• türkler, fransızlar ya da ingilizler gibi dar bir coğrafyada toplu halde yaşamış bir millet değildir. şu anda bile doğudan batıya yaklaşık 10 bin kilometrelik bir alanda yerleşik olarak bulunmaktadırlar.
    o yüzden kars'ta bulunan izler çok şaşırtıcı değildir. sonuçta kars kafkasya'nın batı ucudur ve türklerin buralarda geçmişten beri bulunmuş olması da mümkündür.

"kürtlerin tarihi yok ediliyor" diyen cahiller!
    hiçbir şey bilmiyorsanız bari kars'a gidip bir tane kürt ile konuşun.
    neden acaba türklere "yerli" diyorlar?
    tıpkı van'daki türklere "van'ın yerlisi" demeleri gibi.
  • tarihi olmayanları üzen izler. eşek seviciler şu olaydan bile mağduriyet çıkarma peşinde. acıyorum size.
  • atatürk üniversitesi eski çağ tarihi bölümü öğretim üyesi prof. dr. alpaslan ceylan, kars’taki yüzey araştırmaları sırasında m.ö. 3000-2000 yılları arası türk kültürüne ait olduğu düşünülen kaya resimleri ile kurgan tipi mezarlara ulaşmasıyla ortaya atılan iddia
  • alparslan ceylan hocayı yüz yüze bir kaç kez dinledim. hakkari, ağrı, van vs vs vs bir sürü ilde bu şekilde izlere veya buluntulara rastladıklarını, hatta rus ve alman arkeologların bunları açıklamaktan veya makalelerinde yazmaktan çekindiklerini ifade etti.

benim için en ilginç olanı, hakkari’de türk izlerinin bulunmasıydı. alparslan hoca bana, fotoğrafları konumlarıyla birlikte gösterip, bir gerizekalının anlayabileceği şekilde, hangi işaretin ne anlama geldiğini tane tane anlattı.

ben bile anladım yani.

özetle: sevgili hevaller, hakkari bizim, amedi başkent yapacağız vs vs vs diye arkaik argümanlarla bağırıp durmayın.

bu ülke hepimize yeter.

bu dünya ölümlü dünya.

ölüyüruz.

yerinizi bilin.

şimdi o elindeki ak 47yi usulca yere bırak delüğanlı heval, kaçak çay ile çay demle, tırşik yiyelim sonra da çay içeriz.

hafi güzel kardeşim.
  • (#73341136) bakınız çok ilginçtir bu arkadaşın iddiası kürt izlerini silmeye yönelik olduğu yönünde. kürt izleri... kürt evet... izleri...

tanım: doğru olabilecek ya da olmayabilecek iddia. sebebine gelirsek, türklere ait yapıların orada bulunması, orada illa ki türklerin yaşadığını göstermez. türklerle savaşan, ticaret yapan veyahut görüp benzerini yapan bir kavimden kalma da olabilir. bazı farsi arkadaşların aksine türk milleti çin, iskandinav, afrikai milletler kadar kadim bir millettir. binlerce yıldır kullandığı dil de babalar gibi göktürk abideleri üzerinde yazılı halde bulunmaktadır.

üzerinde bir tane bile kendi milletinin belirtecini taşıyan kalıntısı olmayan arkadaşlar bir zahmet meşgul etmesinler sayfayı.
  • hevalleri çıldırtan durum.

ya ne olacaktı? ilin adı karsak türklerinden geliyor. anadolu'da kurulan ilk türk cumhuriyeti orada kuruldu. taşından, toprağından, tarihinden türklük fışkırıyor.

kağızman ilçesi camuşlu köyünde de buna benzer kayalar var.

https://i.hizliresim.com/vrpw1j.jpg
    https://i.hizliresim.com/3e8g4p.jpg

''bu memleket, dünyanın beklemediği, asla ümit etmediği bir müstesna mevcudiyetin yüksek tecellisine, yüksek sahne oldu. bu sahne yedi bin senelik, en aşağı, bir türk beşiğidir.''

mustafa kemal atatürk
  • (bkz: arz-ı mevud)
    (bkz: vadedilmiş topraklar)
    (bkz: pkk)

emperyalizm neden pkk için uyduruk bir tarih yazıyor? türkler ve diğer hakların izlerini yok etmeye çalışıyor? cevabı yukarıdaki bakınızlarda.
  • üzerinde ***okunabilir*** ve ***dili anlasilabilir*** yazit olmayan buluntularin belli bir irka mal edilmesi imkansizdir.
    kars buluntularinin üzerinde hayvan figürleri ve bazi simgeler disinda böyle birsey yok.
    farkli irklara ait olsalar da, insanlar gördüklerini çizdikleri için, degisik tarihlerden ve yerlerden kaynaklanan buluntularda birbirine çok benzeyen figürler olabilir.
    burada gördügün dag keçisi, koç, geyik vs. figürünü orta anadolu'da, orta amerika'da, orta avrupa'da da bulursun, hatta afrika'da da.
    böylece bu tür buluntularin türk izleri oldugunu iddia etmek abesle istigaldir.
    sakin simdi "madem türk degil, o zaman muhakkak kürttür" demeyin, sopayla kovalarim.
  • o dönemde o bölgede varlıklarından bahsedilen kavimler genetigi/ iskitler ve kimmerler ki ikisi de atlı göçebeler olan bu kavimler ard arda anadolu'ya kafkasya üzerinden girmiş ve dönemin anadolu uygarlıkları ile savaşmışlardır. `yecüc ve mecücyadagog ve magog` efsanelerinin ilham kaynağı olduğunu sandığım bu halkların bugünkü türklerle akraba olduğu konusunda somut bir delil elde edilememiştir. kurganlardan elde edilen dna örnekleri de yazılı kaynaklarda muhafaza edilen bir kaç kelime net bilgi vermemekte, buna karşın bazı tarihçilerce pers ve osetlerle ilişkilendirilmektedirler. bununla birlikte gerek kurgan kültürü gerek yaşam tarzları açısından türklerin kültürel açıdan iskitlerin mirasçısı olduğunu söylemek mümkündür.
  • milattan önce 5000 yılında ilk insan kürt adem i inkar ve asimilasyon politikasıyla sindirip halkların kardeşliğine uzanan ellerin yalan haberi.
hesabın var mı? giriş yap