şükela:  tümü | bugün
 • 25 yıl sonra aynı gün gerçekleşen fiili ve gerçek karşılaşma ve karşılaştırma.

  http://www.ntvmsnbc.com/id/25002538/
 • şu adresten hamleler canlı izlenebilir.

  http://www.gva.es/ajedrez/ei_ajedrez_en.htm

  (bkz: dakika ve skor veriyorum)
 • bu ikilinin karşılaşmalarında genelde kasparov ayıklar..ismi daha uzun olduğu için herhalde, bilemedim
 • nedense bu iki ismi aynı anda duyunca aklıma ilk gelen;

  (bkz: 80'lerde çocuk olmak)

  olmuştur.
 • rapid maçlar 3-1, blitz maçlar ise; 6-2 kasparov lehine sonuçlanmıştır. yani totalde 9-3 kasparov kazanmıştır. maçlarda dikkatleri çeken; iki tarafın da hiç şah gambiti kullanmayışıdır. nerdeyse tüm oyunlar d4-d5 ile başladı.

  iki eski ustayı izlemek güzeldi, nitekim satrancı sevmemizde katkıları az değildir. keşke tekrar dünya şampiyonluğuna oynayıp bizi o eski yıllara götürseler. çünkü artık satranç günümüzde pek tat vermemeye başladı. 70'li, 80'li, hatta 90'lı yılların özlemi her konuda kendini iyiden iyiye hissettiriyor galiba.
 • canlı canlı izleyemediğim karşılaşmadır ama iki büyük ustanın maçlarını tekrardan görebilmek sonuçta büyük bir zevkti.

  meraklısı için notasyonlar şuradan,
  http://tournaments.chessdom.com/…alencia-2009-day-3

  karpov ve kasparov'un ayrı ayrı yaptığı simultane maçların görüntüleri şuradan,
  http://www.youtube.com/…h?v=bdasolxg8qa&feature=fvw

  görülebilir.
 • fischer-spassky rekabetiyle kıyaslandığında, iki oyuncunun rekabeti anlamında, karpov vs kasparov daha büyüktür. çünkü, her ne kadar kasparov genelde kazandıysa da uzun zamana yayılan(neredeyse kariyer boyu) ve tarafların birbirlerine kafayı taktıkları bir rekabettir. fischer-spassky arasındaki şampiyonluk maçıysa tüm zamanların en gerilimli satranç maçı olarak oynandı ('yüzyılın maçı') ve fisher'in ağır galibiyetiyle son buldu. gerçekte fischer'in rakibi tek başına spassky değil tüm rus satrancıydı.
  bu iki büyük rekabetin ortak özelliği biraz da siyasi olmalarıdır ve popülerliklerini de buna borçludurlar (kasparov'un adını herkes bilirdi, şu anki dünya şampiyonunu satrançla ilgilenmeyen kimse bilmez). soğuk savaş yıllarında rus tekelindeki satrancın zirvesine göz diken ve rus dayanışmasına da sözlü olarak saldıran fischer, amerika'nın halk kahramanı gibiydi ve tüm sovyet ustalarını (yine ağır skorlarla) yenip şampiyonla oynama hakkı kazandığında bütün dünyanın gözü bu maçın üzerindeydi.
  benzer şekilde karpov ve kasparov da rusya'da yıkılmakta olan sovyet rejiminin farklı grupları tarafından sahiplenilmişlerdir ve aralarındaki rekabet sovyetler dağıldıktan sonra da bu şekilde algılanmıştır.
  'satranç tarihinin en büyük oyuncusu kimdir' sorusuysa, fischer'in erken (ve yenilmeden) bırakmış olması sebebiyle pratikte cevaplanamayacak. hayali cihan değer bir rekabet şöyle olurdu:
  (bkz: fischer vs kasparov)
  futboldan etkilenmiş peşin edit: karpovcuyum.
 • türkiye dahil bütün dünyada satrancın popülerliğinni artmasını sağlayan büyük rekabet.

  babamın anlattığına göre ciddi ciddi gazetelerden takip ediliyormuş maç sonuçları. millet karpov'cu ve kasparov'cu olarak bölünmüş derbi gibi bakılıyormuş. çok ütopik geldi yani şimdi yazınca. inansam mı bilemedim. ama popülerliği arttırdığı bir gerçek.
 • bu versus'u zamanında takip eden, aynı zamanda şu sporcuları da canlı takip etmişdir.

  (bkz: maradona)
  (bkz: michael jordan)
  (bkz: muhammad ali)