şükela:  tümü | bugün
 • 15 mart 2014 cumartesi günü açılışını yapacak olan sokak ligi.

  şöyle bir sloganla geliyorlar:
  endüstriyel futbola, ırkçılığa, milliyetçiliğe, cinsiyetçiliğe, her türlü nefret söylemi ve ayrımcılığa karşı lig

  açılışta bandista da çalacaktır. https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/…14200_n.jpg

  https://twitter.com/karsilig
  https://www.facebook.com/karsilig

  ayrıca yakın zamanda (hatta belki bugün) cumhuriyet gazetesinde organize edenlerle yapılmış bir röportaj yayınlanarak sesini daha fazla duyuracaktır.
 • ikinci gün maçları geride kaldı. katılanlar her maçta marşlarla, tezahüratlarla coşuyorlar. böyle gitmesi dileğiyle.
 • yeldeğirmeni dayanışmasının yazışmasından alıntılayayım.

  çocuk şenliği düzenleniyor.

  "karşı lig, amatör ruhu ön planda tutarak 15 mart'tan beri her cumartesi 'güzel oyun, dürüst oyun' anlayışıyla futbol oynamaktadır . karşı lig endüstriyel futbola, ırkçılığa, milliyetçiliğe, cinsiyetçiliğe, türcülüğe, her türlü nefret söylemi ve ayrımcılığa karşı olmayı bir varlık sebebi olarak görmüştür ve haftalardır bundan taviz vermemiştir.
  insanların yeşil sahalarda alınıp satıldığı, sezonluk kiralandığı, futbol sahası için ağaçların kesildiği, tribünlerde şiddet olaylarının yaşandığı, fanatizm ve cinsiyetçi küfürlerin normal sayıldığı bir ortamda ‘başka bir futbol mümkün’ şiarıyla yola çıktık.
  biz karşı lig futbol takımları olarak kazanmayı, kaybetmeyi eşitlik olarak görmeyi öğrendik. farklılıklarımızla bir arada durmayı öğrendik. oyunumuzu ciddiye aldık. kadın oyuncularımız yeşilin üzerinde kendilerine özgürlük alanı yaratırken, erkek oyuncularımız futbolun erkek oyunu değil, birlikte oynandığında daha keyifli olduğunu öğrendi.
  şimdi sıra çocuklarda! 14 haziran günü çocuklarımız ile birlikte karşı lig'i büyütüyoruz. çocuklarımız sahalarda bizlerle top koştursun, resimler yapsın istiyoruz. çocuklar dev binalar içinde değil, sokaklar da, parklarda özgürce var olsun istiyoruz. karşı lig çocuk şenliği'ne çocuğunu, etrafında ki bütün kardeşlerini al gel!"

  etkinlik görseli
 • yarın validebağ'a yürüyüş yapacak olan oluşum.

  http://futbolmuzik.blogspot.com.tr/…ga-yuruyor.html
 • 29 kasım 2014'te kadıköy kalamış'ta 2. sezonu başlayacak olan lig. yarışma değil dayanışma!

  https://www.facebook.com/karsilig
 • 2. sezonunun açılış seramonisi www.norradyo.com dan yayınlanacak lig
 • hakkında şöyle bir belgesel hazırlanmış olan endüstriyel futbola karşı lig.
 • http://diha-haber.win/tr/news/content/view/540596

  endüstriyel futbola, ırkçılığa, milliyetçiliğe, cinsiyetçiliğe, her türlü nefret söylemine ve ayrımcığa karşı oluşturulan "karşı lig"de yer alan kadın futbolcular, "çok sözümüz var" diyerek, daha çok kadınla sahada olacaklarını söyledi.

  gezi direnişinden sonra ortaya çıkan "endüstriyel futbola, ırkçılığa ve milliyetçiliğe, cinsiyetçiliğe, her türlü nefret söylemine ve ayrımcığa karşı lig", dördüncü sezonunda sahalara merhaba derken, oyuncular yaşanan siyasi gelişmelere de duyarsız kalmayarak mesaj içeren pankartlarını sahaya yansıtıyor.

  her pazar günü saat 13.00-18.00 saatleri arasında kadıköy'de bulunan küçükandonyadis tesisleri'nde bir araya gelen futbolcular, kadın erkek oyuncu eşitliğine önem veriyor.

  her sene farklı takımların yer aldığı ligde bu sezon 16 takım karşılaşırken, fenerbahçe şükrü saraçoğlu stadyumu'na karşı maç yapan oyuncuları izlemek için gelen aileler ise tribünlerdeki yerlerini alıyor.

  içerisinde şiddet, cinsiyetçi küfürleri barındıran futbolun sadece erkek oyunu olmadığını ispatlayan kadın futbolcuların formalarındaki isimler ise dikkat çekiyor. kiminin arkasında daiş'e karşı savaşırken ölümsüzleşen arîn mirkan, kiminin isyankâr tanrıça lilith, kiminin ise leyla yazıyor. şiddet ve küfre yer olmayan sahada 0-0 biten bir maç ise hiç yok. eğlenmenin amaçlandığı ligin ilk haftasında ise mor barikat/barikat ve mülksüzler ile keskesor ve fahrenayt gibi pek çok takım karşılaştı.
  kadın futbolcular, maç bitiminde neden karşı lig'de yer aldıklarını ise diha'ya anlattı.

  'amacımız daha çok kadın sayısı ile sahada oynamak'

  mülksüzler takımının oyuncularından ve karşı lig başladığından beri sahada olan ferda sayın, ligin oluşma nedenlerinden birinin futbolun erkek oyunu olduğu algısını yıkmak olduğunu söyledi. sayın, "futbolun gerek sahada gerek tribünde kadın ayağını oluşturmak, yani kadınlar olarak, 'biz sahadayız, oynuyorsak siz de bunun erkek oyunu olmadığını anlamak durumundasınız ve küfretmeyeceksiniz. kadınlarla oynamayı kadınlarla hayatın her alanında olduğu gibi burada da durmayı bileceksiniz' demek için buradayız" dedi. amaçlarının daha çok kadın sayısı ile sahada oynamak ve alternatif farklı bir kültür oluşturabilmek olduğunu söyleyen sayın, oyunun hakemsiz, kuralsız ve şiddetten uzak oynandığını belirtti.

  'oynadığımız oyunlar gündem üzerinden gidiyor'

  kadıköy belediyesi'nin sosyal sorumluluk projesi olarak sahaların kendilerine açıldığını ifade eden sayın, her sene çocuklar için spor malzemesi, okul kıyafetleri almak gibi farklı sorumluluk projeleri amaçladıklarını da dile getirdi. sayın, "genellikle oyunlarımız gündem üzerinden gidiyor. karşılıklı oynadığımız takımla da diyalog halinde oluyoruz. örneğin, kadın cinayetleri gündemdeyse onun üzerinden mesajlarımızı sahaya yansıtıyoruz" dedi.

  'çok sözümüz var'

  mor barikat/barikat takımının oyuncularından arjin kuleci ise, kendisinin ve taraftar grubunun lige katılmasındaki amacını ise şu sözlere anlattı:
  "kadın, erkek bütün herkesin faşizme karşı uygulanan baskılara karşı birlikte hareket etmek olduğunu göstermek için buradayım. kadınlar için de söyleyeceğimiz çok sözümüz var. faşizmden bütün milletçe çektiğimiz şey aynı. çok sözümüz var ve biz her hafta başka bir şey söylemek için burada olacağız."

  'gelip izleyin'

  hedeflerinin ligi duyurarak taraftarları karşı lig'e çekmek olduğunu belirten kuleci, alternatif futbol oynayabilmenin önemli olduğunu söyleyerek şu çağrıda bulundu: "farklı alternatif bir kültür oluşturmak önemli. bir arada durabilmemizin yollarından birinin birlikte oyun oynayabilmemizden geçtiğine inanıyorum. çünkü çocuklar din, dil, ırk, ayrımı yapmadan oyun oynarlar. biz de onu yetişkinler olarak, kadın erkek olarak bir arada yapmak istiyoruz. o yüzden insanlar gelip izlesinler, oynasınlar."