• eskinin bataklığı,şimdinin cennet gibi tatil kampı.

"en güzel yerleri askerler kapıyor" biçimindeki sabit fikrim,karpuzkaldıran'ın askeriye tarafından alınmadan evvelki resimlerini görünce değişmiştir.plajların hepsi bataklık imiş,doğru düzgün ağaç da yokmuş,üç beş çadır o kadar..

karpuzkaldıran'ı askeriye "kapmasaydı", şu an karpuzkaldıran'ın yerinde muhtemelen lara'nın siluetinin içine eden 15 katlı apartmanların oluşturduğu siteler olacaktı..daha mı iyi olacaktı?bence hayır..
  • bilenler bilir zamanında devlet hava meydanları işletmesine dip dibe bir diskosu vardı buranın, velettik biz 9-10 yaşında abilerimiz dalardı içeri... sonra devlet hava meydanları işletmesini kampa dahil ettiler, binalarını yıkıp "iskele plajı" olarak isimlendirdiler, diskoyu kaldırıp "doğu gazinosu"na kattılar...

neyse hiç unutmam diskonun önünde bir mermer üzerinde çivi yazılarıyla karpuzkaldıran'ın altında magydos (magydus diye de geçiyor) isimli bir antik kent olduğu, kampın onun üzerine kurulduğu, hatta denizin içinde kalıntıların bulunabileceği yazardı.

araştırmadık ama bilirdik, zamanında zıp zıp zıpladığımız kamp sokaklarında, şıp şıp yüzdüğümüz kamp denizinde romalı askerlerin de yüzdüğüne. ahanda antik kentle ilgili bir link paylaşayım;

http://wowturkey.com/…viewtopic.php?t=24402&start=5

işin ilginci wowturkey'deki fotoğrafın şimdiki konumunda ya iskele plajı içinde bir mendirek, ya da betondan bir iskele ve ucunda denizbar diye bir mekan bulunuyor;

http://wowturkey.com/…0/k_erkmen_se_phpatz0i2am.jpg

peki neden bunları yazdım?
    (bkz: türkiye'de define olduğuna inanılan yerler)

abi mekanda 1970'li yıllarda er gücüyle yapılmış ve bir bölümü oturulamaz raporu aldığı için yıkılmış motel, 2000 senesinde personeller oturulsun diye 3 tane dikilen 5 katlı bina, lara caddesine yakın 3 katlı bölük, sahilde artık dökülen bir gazino dışında çok bina yok... gerisi uçsuz bucaksız ve ağaçlık bir mekan.

sahiline yakın club hotel sera ile karpuzkaldıran'ı karşılaştırınca el değmemiş mekan aslında... pamfilyanın çok eskiden aktif olan bu liman kenti magydos'un altında hazine çıkmasın da ne çıksın la?

--------------------------------------

konu dışı olarak da eklemek isterim: keşke yedek subay olarak beni buraya atsalar (357. dönem), dünyanın yapılacak en iyi iyiliğini yaparlar. gümüldür de olabilir aslında...

----------------------------------

edit:

wowturkey'deki fotoğrafın üzerinde şu an betondan bir iskele var hacı, eski fotoğraflara bakarak yine teyit ettim... bak burası "batı plajı" dediğimiz mekan, pastanenin sağ tarafı;

http://images.gittigidiyor.com/…ampi__4912825_0.jpg

antalya havalimanında iniş paterninde kaldığı için tepeden görünüşünü çekmişler uçaktan, 5-6 senelik fotoğrafta kalıntılar üzerinde beton iskele olduğu gözüküyor;

http://photos.wikimapia.org/…00/00/63/48/19_big.jpg
  • yan plaj olan dhmi kampindan,suyun derinliğinin az olmasından yararlanilarak cok az yuzmek ve cogunlukla suyun icinde yurumek suretiyle sızılan ve suya dusup islanmamasina ozen gosterilmis bel cantasıyla getirilmis cuzi bir parayla ruya gibi bir gun gecirilebilen askeri kamp.ilk goruldugunde "ulan askerler en guzel yerleri nasil da kapiyor arkadasim ya" dedirten tesis.
  • bolgedeki deniz suyunun asiri tuzlu olmasindan dolayi 10 kg ye kadar karpuzlarin bile batmadigi soylenir. bu yuzden karpuzkaldiran denmistir.
  • çok değil, birkaç yıl önce patlamış mısırı 200.000 liraya (yaani 20 yeni kuruşa) satmış olan ve bu yüzden insanı çıldırtan bir yer. aynı ülke sınırları içinde bir malın değeri hem bu kadar düşük, hem de 20 kuruşla karşılaştırılmayacak kadar yüksek nasıl olabilir ha, nasıl?
  • yıllarca adında dolayı maça 1-0 yenik başlayan askeri kamptır. ona rağmen yine yıllarca güzelliğini korumuştur. denizi ve kumsalı süperdir. ama artık biraz eskimiştir. yine de o kampa teşekkürü bir borç bilirim.
  • efenim naçizane benim de bir anım var burayla ilgili daha doğrusu ben ve diğer 26 hakkı yenen piyade sınıfı askeri kurs öğrencisinin.

uzun yıllar önce balıkesir ordunatım okulu asteğmen kurs bölüğündeyiz, o zaman okulun adı hala ordudonatım, bakım değil. her okulda olduğu gibi bizim okulda da 2 bölük toplam 6 takımdan bir takım piyade sınıfına ayrılan ordudonatım öğrencilerini oluşturuyor ve ben de oradayım. toplam 28 piyade kurası var, kuralarda 3 büyük şehir yok, ebesinin amı kıvamındaki noktalar mevcut. en güzel yer de antalya karpuz kaldıran eğitim komutanlığı emrine şeklinde. dereceye giren 1 kişi istediği yeri seçecek, kura çekmeyecek. o sırada 2 bölüğün tümünde ikisi de bizim bölükte olmak üzere 2 asker çocuğu var ve ikisi de albay çocuğu, birinin babası emekli. ikisi de meslek icabı piyade ayrılan mesleklerden (makina-endüstri müh.) olduğu halde babası görevde olan arkadaşımız (sadece bizim meslekten o ayrı tutulmak üzere) ordudonatım sınıfına ayrılmış ve ağır hastalığı olanların piyade olmamaları gerektiği için tüm ağır hastalığı olanlar ordudonatım sınıfında iken sadece bizim takımdaki bir kamu yönetimi mezunu hepatit b taşıyıcısı arkadaş (adamın yürümeye mecali yoktu neredeyse, fizik olarak da oldukça zayır bir arkadaşımızdı) ordudonatımdan piyade sınıfına geçirilmiş. yani albay çocuklarından birisi daha okula intikal etmeden sınıf değiştirtilerek kurtarılmış ancak piyade sınıfında bir albay çocuğu kalmış.

ne olabileceğini tahmin etmek güç değil sanırım. bu kadar notasyondan sonra her denklem kolayca çözülür herhalde.

bizim piyade takımındaki arkadaş sınıf birincisi olarak kura çekmeyecek ve görev yerini seçecek tek kişi oldu elbette ve o da güzelce antalya karpuz kaldıran tatil kampını seçti ibne.
  • burası bir zamanlar türkiye'nin en ama en güzel askeri kampıydı. 1997'de falan. sonra bir şeyler oldu... 2002'de falan...
  • adeta cennetten bir ko$e.sicacik bir deniz, nezih bir ortam, ucuz bira, ucuz dondurma, hamaklar insan daha ne ister ulan.
hesabın var mı? giriş yap