şükela:  tümü | bugün
 • david ricardonun en ünlü teorisi, asırlar boyunca uluslararası ticareti açıklamakta kullanılmış ancak daha sonra modası geçince moda çevreleri başka modalara yönelmiştir. bu ca'ya göre, bir ülke her zaman göreceli maliyet avantajı olan ürünleri üretmeli ve ihraç etmeli, ve "disadvantage"ı olan ürünleri ithal etmelidir. h-o model'de ca'nın sermaye ve emek türünden bir analizidir.
 • rekabet avantaji. iktisatta iki rakip arasinda firsat maliyeti dusuk olanin sahip oldugu ticaret avantaji. en optimum kombinasyona herkesin competitive advantage'inin oldugu mal veya hizmeti uretmesiyle ulasilir*.
 • bir ulkenin trade edilen iki malda da absolute disadvantage'i olsa da,gene de trade'in olmasi icin bir neden oldugunu aciklayan teoridir.ayrica varsayimlari* su sekildedir:
  1)2 ulke,2 ürün
  2)devlet mudahalesi minimum
  3)ulke icinde uretim faktorlerinin serbest dolasabilmesi ama ulkeler arasi bu dolasimin olmamasi
  4)sabit maliyet (uretilen her x ürünü ayni fiyata malolur)
  5)tasima maliyeti yok
  6)teknolojik gelisme yok
  7)bir urunun degeri,sadece onu uretmek icin kullanilan faktorlere baglidir.
 • (bkz: cem boyner)
 • david ricardo'nun iki ülke ve iki ürün örnegiyle acikladigi kuram. ülkeler: portekiz ve ingiltere. ürünler: sarap ve giysi.

  portekiz her iki ürünün üretiminde de mutlak anlamda ingiltere'den daha ustun olsun (mutlak ustunluk, absolute advantage): portekiz'de bir takim elbise 1 günde, ingiltere'de 3 günde dikilsin. portekiz'de bir sise sarap 1 günde, ingiltere'de 5 günde üretilsin (bilirsiniz ki ingiliz saraplari muhtesemdir).

  bu örnege göre portekiz ingiltere'ye kiyasla sarap yapiminda 5 kat daha verimli, elbise dikiminde ise 3 kat daha verimlidir. dolayisiyla portekiz'in karsilastirmali ustunluk sagladigi ürün saraptir.

  teoriye göre portekiz sarap, ingiltere de elbise üretimine egilmeli, ülkelerinde üretmedikleri veya az ürettikleri mallari ithal etmelilerdir (degis tokus, serbest ticaret). portekiz icin fazladan sarap üretip karsiliginda ingiltere'den elbise almak, portekiz'de elbise üretmekten daha karli olacaktir, ingilizler de ürettikleri elbiseler karsiliginda ithal ettikleri her sise sarap icin 5/3'ten daha az bir fiyat ödeyeceklerdir (elbisenin fiyati 1).

  bkz:
  http://en.wikipedia.org/wiki/comparative_advantage
  http://internationalecon.com/v1.0/ch40/40c000.html

  bir baska ornek: ali 1 saatte 3 tane tv veya 6 tane buzdolabi yapabilsin; ayse ise 1 saatte 9 tv veya 36 buzdolabi yapabilsin. bu durumda bir saat icinde ayse sadece buzdolabi, ali ise sadece tv uretseler ve daha sonra her ikisi icin de elverisli bir fiyat uzerinden degis tokus etseler yeridir. mutlak olarak ayse her iki urunde de daha verimli, ancak firsat maliyetini karsilastirdiginizda ali'nin karsilastirmali ustunlugu tv yapiminda: ali icin tv yapiminin firsat maliyeti 6/3 = 2 buzdolabi, ayse icin tv'nin firsat maliyeti ise 36/9 = 4 buzdolabi. (ayse icin buzdolabinin firsat maliyeti 1/4 tv, ali icinse 1/2 tv'dir)

  sonucta ali 3 tv, ayse 36 buzdolabi uretirler. ali ayse'den iki tv karsiliginda 6 buzdolabi alabilir, yani bir tvnin fiyati 3 buzdolabi. son dagilim:
  ali: 1 tv, 6 buzdolabi (0 tv + 6 buzdolabi veya 1 tv + 4 buzdolabi kombinasyonlarindan daha iyi)
  ayse: 2 tv, 30 buzdolabi (2 tv + 28 buzdolabi veya 1.5 tv + 30 buzdolabi kombinasyonlarindan daha iyi)

  cok luzumlu edit: "ricardo's difficult idea, paul krugman, mart 1996":
  http://www.pkarchive.org/trade/ricardo.html
 • bakkal hayri amcanin bildigi seyleri ekonomiye kuram olarak sokmanin bir versiyonu. ali bir kaseti uc liraya, bir kaset kapagini da 4 liraya yapmaktadir.ayse ise kasedi 4 liraya, kapagi da 3 liraya yapabilmektedir. buna gore alinin kaset uretiminde ayseye gore avantaji vardir, yani daha dusuk maliyatle daha dusuk fiyata satabilir. ayse ise kapak yapiminda aliye avantaj saglamistir; eger bunlar max kazanc istiyolarsa, aralarinda anlasip birisi kaset yapsin, digeri de kapagini. sonra zengin olsunlar, evlensinler, coluk cocuga karissinlar, ali ayseyi aldatsin, ayse de aliyi....vs vs...
 • uluslararsı iktisat dersinin içeriğine ait bir konudur bu.
 • diğer birçok iktisat teorisi gibi bu da gerçek hayata uyarlanmaya çaılı$ıldığında dibe vurur. temeli kim neyi daha verimli üretiyorsa onu ihraç etsin, hangi konuda yetersizse onu da ithal etsin. sanırım bu konuda hem fikiriz ancak $öyle bir durum var $imdi. kabaca bu teoriye göre türkiye almanya'ya göre tarım ürünlerinde karşılaştırmalı üstünlüğe sahiptir, almanya da türkiye'ye kar$ı elektronik cihaz üretiminde üstünlüğe sahiptir. bu teoriye göre türkiye'nin elektronik ıvır zıvır üretimine giri$meyip boyna iyi olduğu tarımsal ürün üretimine ve ihracıtına yönelmesi lazım, zira kazın ayağı öyle değildir gerçek yaşamda. çünkü türkiye elektronik techizat ihtiyacının hepsini almanya ve diğer ülkelerden ithal etmek yerine kendisi de bu gibi ürünlerin üretimine devam etmektedir. yani ülkeler ithal ettikleri malları üretmeye devam ederler günümüz ekonomilerinde. haftaya sınavda bu soru gelirse gömerim valla cevabı. anlamı$ım galiba.

  (bkz: uluslararasi iktisat teorisi)
  (bkz: ders calisip sozluge entry girmek)