şükela:  tümü | bugün
  • delikli kart* ların kullanıldığı dönemlerde çok önemli ödev ve programlari ebim lerin ve arkadaşlarin serrinden korumak icin yapilan uzun süren bir yedekleme islemi.
  • benim de başıma geldiğini öğrendiğim sahtekarlık.

az önce uykumdan banka merkezinin arayıp da "biraz önce kartınızdan brezilya'da 1.050.-tl'lik harcama yapıldı siz mi yaptınız" diye sormasıyla öğrendim. seyahat esnasında kredi kartı ile yapılan alışverişlerde bu tarz sahtekarlıkların olduğu konusunda uyarılmıştık ve bu yüzden sadece 3 yerde kredi kartımı kullanmıştım. kendi kafama göre yaptığım kaliteli mağaza burası düşüncem yersizmiş. kazasız belasız bişey yaşamadan döndüm diye seviniyordum ama maalesef boşa bir sevinç.

harcama itirazında bulunulacak ama açıkçası bir faydası olacağını sanmıyorum.

brezilya hakkında gireceğim ilk entryinin bu olması ne kadar acıklı.

uyarı üzerine ek ; mağazayı ifşa etmem istendi ancak hangisi olduğunu bilmiyorum bu 3 yerden, bana gelen uyarı mesajında kartımdan yapılan alışverişin yapıldığı yerin "lıdel supermeracados" olduğu belirtilmiş sadece.
  • az önce babamı ağlatan olay.

emekli olduğu halde çalışan, faturaların ve kardeşimin okul parasının olduğu hesabına ait kartı kopyalanmış. ve hesaptaki tüm para çekilmiş. banka kartları bloke ettiğine dair cuma akşam saat 18.00'de bilgi vermiş. ama neden bloke ettiğini belirtmemiş. "öğrenince yığıldım koltuğa" dedi adam. bu ne demek biliyor musunuz? 2 kez kalp krizi geçiren bi insanın ölümüne sebep olmak demek.

hırsızlık, sahtekarlık bişey değil de katil olmak. ne hakla ya? ne hakla? nasıl bir de? banka kartı kopyaladığında değil hesabı boşalttığında bloke etmiş kartı. o zaman kopyalamaya karşı önlem alamaz mısınız? kullanıcılarınızı korumaya yönelik bişey yapamaz mısınız? yaşlı başlı adamın yüreğine indirmeden önce ona yapması gerekenleri anlatamaz mısınız?

adama önce "hesapta hiç paranız kalmamış" diyip arkasından "bu parayı size bankamız ödeyebilir" demeniz de ayrıca aptalca. ödemelisiniz de zaten, sizin hatanız. bankamatiklerinizi doğru düzgün kontrol etmezseniz, kopyalama olaylarına sebebiyet verenler de sizden yüz bulur tabi.

kızgınım evet, çok sinirliyim evet ama giden paradan çok babamın o halini gördüğüm için. 60 yaşındaki bi adamı sersefil durumda görmek ne demek siz bilir misiniz? ben de bilmesem çok iyi olabilirdi.
  • bu gece itibariyle serefsizin biri tarafindan hesabimdan yapilan 7000 lira cekimin sebebi.

sabah kredi karti odemesi icin hesabi kontrol ederken bombos hesapla karsilastim.
    orospu cocugunun teki 09/08/2015 23:41 de 3500 lira cekmis
    ayni orospu cocugu baska bankamatige gidip 10/08/2015 00:01 de 3500 lira daha cekmis.

ben bankaya da kizginim. 3500 lira cekim limiti ne diye koyuyorsun. haberim bile yok.
    arti gece yarisi 2 defa cekiliyor bir haber ver.

2 saat once tespit ettim. sirketin icindeki subeye gittim dilekce yazdik, hesabi dondurduk. sonra sirketin personel islerine gittim.
    yardim edin dedim baka mudurunu aradilar.

bir yardim edin, simdi ne olacak? parami verecekler mi?
    savciliga gideyim mi?

ulan onumuzdeki ay bebegim olacak, para biriktiriyorduk hastane icin.

allah belanizi versin, o para bogazinizda kalsin.
  • (bkz: #53906106) hitaben, kullandigim banka sahte kart telafisi olarak hesabima parayi yatirdi.
  • çeşit çeşit yöntemleri olmakla birlikte atmlerde gerçekleştirilenlere bir örnek olarak kopyalama şöyle gerçekleşir. dolandırıcı atmde kartı soktuğunuz yere atmnin rengiyle benzer bir aparat takar. bununla birlikte bir de kamera bulunur. aparat kartı kopyalar, kamera şifrenizi kaydeder. 1-2 saat içinde 10-15 kişi yakaladıysa, dolandırıcı sotelendiği yerden çıkar aparatını söker gider.

çok saçma gelebilir ama ışıklandırması kötü olan atmleri tercih etmeyin, şifrenizi girerken elinizle kapatın, kartınız sıkıştıysa müşteri hizmetlerini arayıp iptal ettirin, sıranın arkasında bekleyenlerin laflarına kanmayın. eğer atm parayı hesabınızdan düştü ama para bölmesi açılmadıysa müşteri hizmetlerini arayın. zira bu durumda para bölmesine bile aparat takmış olabilirler.
  • 10 ekim 2016 tarihinde başıma gelen olay. hesabımdan bir miktar paranın kendi rızam ve bilgim dışımda, bankamatik kartım bendeyken hiç gitmediğim bir ilçedeki atmden çekildiğini farkettim. iş bankası'nı aradığımda kartımı iptal ettirdim ve itiraz dilekçesi faksladım. faksladığım gün 12 ekimdi ve bugün aradığımda müşteri temsilcisi hala işleme alınmadığını söyledi. burada kart kopyalama gibi bir durum var, onlarca kişi mağdur belki ve hala işleme alınmamış inceleme. 20 günde işleme alınacağını 45 günde sonuçlanacağını söylediler. bir bankasın güvenliğinden daha önemli ne olabilir ki, önce bu açıklarını kapatmaları gerekiyor ama neymiş yoğunluk varmış. demek ki ya mağdur çok ya da çalışanların bu yoğunlukları! hiç bitmiyor. bu konuda en güvenilir bankayı önerebilecek yazarların mesaj atmasını rica ediyorum. bütün hesaplarımı oraya taşıyacağım.