şükela:  tümü | bugün
 • bu guzel pazar gununde, hem de ogle vaktinde, mideme kramplar girmesine neden olan zor ama bir o kadar da zevkli ders. zorlugu dersin icerigi degil de ruhhastasi gibi bin tane kitap, article okumak zorunda olunmasi, sayfalarca paper yazilmasidir. ingilizce bir yere kadar cekiliyor, redhouse sozluk bir yere kadar cantada tasiniyor.
  (bkz: bal ne ki seker ne ki)
 • ilkay sunar verirdi bu dersi boğaziçi üniversitesi'nde. herkes okusa, herkesin ufku açılsa...
 • genelde uluslararasi ili$kiler bölümünde verilen,ülkelerin siyasi sistemlerini,yapilarini inceleyen bir derstir.

  türkçesi ; (bkz: kar$ila$tirmali siyaset)
 • boğaziçi üniversitesi uluslararası ilişkiler bölümünde son yıllarda binnaz toprak tarafından verilen comparative politics dersi. yalnız, karşılaştırmalı siyasetin aslında hem güzel hem de üzerinde çalışması zevkli bir araştırma alanı olmasına rağmen, binnaz hanımın yaptığı ders farklı rejimlerin, siyasi sistemlerin yapılarının karşılaştırmalı olarak incelenmesinden ziyade , siyaset bilimine giriş dersinin başarısız bir tekrarı niteliğindedir ve tatsız tuzsuz bir derstir, öğrenciye fazladan bir şey katmaz , sınavlarında boşluk doldurma (bkz: fill in the blanks) veya doğru/yanlış şeklinde soru sorduğundan dersi gerçekten öğrenmek yerine küçük ayrıntıları ezberleyip sınava girersin. gayet başarısızdır..
 • (bkz: galip yalman)
 • kisinin eger biraz elestirel dusunme yetenegi varsa parlak bilim adamligi yolunda hizli adimlarla ilerleyebilecegi bir alandir, nitekim karsilastirmanin sonu yoktur, dolayisiyla varolan yaklasimlara elestiri ve yeni yaklasimlar olusturabilme kapasitesi acisindan bu alan paha bicilmez degerdedir.

  uluslararasi yine de bunu dover, o ayri.
 • koç üniversitesinde murat somer tarafından hem introduction to comparative politics hem de comparative politics şeklinde 2 ayrı ders olarak verilen, zor ama zevkli ders. son gün çalışmaya şartlanmış/alışmış bünyelerin bu dersin altından kalkması pek mümkün değildir, o yüzden dönem boyunca makalelerinizi, kitaplarınızı düzenli okuyup not tutmanız, hem öğrenmeniz açısından hem de sınavdan bir önceki gün depresyona girmemeniz açısından faydalı olacaktır. ayrıca bu derste öğrendikleriniz ileri seviyedeki diğer political science dersleriniz için de faydalı olacaktır, o yüzden zor ama güzeldir, ama gereklidir.
 • tam ismiyle "karşılaştırmalı siyaset: temel konular ve yaklaşımlar", sabri sayarı ve hasret dikici bilgin
  tarafından derlenen ve 2016 yılında istanbul bilgi üniversitesi yayınları tarafından basılan ödüllü ders kitabı. tüba ödülü kazanan eser, bu alandaki diğer önemli kitapların aksine ülke ülke değil, tematik bir anlatım mantığı benimseyerek farklılık yaratmıştır. eser, bu alandaki derslerde de okutulabilecek (lisans ve yüksek lisans düzeyinde) iyi bir kaynak kitaptır.

  idefix - https://www.idefix.com/…litika/urunno=0000000562333
 • bana bu dersten geçmemi sağlayacak ve beni çalıştıracak birine ihtiyacım var, karşılığında kitaplar hediye edeceğim. 1.5 ayım var. bu sefer de kalırsam saç baş yolacağım.
hesabın var mı? giriş yap