şükela:  tümü | bugün
  • 50 karakter sınırlaması sebebiyle kısaltılmış "yolu karşıdan karşıya geçerken atılan acaba götüme çarpacaklar mı bakışı" adlı başlık.

    yerleşim yerlerinde insanımız trafik ışıklarına veya yaya geçidine kadar yürümeye üşenir, yolu kendi işine gelecek noktadan geçer. (yaya geçidini de takan yok ama bu başka başlığın konusu.)

    sözkonusu noktada trafik ışığı, kavşak veya yaya geçidi olmadığı için araçlar doğal olarak tam gaz gelmektedir. bu yüzden karşıya geçen kişi bir yandan araçların geldiği tarafı kolaçan eder ki hızlı gelen bir araç varsa tehlikeyi önceden görerek tedbir alsın. yolun yarısını geçtikten sonra bu bakış omuz hizzasından geriye doğru olacağı için şahıs sanki arka tarafa bakıyormuş ve götünü araç çarpmasından kolluyormuş gibi görünecektir.

    bu bakış esnasında beyin bir taraftan da karmaşık matematiksel işlemler yapmaktadır:

    caddenin ortasındaki a noktasına 50 metre uzakta olan bir araç 15 m/saniye hızla a noktasına gelmektedir. caddenin tamamının genişliği 6 metre olduğuna göre a noktasından caddenin karşısına geçen şahıs minimum hangi hızla yürürse aracın götüne çarpmasından kurtulacaktır?