şükela:  tümü | bugün soru sor
 • atatürk üniversitesi eski çağ tarihi bölümü öğretim üyesi prof. dr. alpaslan ceylan, kars’taki yüzey araştırmaları sırasında m.ö. 3000-2000 yılları arası türk kültürüne ait olduğu düşünülen kaya resimleri ile kurgan tipi mezarlara ulaşmasıyla ortaya atılan iddia
 • ötügen duymasın aman ha !
 • tarihi olmayanları üzen izler. eşek seviciler şu olaydan bile mağduriyet çıkarma peşinde. acıyorum size.
 • üzerinde ***okunabilir*** ve ***dili anlasilabilir*** yazit olmayan buluntularin belli bir irka mal edilmesi imkansizdir.
  kars buluntularinin üzerinde hayvan figürleri ve bazi simgeler disinda böyle birsey yok.
  farkli irklara ait olsalar da, insanlar gördüklerini çizdikleri için, degisik tarihlerden ve yerlerden kaynaklanan buluntularda birbirine çok benzeyen figürler olabilir.
  burada gördügün dag keçisi, koç, geyik vs. figürünü orta anadolu'da, orta amerika'da, orta avrupa'da da bulursun, hatta afrika'da da.
  böylece bu tür buluntularin türk izleri oldugunu iddia etmek abesle istigaldir.
  sakin simdi "madem türk degil, o zaman muhakkak kürttür" demeyin, sopayla kovalarim.
 • türkler, fransızlar ya da ingilizler gibi dar bir coğrafyada toplu halde yaşamış bir millet değildir. şu anda bile doğudan batıya yaklaşık 10 bin kilometrelik bir alanda yerleşik olarak bulunmaktadırlar.
  o yüzden kars'ta bulunan izler çok şaşırtıcı değildir. sonuçta kars kafkasya'nın batı ucudur ve türklerin buralarda geçmişten beri bulunmuş olması da mümkündür.

  "kürtlerin tarihi yok ediliyor" diyen cahiller!
  hiçbir şey bilmiyorsanız bari kars'a gidip bir tane kürt ile konuşun.
  neden acaba türklere "yerli" diyorlar?
  tıpkı van'daki türklere "van'ın yerlisi" demeleri gibi.
 • kürdünaryüs kırofesörler tarafından kabul görmeyen iddia.
 • o dönemde o bölgede varlıklarından bahsedilen kavimler genetigi/ iskitler ve kimmerler ki ikisi de atlı göçebeler olan bu kavimler ard arda anadolu'ya kafkasya üzerinden girmiş ve dönemin anadolu uygarlıkları ile savaşmışlardır. `yecüc ve mecücyadagog ve magog` efsanelerinin ilham kaynağı olduğunu sandığım bu halkların bugünkü türklerle akraba olduğu konusunda somut bir delil elde edilememiştir. kurganlardan elde edilen dna örnekleri de yazılı kaynaklarda muhafaza edilen bir kaç kelime net bilgi vermemekte, buna karşın bazı tarihçilerce pers ve osetlerle ilişkilendirilmektedirler. bununla birlikte gerek kurgan kültürü gerek yaşam tarzları açısından türklerin kültürel açıdan iskitlerin mirasçısı olduğunu söylemek mümkündür.
 • ermeni olmasın oğlum o, iyi bakın. gerçi bunca yıl sonra nasıl ayıracaksınız ermeni ile anadolu türkünü birbirinden, söyleyin biz de bilelim de, neyse.
 • nuhun gemisinin çelikten yapıldığını ve günümüzden daha ileri teknoloji kullanılarak yapıldığını söyleyen türk bilim adamlarının iddiasıdır (delilleri olduğu konusunda da ısrarcılar, hatta kitabını bile yazmışlar). gavurlar bu izlerin türklerden kaldığını kabul etmeden itibar etmeyiniz.
 • (bkz: erken neolitik)
  (bkz: türk)

  hocanın erken neolitik dediği sanırım çanak çömleksiz neolitik olsa gerek (bkz: göbeklitepe), daha toplum bilincinin kavranmadığı bir dönemde ırk kavramını kavrayan hocamıza selamlar. oyna devam.