1. comparative literature diye gecer...
    18yy divan edebiyati ile 18yy ingiliz edebiyatindaki benzerlikler farkliliklar ve nedenleri gibi detay arastirmalar yapmaniz istenir...
    arastirma sahasi cook genistir ve edebiyattan hoslananlar icin tekrar ediyorum herhalde cook zevklidir ama ben almiim...
  2. ingiliz ve amerikan edebiyatı ağırlıklı, italyan, latin, rus, fransız, ispanyol ve kısmen türk edebiyatlarını karşılaştırmalı olarak araştıran, 1996-1997 eğitim/öğretim yılından beri istanbul bilgi üniversitesinde eğitim veren, murat belge'nin rüyası, ki zaten şu anda bölüm başkanlığını da yapmaktadır..
    bünyesinde başta prof. murat belge ve şu sıralar kitapları çok konuşulan elif şafak, fatih özgüven*, nazan aksoy, jale parla olmak üzere bir sürü değerli öğretim elemanını barındıran, girmesi pek zor olmayan ama bitirmesi hayli zor olan akademik aktivite..
    okuması ve dersleri gayet zevklidir fakat sınavlar tam anlamıyla cehennem azabı çektirir insana..sınavlarından 70 üzeri not almak gerçekten büyük başarıdır.istanbul bilgi üniversitesinde hukuk ile birlikte en zor iki bölümden birisidir..
  3. bilgi universitesinde murat belge destekli okutulan , turkiyenin en super kulturlu genclerini yetistirme potansiyeli en yuksek olan bolumu. zira ayni anda ve sadece 2 haftada 7 kitap birden okutup , zorla o kitaplari ogrencilerin kafasina sokmaktadirlar.
  4. turk devrim tarihi sinavinda "mondoros ateskes anlasmasi ile lozan baris konferansini karsilastiriniz" seklinde bir soru ile karsilasan ogrencinin yaptigi eylem