzeme.
  • bir kaba (sinek ilacı kutuları) konduktan sonra sırayla herkes kabın içine tükürürdü , daha sonra kutunun delinmiş olan arkasına yanan kibrit yaklaştırıldığında bir patlama oluşur ve garip bir şekilde eğlenilirdi.
  • cocukluk zamanlarimizin en tehlikeli oyununu elde ettigimiz kirec tasi ya da karisim. ailelerimizden gizli bir sekilde, etrafta buldugumuz ise yaramaz salca veya yag tenekelerinin acik olmayan tabanina bir civi ile delik deler ve insaatlardan temin ettigimiz sonmemis kirec parcalarini icine koyardik. (hatta daha da ileri gidip teneke icine civi falan koymuslugumuz da oldu. (nerden bilelim, molotof kokteyl yaptigimizi) daha sonra delikli tabani ustte kalacak sekilde topraga gomerdik. geriye sadece icine bir sise su dokmek kalirdi, ki dokulen su ile birlikte yanan kirec tasindan cikan gazlarin olusturdugu basinc yeterli olana kadar (tecrube olmustu artik, el karari, hissiyat) isaret parmagimizi, actigimiz delik uzerinde basili tutardik. parmak birakma anindan sonra hizla kendimizi geriye atarak kutunun havaya ucusunu manyakca bir sevincle yasardik. lakin, tavsiye etmem, zira, hizli davranmayan ve tecrubesi bir kac arkadasimizin cehresi tarumar olmustu.
  • bazı açıkgözlü balıkçılar da karpitle balık tutarlar. dinamitle avlanır gibi. düzenekleri tam olarak nasıl çalışır bilmiyorum ama beş on dakika içinde denizin üstü balık dolar. onlar da balıkları toplar. sonra satarlar, kalanın da bi kısmını kızartır bi kısmının buğulamasını yaparlar. çocukları falan buğulamayı pek sevmez o yüzden genelde kızartırlar ama sıvı yağın kilosu olmuş beş zilyon kolay değil tabi. sonra çocuklar balıktan fosfor alırlar. zekaları açılır büyünce talkshow gibi şeyler yaparlar. bazen de büyük üniversitelerde rekan veya dektör olurlar. sonra derler ki karpiti suya atarsanız patlar, bi sürü balık olur heryer. öğrencileri de peki öğretmenim derler hepbir ağızdan.
  • karpit beyazdır ve söylemesi çok komiktir. yolda yürürken karpit karpit karpit diyerek çok eğlenebilirsiniz.
  • karpitle teneke kutu havaya ucuran halen var midir bilinmez ama bu isin teknigini bilen eminim pek azdir. bu teknige vakif olamamanin cezasi kafatasinda acilan kocaman bir yarik olabilir *. tenekenin altindaki kucuk kuyuda suyla aktive olan karpitin yeterince ic hacimi asetilen gaziyla yogunlastirdigina kanaat getirince, ucunda atese verilmis kagit parcasi olan uzun sopayi tenekenin ustundeki delikle bulusturmak, size en az 10 metrelik ucus zevki yasatacak insansiz bir yerli roket tecrubesi kazandiracaktir.
  • yanli$likla yutulmasi halinde bol su i¢ilmelidir.