şükela:  tümü | bugün
  • daha önce şiir kitabını* ve polisiye çevirisini* okuduğumuz m. bahadırhan dinçaslan ya da sözlükte bilinen namıyla arpad'ın yeni çıkacak olan kitabı.

kendisinin mitolojiye olan ilgisi ve bu konudaki bilgisi yadsınamaz. özellikle yüzüklerin efendisi serisi hakkında yazdıklarını bu konuyla az buçuk ilgilenen herkes biliyordur zaten. yeni kitabı hakkında da prof. dr iskender öksüz şu cümleleri kullanmış:

'karşılaştırmalı mitolji, bahadırhan dinçaslan’ın, şiir (albatros) ve çeviri (izmir çıkmazı) dışında ilk kitabı, ilk fikir kitabı. karşılaştırmalı mitoloji demesinin sebebi, kuzey avrupa ve germenik mitolojileri, fakat özellikle tolkien’i bir taraftan hayranlıkla anlatırken diğer taraftan da her fırsatta onu dede korkut ile, kafkas mitolojileri ile karşılaştırması. bizimle onlar arasında gidip geliyor ve her bölümü bizden bir alıntı ile bitiriyor. tolkien, nordik ve germanik destanlar dedem korkut, yusuf has hacip ve bilge kaan’la fena da uyuşmuyor.

bahadırhan çoğunlukla kendi için yazmış. zaten bir yerde, kitap için “bunlar kendime notlar” diyor. bu bir yakınlık ve samimiyet veriyor ama bazen de anlamada zorluk çıkarıyor. hani mana şairin karnındadır denir ya… fakat sonunda öyle bir yükseklikte bakıyorsunuz ki mitolojiye, daha doğrusu mitolojilere, türk dünyası ile orta dünya’nın bayağı bir müştereği bulunduğunu görüyorsunuz.'

ayrıca (bkz: tolkien ne yaptı) yazı dizisi

sipariş vermek isteyenler için link burada
  • m. bahadırhan dinçaslan'ın yeni kitabı.

uzun zamandır bekliyorduk kendisini sonunda siparişi verdik. yine kültür patlaması yaşayacağız.

(bkz: o zaman dans)
  • aygan yayıncılık'tan çıkan bir bahadırhan dinçaslan kitabı. tam şu ara the battle for middle earth 2 nostaljisi yaparken bir gece ansızın sipariş ederim herhalde. yazarına ve orta dünya sevdalılarına hayırlı olsun.
  • bundan yaklaşık 2 yıl önce seçkin sarpkaya da benzer bir yazı hazırlamış ve çok emek harcamıştı.
  • (bkz: tolkien dede korkut okudu mu) sorusunu ciddi ciddi kitap yazarak cevaplamış yazar m. bahadır dinçaslan' ın kaleminden hem mitoloji hem tolkien severler e hitap edecek yeni çıkan kitabı.
  • uzun zamandır beklediğimiz bir m. bahadırhan dinçaslan kitabı. bu konuda türkiye de benzeri bir inceleme/ kitap yok bildiğim kadarı ile. lord of the rings'den dede korkut'a uzanan bir bağıntıyı vay be diyerek okumak için almak lazım. kalemine sağlık arpad.
  • tarih var, tolkien var zaten arpad'ı da biliriz. bir bakayım o zaman ben. :)
  • bir zamanlar sözlükte yazan değerli bir insanın eseridir.

bir göz atmalı derim.
  • sözlüğü takip etme ve okuma sebeplerimden biri de bazı kitaplar ve filmler hakkında pek bilinmeyen bilgiler veren, ayrıntıları anlatan, farklı açılardan yaklaşan kişilerin yazılarıydı. gözden kaçan bir ayrıntı veya farkedilmeyen ama yapılan atıfları okumak bana zevk veriyor. bundan benim gibi zevk alanlar olduğunu düşündüğüm için elimden geldiğince bende aynısını yapmak istiyorum, bunun gibi yazan başkalarının yazdıklarını okumak istiyorum.

mesela yüzüklerin efendisi evreni hakkında kitaplar, kronolojiler var, tolkien 'in beslendiği mitolojiler, hikayeler hakkında onlarca kitap, belgesel var. bu ise kaynağın kendisi, üstelik kafkas ve orta asya mitolojisi ile karşılaştırlamalı olarak. yüzüklerin efendisini seven ve mitolojiye ilgi duyanların bu ilgisini çekmezse ne çeker bilmiyorum.

yüzüklerin efendisi ve mitoloji seven ama yazarı tanımayanlar olabilir onlara da şöyle bir ayrıntı vereyim; kendisi yüzüklerin efendisindeki şiirlerin çevirilerinin hakkının verilmediğini düşündüğü için kendi oturup çeviren biridir. ayrıca sanırım 25 şubat ankara, 11 martta istanbul'da imza günü olacak.

karşılaştırmalı mitoloji tolkien ne yaptı
  • şu şiirleri tolkien'den çeviren adamın kitabıdır.

a elbereth gilthoniel
    lament for eorl the young