şükela:  tümü | bugün soru sor
  • sigmund freud'a göre hayattaki en büyük motivasyon kaynağıdır. diğer davranışlar sadece bu isteğe hizmet eder.

(#37156592)
  • bir türlü anlam veremediğim istek. normal hemcinslerimin yanında gayet rahat, doğal davranırken ortama hoşlandığım ya da ilk defa tanıştığım bir karşı cins girince hareketlerim değişiyor, geriliyorum, olduğumdan farklı görünmeye çalışıyorum bazen.

ama bir de ilgi duyduğun cins tarafındansa kim beğenilmek istemez ki?
  • iç güdüseldir maharet bununla baş edebilmektedir. ama bunu ilgiye doymakla karıştırmamak lazım.
  • nereye kadar freud? kafan kelleşip saçların beyazlayıncaya kadar mı yoksa derinin sarkıp kırışıklıklarından kendini tanıyamayacak hale geldiğin zaman mı?
  • freud'a bakınca ve bazı yorumları okuyunca, sanki anormal, utanılacak bir şeyden bahsediyoruz gibi oluyor. bunu aşmak için erich fromm okumayı tavsiye ederim. fromm, freud'un fikrinden yola çıkmıştır ama bunu kendine özgü olumlu hava içinde yorumlamıştır. evet, karşı cins tarafından beğenilmek istemek son derece normal bir insan güdüsü. kadınlar, erkeklere nazaran bunu saklama konusunda daha becerikliler ve cinsel olarak da bunu o kadar fazla kafaya takacak durumda değiller. erkekler ise cinselliği daha fazla düşündükleri için, karşı cins tarafından beğenilmek erkekler için daha önemli. bunların hiçbiri anormal değil, anormal olan beğenilmek için çeşitli rollere girmek, aslında beğenilmeyen bir kişiyi bir şeylere ulaşmak için beğeniyor gibi yapmak.
  • beğenmesine gerek yok, hayatımın içine etmesin yeter.
  • çoğu eylem bu arzu ile hayat bulur.
  • insanı bırakın bütün canlılarda var bu istek.

çünkü neden mi?
  • (bkz: ya ne olacağı idi?)

insan, ilişki içinde olduğu her şey tarafından beğenilmek ister, beğenilmemeyi de kaldırabilir ama normal şartlarda beğenilmek ister. ebeveyn olsun, iş arkadaşı olsun, kardeşi olsun, insanı geçtim evcil hayvan besliyorsa onun tarafından bile beğenilmek ister.

karşı cins konusuna gelelim. erich fromm'a göre, bu beğenilme ihtiyacı sadece cinsel güdülerle açıklanamaz. kişisel tecrübelerimle ben de ona katılıyorum. cinsel ihtiyaçlar, öyle veya böyle giderilir, giderilmezse de kimse bunalıma girmez - sadece cinsel sebeple. şahsen, karşı cinsle duygusal bağ kurabilmenin, cinsel bağ kurmaya nazaran daha önemli olduğuna inanıyorum. duygusal bir bağ kurduğum karşı cinsi, cinsel olarak arzulasam da bu arzuyu erteleyebilirim. ama karşı cinse karşı duygusal bir yakınlaşma içinde isem, duygusal arzularımı pek erteleyemem, 'kalp hassas bir organdır' diye okumuştum bir yerlerde, kalp kendini veriyorsa, karşılığını görmek ister, görmezse sıkılır, o tutkuyu kolay kolay hissetmez.