1. ingiliz ve amerikan edebiyatı ağırlıklı, italyan, latin, rus, fransız, ispanyol ve kısmen türk edebiyatlarını karşılaştırmalı olarak araştıran, 1996-1997 eğitim/öğretim yılından beri istanbul bilgi üniversitesinde eğitim veren, murat belge'nin rüyası, ki zaten şu anda bölüm başkanlığını da yapmaktadır..
    bünyesinde başta prof. murat belge ve şu sıralar kitapları çok konuşulan elif şafak, fatih özgüven*, nazan aksoy, jale parla olmak üzere bir sürü değerli öğretim elemanını barındıran, girmesi pek zor olmayan ama bitirmesi hayli zor olan akademik aktivite..
    okuması ve dersleri gayet zevklidir fakat sınavlar tam anlamıyla cehennem azabı çektirir insana..sınavlarından 70 üzeri not almak gerçekten büyük başarıdır.istanbul bilgi üniversitesinde hukuk ile birlikte en zor iki bölümden birisidir..
  2. bilgi universitesinde murat belge destekli okutulan , turkiyenin en super kulturlu genclerini yetistirme potansiyeli en yuksek olan bolumu. zira ayni anda ve sadece 2 haftada 7 kitap birden okutup , zorla o kitaplari ogrencilerin kafasina sokmaktadirlar.
  3. dil bolumunden ogrenci alarak, yds basvurularini kacirmis olanlara tuh dedriten, kadrosunda pek cok iyi ismin bulundugu (bkz: bilgi universitesi) bolum.
  4. turk devrim tarihi sinavinda "mondoros ateskes anlasmasi ile lozan baris konferansini karsilastiriniz" seklinde bir soru ile karsilasan ogrencinin yaptigi eylem
  5. bilgi universitesi nde acildiginda dunyadaki diger comparative literature, english literature ve american literature bolumleriyle ayni mufredata sahip olan tek bolumdu.. the development of novel text analysis, the development of drama, history and literature, translation1 2 3 4, advanced english, the history of western civilisation, art apreciation, typologies of novel* gibi zorunlu dersleri olan, girmesi mezun olunmasina gore nisbeten kolay olan, ingilizce bilmeyen bir insanin bitirmesinin imkansiz oldugu bolum.. murat belge nin onderliginde jale parla nazan aksoy gibi a$mi$ hocalarin da ders verdigi ortam.. ilk girilen senede ogrencinin anlayamayacagi kadar hizli bir bicimde bilgi yuklemesinin yapildigi, 2. siniftan itibaren sahip olunan bilgiler isiginda derslerde yorum yapilan ve yorum teknikleri ogretilen bolum.. ogrenci profilinin gayet ba$arili oldugu, ama her akil sahibi insanin da anlayabilecegi gibi bir hafta icinde camus nun yabanci sinin ardindan dostoyevski nin yer altindan notlari ve hatta kafka nin metamorfoz u okutulursa ogrencilerin dogal olarak intihara egilimli gizli depresyon sahibi ki$ilere donu$ebilecegi ortam..
    bu bolumden mezun olan* ki$iler ba$lica yazar, ele$tirmen, cevirmen, editor ve dahi yaptigi mastera gore de ne istiyosa onu olabilme yetisi vardir..

karşılaştırmalı edebiyat hakkında bilgi verin