şükela:  tümü | bugün
 • kisa yoldan
  (bkz: antitez)..
 • izlenmesi gereken snek tv programlarından biri.hatta en iyisi diyebilirim.altı tane genc arkadasımız siyaset meydanı türü tartısma programlarıyla dalga geciyor,abuk subuk konuları tartısıyorlar.ornegin,gecenlerde "boyu mu,islevi mi önemli?" konusunu tartıstı bu insanlar..
 • son günlerde eksi sözlükte yeniden kullanildiğini ve her baslikta tekrar edile edile semirdiğini gördükçe hamiyetten gözlerimi yaşartan bir kalip bu. "karşit görüşlü öğrenciler", "karşıt görüşlü gruplar", "karşit görüşlü eylemciler" vs... resmi ideoloji yanlisi, olay'la kendisi arasina "nesnel" bir mesafe koymaya çalişan, görüşten çok "karşıt"liga vurgu yapan tv haberciliğinin bu komik kalibi, son günlerde orhan pamuk, nobel, fransa vs. dolaylarindaki tartismalarda eksi sözlügün de yaygin bir kalibi olmaya basladi. dahasi çesitli tartismalarda "saygi ve hoşgörü" talep eden kimi entrylere yapıştığını görünce "hay allah" deyip şaşiriyorum... "karsit görüş'e tahammül edememek", "karsit görüşlü entryler", "karsit görüşlü yazarlar" vs... türü gariplikler dolaşmaya basladi ortalikta. hayir kinin ve nefretin bir "görüş" seviyesine yükseltilerek hoşgörü talep etmesini de, saçmaliği bir "görüş" haline getirmenin vereceği sayginliğı da anlayabiliyorum.. ama yine bu nedenle "orhan pamuk kiçimin yazaridir", "nobel ermeni oyunudur", "fransa türkiye'yi yikmak istiyor" şekilindeki görüşlerine ben de "karşıt görüş"tenim diyerek kimlik ve sayginlik talep eden, hatta görüşleriyle diğer yazarlar arasinda bir taraftarlik ilişkisi kurarak, çeşitli yazarlari bu görüşlere göre siniflandiran siktiriboktan temsiliyet iddiasi, sadece sözlükteki popülerlik arayışıyla açıklanabilir mi hiç emin değilim. gerzekliğin ve bilgisizliğin bir siyasal düşünce ve görüş haline gelme iddiasi, nihayetinde "körlük"ün de bir görüş şekli olduğunu iddia ederek saygi talep ediyor. alti nokta körler derneği'nden çok özür dilerim ama körlük bu anlamda bir görüş şekli değildir ve saygi'yla ilgisi yoktur. bu anlamiyla da herhangi bir bir görüş'e karşıtlık arzetmez..
  bu nedenle son bir kaç gündür sözlük okuyan ve nobel, pamuk ve fransa konusundaki eleştirileri takip eden herhangi birinin maalesef ardiç, kerinçsiz, özdil ve genç seviyesindeki acayipliklerden baska bir şey görebildiğinden emin değilim.
  çünkü "karşit görüş" adi altinda ifade edilen düşüncelerde ne son dönemde fransa siyasal hayatinda giderek yayginlik kazanan ve siyasal alanin "tarihsel bellek yasalari" denilen bir anlayişla geleneksel olarak tarihçilerin alanı olduğu varsayilan (sömürgecilik tarihi, islam ve hristiyanlik tarihinin kimi kritik uygulamalari ve son olarak ermeni sorunu gibi) çeşitli konulara müdahale etmeye başlamasının siyasal alandaki, hukuk uygulamalarindaki ve bizzat parlamenter sistemin kuruluşundaki olumlu-olumsuz sonuçlarını görmek/tartışmak mümkün. ve yine bu "karşıt görüş"le, ne ermeni sorununun neden fransa'nın gündemine bu kadar yapıştığını, ne de bizzat ermeni sorunununu tartışmak mümkün. bir pamuk kitabini "30 sayfadan fazla okuyamadiğini" söyleyen birinin orhan pamuk'un bir edebiyatçi olarak türk ve dünya edebiyatindaki konumunu ve temsil ettiği pozisyonu tartışmak konusundaki hevesine ise hiç değinmiyorum. tüm bu nedenlerle "ermeni sorunu, kibris sorunu, kürt meselesi, demokratikleşme vb" gündemini dünya gündemiyle eşitleyen ve kendi çarpitilmiş milliyetçi siyasal algisini dünyaya dayatan (kemal kerinçsizin nobel akademisine dava açmasi gibi) bu "karşıt görüş" vaveylasiyla "karşıt" olmak bile onur kirici saniyorum. ama artik o kadar olsun değil mi neriman.. tabi ki, hepimiz bu toprakların insani değil miyiz nihatim...

  elitist enteliniz paşabahçe vapuru'ndan bildirdi..

  (arka odada kavga..
  - hayir körlük, bir görüş şeklidir seni hayvan körleri aşağılıyorsun..
  + allah benim cezami versin körolayim peki...
  - kör karşıtı hayvan seni..)
 • balçiçek pamir'in sunduğu sabih kanadoğlu ve osman can 'ın konuk olduğu program bir bakıma 2-1'lik pendikspor fenerbahçe* maçına, bir bakıma da akp hakkındaki parti kapatma davası ve yeni anayasa konuları üzerine önemli bir münazaraya dönüşmüştür.
 • bugünkü program muhteşem olacağa benziyor.. osman can yine sahnede. kan çıkmazsa iyidir..
 • prof. dr. kemal çiçek'in 1915'te yaşananlar için "büyük trajedi" dediği program.
 • çiçek, ittihat ve terakki'nin türkleştirme politikasına sahip olmadığını iddia etti.
  (bkz: ittihat ve terakki)
 • "gülen hareketi" başlıklı tartışmasında, her konuda rahat rahat atıp tutan adamların söz seçmekte ne kadar dikkatli davrandıklarını görünce, gülen'den de, hareketinden de ne kadar tırsılması gerektiğini görüyorsunuz.

  ümmüğünüzden kan alırlar, kan!..
 • bu gece güzel bir program yapıyor, evvelkiler de güzeldi; bugünkü de.