şükela:  tümü | bugün
  • karşılaştırmalı tarih belirli bir zaman diliminde veya birbirine benzer sosyal koşullara sahip olan toplumlar arasında karşılaştırma yapılması olarak tanımlanabilecek tarih yazımı yaklaşımıdır. bu yaklaşımın uygulayıcıları arasında barrington moore, herbert e. bolton, arnold toynbee, geoffrey barraclough, oswald spengler gibi tarihçiler ve max weber, pitirim sorokin, s. n. eisenstadt, seymour martin lipset, michael mann gibi sosyologlar sayılabilir.

http://en.wikipedia.org/wiki/comparative_history
  • dünyaya “ ankara “ merkezli bakan biri olarak elimde olmadan yaptığım şey.

gidiyorum yüzyıl savaşları okuyorum karşıma john the fearless çıkıyor. la ben bunu bi yerlerden hatırlıyorum diyorum bakıyorum niğbolu savaşında yıldırım beyazıt tarafından esir alınıp fidyeyle serbest bırakılmış. tabi sonradan gidip fransada ortalığı karıştırmış ama neyse konumuz bu değil.

habsburg hanedanlığını araştırıyorum kaptırmışım kendimi albertti leopolddu gidiyorum derken birinci charles gözüme ilişiyor kimmiş ya bu naapmış dememle dumura uğruyorum. birinci charles aslında bizim şarlken. hani şu kanununin viyana seferinde “ ne senden ne kardeşinden namı nişane yok.sizlere saltanat ve erlik davası haramdır. “ dediği şarlken. adam korkusundan sultan süleymanın karşısına çıkamamış.

tarihimizde böyle sayısız örnek var. ancak bizim eğitim sistemimizde büyük kısmı müfredata girmiyor. giren kısmınında ne kadar anlatıldığı tartışılır. yeni eğitim sistemi tartışmalarında keşke bu da olsa. çocuklarımıza tarihi karşılaştırmalı olarak öğretelim. böylece hem tarihi hem coğrafi hemde uluslarası boyutta yorum yapabilen öğrenciler yetiştirebiliriz.

neyse neyse kafayı yakmaya başlıyorum yine, zaten iyi birşey yapıldığı bizim memlekette nerede görülmüş. kaçtım ben.
  • toplumların izdüşümsel olarak yaşadıkları olayları inceleyip gerçekleri ortaya çıkarma yöntemi.
    farklı coğrafyalarda farklı hadiseler yaşanabiliyor ama bunların birbirlerine etkisi ve tesiri kesinkes oluyor. birbirlerinden bağımsız düşünülemez fikrinin ortaya çıkışı bu kavrama dayanıyor.
    düşünüldüğünde mantığın en makul olduğu tarihsel düşünce ve inceleme türü.