şükela:  tümü | bugün
 • yüzyıllar boyu toplumlar arasındaki etkileşimle birlikte bilinçsiz bir biçimde var olan fakat 19.yy.'da alman filolog max müller'in teori haline getirip kurduğu sosyal bilim dalı.

  tarih boyunca toplumlar, çok tanrılı dinlerini ve bunların oluşturduğu panteon'ları karşılaştırmış, bazen etkileşim sayesinde aynı özelliklere sahip tanrılar ve/veya özü benzer hikayeler farklı toplumların dinlerinde görülmüştür. bunun en bilinen örneği roma mitolojisinin çoğunlukla yunan mitolojisinden esinlenmesidir. aynı şekilde yunan mitolojisi de anadolu ve mezopotamyadaki bazı toplumların**** inançlarından esinlenmiştir. her ne kadar bu etkileşim toplumların bazı konularda benzer alışkanlıklar/gelenekler üretmesini sağlamışsa da, bunun bilinçli ve bilimsel bir olgu olmadığı açıktır.

  karşılaştırmalı mitolojiyi ilk olarak bilimsel bir biçimde ele alan max müller, olaya evrensel bir bakış açısıyla yaklaşır ve tüm toplumların inançlarında bulunan ortak noktaları açıklamayı hedef edinir. ne var ki evrensel bakış bazı konularda açıklaması olmayan ve mantıksal ilişki kurulması zor benzerlikleri, keyfi bir biçimde ilişkilendirir. ortak dil ve tarih mirası bulunmayan toplumların mitolojilerindeki benzerliklerin rasyonel açıklaması olmadığını savunan georges dumézil ise bu tespitten yola çıkıp evrensel metoda karşılık karşılaştırmalı metodu (bkz: méthode comparatiste) geliştirir. dumézil bu yüzden ortak dil ve kültür mirası bulunan hint-avrupa halklarının mitolojilerine odaklanır. dumézil bu bağlamda roma, iskandinav ve hint mitolojileri arasında önemli bağlar kurup bu toplumların kökeni bilinmeyen gelenek ve inançlarının açıklamalarını araştırır.
 • bir karşılaştırma da n. yerlitaş hanımefendiden gelsin:

  "cebrail'in beyaz payetli kostümüyle beyaz kanatlarını kombinleyişini ikarus'unkinden daha başarılı buluyorum."

  .
 • (bkz: #58449263)
 • (bkz: #61927432)
 • asıl metnine ulaşamasam da (bkz: karşılaştırmalı mitoloji ışığında israil dini) adlı bir kitap da vardır.
hesabın var mı? giriş yap