• davranisin gormezlikten gelinmesi uzun vadede davranisin sonmesini saglayabilir. karsilik vermeme, gormezden gelme ile degismesini istedigimiz davranisi degistirebiliriz. ceza yerine kullanilabilecek etkili bir yontemdir.

(bkz: gormezden gelme)
    (bkz: gormezden gelmek)
  • problem cozme tekniklerinden biridir. istenilmeyen davranis gormezden gelinerek pekistirilmemis olur. bir sure sonra davranisin sonmesi beklenir.
  • konu aşksa olur öyle

işse sabır ya sağbır eyle
  • "yararsız şarkımı söylüyorum.
    başıma bu kederleri yığdı lepiseus,
    kuşkuyla boğarak sözlerimi;
    kıskanç tanrı!* çünkü bakire yatağımdan
    onu aşık ettim kendime, karşılık da vermedim aşkına.
    ama yazgı benim* sesimde, gerçek benim dudaklarımda;" paul auster - the invention of solitude (lykophron'dan)

["seni niçin hor gördüklerini söyleyeyim mi sana?" kız susar. "çünkü karşılığında sen onları hor göremiyorsun."] john fowles - a maggot
  • vermeye vermeye kendinizden ödün vermiş olursunuz. karşılık verin, fiziksel olmasa bile sözlerinizle dövün. içinizde kalıp kin besleyeceğinize, o kininizi o anda çıkarın içiniz rahat etsin, bırakın karşı taraf kudursun.
  • son yıllarda tam tersini yapıyorum. o kadar rahatlatıyor ki. söyleyin arkadaşlar inanan susmaktan çok daha iyi hissettiriyor. hele karşınızdaki sizin o lafınızdan sonra böyle bir m*la falan bağlıyor ya. o haz çok iyi oluyor :)

bu arada bilerek isteyerek sizinle uğraşanlara yapın diyorum bunu. yoksa durduk yere millete salça olmayın. ama biri sizi ezmeye vb. kalkıyorsa karşılık verin.
  • sizin aleyhinize bir davranışı veya sözü umursamayıp alttan alıyorsanız ve bu eylemi gerçekleştiriyorsanız, bana göre erdemli olmaya çalışıyorsunuzdur.
hesabın var mı? giriş yap