şükela:  tümü | bugün
  • ticaret hayatı içindeki insanın her gün defalarca karşılaştığı ama çıkar ilişkileri nedeniyle görmezden geldiği hadise.

- hamdi abi sen bana 3 koli gönder söz vallahi parası pazartesi hesabında
    - ......... (yalan o para en erken 1 ay sonra gelecek)
    - hamdi abi bak pazartesi dedim.
    - tamam pazartesi hıhı.
  • bu noktada susmak yerine stratejik sorularla karşı tarafın kafasını karıştırıp kekelettirirseniz ilerleyen zamanlarda angutça yalanlarla sizi aptal yerine koymaya devam etmeyecektir.
  • çocuk sahibi olmanın gereklerindendir. karşınızdakinin yalan söylediğini bilirsiniz ama o cocuktur siz daha kuyruklularını söylemişsinizdir. susmak ve gülümsemek olayı çözecektir.
  • bazen karşı tarafa fazlasıyla değer verip, sevdiğinize delalettir.
    "şimdi yalan söylediğini anladığımı anlarsa üzülür" temalı bir yaklaşım..
    hastalıklı bir yaklaşım ama oluyor tabi bazan öyle.
  • arizi bir araya gelinen durumlarda karşılaşılan, sizi ve yaşantınızı etkilemeyecek kişilerin anlattıkları doğru olmadığını bildiğiniz yalanlar karşısında takınılan haldir.
    anlatılanlar öyle sizin dışınızdadır ki önemsemez ama dinler sadece nezaketle gülümsersiniz. hele kişinin egosunu tatmin edecek abartılı övünmeler, yalanlarsa susar geçici bir mutluluk yaşamasına izin verirsiniz.*
  • bazen iyi bazen kotu sonuclara yol acar. iyi sonuclari herkes icin degisebilir fakat kotu sonuclari muhtemelen (kendinizi ne kadar cok doldurursaniz bir yerde o kadar kotu patlar) duzeltilemeyecek sonuclara yol acar insan iliskilerinde. ya o an konusulmalidir, ya da (illa konusulacak diye bir durum yok tabi) icine icine atip gecistirmelidir olayi. belki o an ...(duygu, durum, his bilmemne bir sey koyun buraya) iyi olur fakat uzun vadede icinizde patlar efendim bizden soylemesi.
  • "salak yerine konulmak" denen eylemi goze alarak, son bir "mihenk ta$i" rolune soyunmaktir. tanimi, ister 'cengaverlik', ister 'delilik' olsun.
    sonunda, kafani yastigina koydugunda, "ben uzerime du$en her $eyi fazlasiyla yaptim" rahatligi ile uyuyabilmektir; "ozel hayattan insan silmek" de olsa sonucu.
  • is hayatinda sık sık karşımıza çıkan, çıkacak olan durum. gocunmaya gerek yoktur, canımsın deyip geçiniz, defterinize notunuzu alınız.
  • müthiş bir rol yeteneği gerektirir herşeyden önce.

sonuçta yalan söylemek, söyleyen insan tarafından söylenilen insanı bildiğin salak yerine koymaktır. ne bileyim mesela bir ''dün gece evdeydim bitanem, uyuyordum. aksi gibi telefonumun da şarjı bitmiş. hay allah!'' gibi sevgilinin söyledikleri olsun, ''şirketimiz küçülme politikası uygulayacak arkadaşlar. bu yüzden birilerini ne yazık ki işten çıkarmak zorundayız.'' gibi patronun söyledikleri olsun, ''yardım etmeyi çok isterdim ama yarın için acil bir işim çıktı, sorry dude!'' gibi arkadaşın söyledikleri olsun, bütün bunların karşısında ''tabi. evet. hıhım. anladım. peki.'' gibi bir tepki verip susmak her yiğidin harcı değildir. benim değildir mesela. gözlerim anında büyür, dudaklarım düşer, elim ayağım titremeye başlar falan. tabi arkasından şu gelir: ''oradan salak gibi mi görünüyorum?'' işte, tartışmaya start'ı verdim bile. allah beni kahretsin!