şükela:  tümü | bugün soru sor
 • euro 5 emisyon normlarını karşılayan yeni bir motor da konulan şehir içi taşıma minibüsü. j9 ve j10 gibi bazı parçaları değişen ama sürekli kendini tekrarlayan araçlardan sıyrılıp, tamamen yeni bir tasarıma yönelmeleri karsan için iyi olmuş.
 • uzun süredir gebze çevresindeki test sürüşlerine tanık olduğum, karsan'ın minibüsçü esnafı için magirus tekelini kırmak amacıyla geliştirdiği yeni minibüsü. yerli tasarımdır, destek vermek gerekir falan tamam ama yıllarca at taşımak için üretilmiş bir aracı öğrenci servisi diye satmayı başaran bir firma olarak karsan'ın piyasaya yeniden bu modelle çıkmasını yadırgamadım.

  eski iveco m14 ve magirus m2010 modellerinden ilham aldıkları belli. ön tasarımı güzel gibi görünse de o fazlasıyla geriye doğru saçma sapan konumlandırılmış arka dingili ancak aracın uzun şasili bir versiyonunda düzgün duracak. ön konsolunun tasarımına ise diyecek laf bulamadım.

  eğer sürekli sorun çıkaran m2010'lardan daha sağlam* olmuşsa ancak tercih edilebilirliği var.
 • tipi şu şekilde olup;
  http://imgur.com/mevjvap

  resmi internet adresi şu olan götürgeç.
  http://www.karsanjest.com.tr/
 • araç şehir içi ulaşımı için çok uygun. koltukların oturma pozisyonu, diz mesafesi vesaire her şey güzel. büyük camlarından dolayı da araç gayet ferah bir iç mekan sunuyor. j serisine alışanlar için bu araç mercedes s sınıfı tadından... benim fark ettiğim tek kusur aracın içeriye amortisör sesini fazla alıyor olması, herhangi bir kasis veya çukurdan geçmede lık lık tık tık ses geliyor. bilmiyorum, belki bu ses yürüyen aksamın başka bir tarafından geliyordur. 3-4 ayrı araca bindim hepsinde bu ses mevcut.

  j serisinin (peugeot j9-j10) gelişimine paralel olarak bu ülkenin geleceğine umutsuzlukla bakıyordum. bir ülkedeki karayolunda kullanılan ulaşım araçlarının kalitesi o ülkenin gelişmişliği hakkında fikir verebilir.

  buyurun, pakistan'dan bir örnek:
  http://www.vmartgallery.org/…serimages/ww 20x24.jpg

  karsan jest'i görünce allah'a şükrediyorsunuz :)
 • gebze-harem hattının yeni cengaveri.

  ama bana birilerini hatılartıyor;
  http://www.bredamenarinibus.it/…_20080104112044.jpg

  kendisi de bu;
  http://www.karsan.com.tr/…arsanjest/gorseljest3.jpg
 • bu minibüslerde 3g internet vardır. wireless üzerinden ücretsiz internete girebilirsiniz. fakat bu özellik her minibüste yok. şoför masraftan kısıyor sanırım.

  ağa bağlandıktan sonra tc kimlik numarası doğrulaması yapmanız gerekiyor :
  http://i.imgur.com/zofcjhg.png

  buyrun buda canlı canlı hız testi :
  http://i.imgur.com/w47fmxt.png
 • magrus sektörünü karsan jest olarak değiştirilmeye çalışılan buna yardımcı olan dış mihraklar sayesinde sektörde tekeli ele geçirmiş araç yenilemek istediğinizde de karsan jestten başka bir araç olmaması onu güçlü kılıyor.
  araca gelirsek bayırda yolcu dolu iken zorlanarak kalkması içeriye koku vermesi gibi bir çok negatif özelliği mevcut.
  ama dediğim gibi bu araçtan başka yeni araç alamazsınız bilerek üretilmiyor. karsan genel müdür koçun damadı olması da durumu özetler nitelikte koç grubu magrus üretmiyor. bir de minibüslerde 10 yaş kuralının getirilmesi vs.
  kafamda deli sorular offf
 • j9 ekolünden geldiği bariz belli olan toplu taşıma aracı. yakıtını, performansını falan bilemem de asıl amacının insan taşımak olmadığı belli. öyle diz mesafesi mi olur arkadaş!
 • elektrikli si de görücüye çıkacak araç.

  link
 • minibüs hatlarının yoğun yolcu akışına uygun dayanıklılıkta değil bu araçlar. bu yüzden jest'in bakım periyodu zamanında 15.000km dendi ama çok geçmeden 10.000'e çekildi.

  bu aracın en yaygın görülen arızası, kapı mekanizmasının bozulmasıdır. her araç sahibi senede birkaç defa kapı motoru değiştirmek zorunda kalır. neyse ki kapı motorunun serviste değişimi 10 dakikalık iştir.

  keşke ürünün tüm sıkıntıları bu kadar kolay hallolsa.

  jest'in en vahim özelliği fren sisteminde gizli. aracın fren diskleri sıkça dur kalk yapıldığında aşırı ısınıyor ve ısıyı çabuk bertaraf edemeyecek yapıda. bu yüzden lastikler kavruluyor, fren balatalarının ve disklerin ömrü vaktinden önce doluyor.

  lastiklerin yanakları, disklerdeki aşırı ısınma yüzünden esnekliğini kaybediyor ve yere temas eden bölümlerinden daha önce eskiyor. patlak yüzünden tamirhaneye gidip, senesini doldurmamış lastiğin janttan çıkarken kraker gibi çatladığını bizzat gördüm. hani benim lastiklerdeki problem üretim hatası yüzünden oldu diyelim, pendik-kadıköy hattındaki diğer tüm minibüslerin lastikleri de hatalı mı? jest sahipleri bu sorun yüzünden lastiği sökerek tamir ettirmekten korkarlar. büyük hasar olmadığı sürece patlak noktaya fitil sıkıştırmayı tercih ederler.

  gelelim en üzücü noktaya. minibüsçülerin euro 5 emisyon uygunluğunu sağlayan fazla araç alternatifi yok. jest haricindeki seçenekler de ticari kamyonetlerden veya büyük boy servis araçlarından devşirme ürünler. dolayısıyla jest saydığım sıkıntıları yaşatsa da alternatif yokluğu yüzünden bolca satın alınır ve kullanılır.