şükela:  tümü | bugün
  • tam hali “üzerinde atatürk, türk bayrağı ve kars kalesi olan kars belediyesi logosunun hdp tarafından değiştirilmesi” olması gereken başlıktır.

asıl beka konusu kars ve ığdır’dı ama kimse önemsemedi. hevaller planlı bir şekilde nüfus yığıyor, şaibeli şekilde seçim kazanıyor ve kimsenin umrunda değil. akp için birşey söylemek anlamsız ama mhp bile kendi mevzusuna sahip çıkmıyor. dedesi kurtuluş savaşı gazisi olan ve ülkücü bir aileden gelen bir adam istanbul büyükşehir belediye başkanı olmasın diye kıyameti kopartıyorsun. kars ve ığdır’da türk bayrağı ve atatürk silinirken sessiz kalıyorsun. ne desek boş, yazık.
  • hiçbir yerel yönetim kimsenin babasının çiftliği olmadığına göre gerekçesi açıklanması gereken değişimdir. eğer iddia edildiği gibi sessiz sedasız yüce atatürk'ü ve türk bayrağı'nı sileriz sanılıyorsa, bunun sessiz sedası yapılmaya çalışıldığını yazacak ve yayacak birileri de bulunur. umarım belediye mensuplarının bünyesinde görev yaptıkları ülkenin simgesiyle ve kurucusuyla bir problemi yoktur. benim kars belediyesi'ne tavsiyem, yeni logosunda da mutlaka bayrağa ve ataya yer vermesidir. ülkenin birleştirici değerleriyle oynamak kimseye bir şey kazandırmaz.
  • (bkz: trol başlıklarda bugün)

başlıktaki değiştirilmesi kelimesinin yerine; değiştirilmesi için yarışma açılması olmalıdır. zira değişen bir şey yok, yarışma açılmış. belki yine aynı unsurlar korunarak daha güzel bir şey yapılacak.

neyse bugün de bunu linç edin bakalım.
  • belediye başkanı ayhan bilgen, konuyla alakalı şu tweet'i atmiş:

"yıllarca mhp'nin yönettiği adana , mersin, akp'nin yönettiği konya, kayseri, chp'nin yönettiği izmir, eskişehir gibi 70 civarında şehrin logosunda yerel semboller var ama bayrak ve atatürk yok.bu şehirler ve partiler için normal görülüp kars ve hdp için niye fırtına koparılıyor?"

yeni logonun, türk bayrağı ve atatürk'ten arındırılmış olacağını, bu tweet yeterince gösteriyor.
    yukarıda, "yeni logoda türk bayrağı ve atatürk'ün yer almayacağını nereden biliyorsunuz?" diyen pembe bulutlu dünya sakinleri olmuş da onları aydınlatmak adına bu meseleye bir netlik kazandırmış olalım.

sonrasında;

sayın başkan'ın imla, noktalama ve anlatım kurallarına hakimiyetinden dolayı şüphesiz onun türkçe öğretmenine karşı da boş değilim; ama benim asıl takdirimi kazanan, mantık öğretmeni oldu.

"belediye logosunda ataturk ve türk bayrağı bulunması zaruridir!" diyen yok elbette; ama logoda bunların olmamasıyla varken kaldırılması arasında toplumsal psikoloji nezdinde ince olmayan bir fark yok mudur?
    başkan'ın mantık evreninde yok demek ki...

kars belediyesi'nin yeni logo için başlattığı yarışmanın duyurulduğu tweetteki yorumları inceledim biraz.
    "kars bir kürt şehridir. yeni logo, kürt kültürünü yansitmalı." gibi yorumlarla "türk bayrağından ve atatürk'ten neden rahatsız oldunuz ey hdp'liler?" gibi yorumlar çoğunlukta elbette. yani bol bol kin, nefret ve kutuplaşma... bunun böyle olacağını evvelden tahmin etmek de fazla öngörü istemese gerek.

belediye'nin daha iyi bir logoya sahip olmasını sağlamak, toplumsal kutuplaşmayı perçinlemeye değecek kadar önemli olamaz. mevcut logoyla da kars'ı bir kültür - turizm şehri haline getirmek mümkün. amaç gerçekten buysa tabii...