şükela:  tümü | bugün
 • kredi kartı sahtekarlıklarından birisidir.. kredi kartı güvenliği literatüründe skimming olarak geçer.. günümüzde oldukça yaygınlaşan ve teknolojiden en çok yararlanan sahtekarlık biçimidir.. çeşitli yöntemleri vardır.. en çok kullanılan yöntem alışveriş ödemesi esnasında kredi kartını pos cihazı dışında ayrıca başka bir aletten geçirerek manyetik bandındaki bilgileri okutmak ve kaydetmektir.. bir çağrı cihazı kadar küçük olabilecek bu aletlere reader, encoder gibi isimler verilir.. işyerinde birçok kart kopyalandığı için ve daha sonra incelemeler esnasında kopyalanan kartların ortak kullanım alanı olarak göze batacaklarından genelde müşteriye sistem problemi nedeniyle kartlarının kabul edilmediği bilgisi verilir ki kart orada kullanılmış olmasın.. kart kopyalama için en uygun işyerleri lokantalardır.. çünkü kartınızı verirsiniz ve garson gözünüzden uzaklaşarak kasaya gider.. orada olan biteni göremezsiniz.. bu nedenle her alışverişte kart pos cihazından geçirildiği esnada neler olup bittiğini gözlemleyecek pozisyonda olmayı tercih etmek en doğrusudur.. tabii pos cihazının içine yerleştirilmiş bir okuyucu varsa yapılacak pek birşey yoktur.. banka tarafından daha sonra bilgi talep edildiğinde hangi işyerlerinde sistem problemi yaşandığının hatırlanması da önemli ipucu sağlayabilir.. benzin istasyonları da kartların en çok kopyalandığı işyerleri arasındadır.. okuyucu vasıtasıyla kartın bilgileri alındıktan sonra bir takım bilgisayar programları yardımı ve özel cihazlar (skimmer) kullanılarak bu bilgiler başka bir karta aktarılır.. artık aynı karttan iki tane vardır.. sahtekarların donanım zenginliğine göre bundan sonra olaylar gelişir.. eğer ham kartları ve kart basma makineleri varsa manyetik alandaki bilgilere uygun olarak kartın ön yüzü de dizayn edilir.. sahte bir kimlik belgesi de uydurulduğunda artık o kartın kullanımı esnasında işyerlerinin şüphelenmesini gerektirecek durum neredeyse sıfırlanmış olur.. bununla birlikte genelde ön yüzü farklı manyetik alanı farklı olarak kullanılır bu kartlar.. ham kart değil de çalıntı kartlardan yararlanılır çünkü daha çok.. bu durumda işyerinin dikkati yani satış belgesine çıkan kart numarası ile kartın üzerindeki bilgilerin farklılığını görmesi sahtekarlığın önlenmesi demektir.. tabii bu tip kartları özellikle kabul eden işyerleri olduğunu da hatırlatmakta yarar vardır.. başka bir kart kopyalama yöntemi de atm'lerde kartın sokulduğu hazneye yerleştirilen okuyucularla gerçekleştirilendir.. bu daha tehlikelidir çünkü ya bir gizli kamerayla ya da şifrenin girildiği klavyeye yerleştirilen bir cihazla müşterinin şifresi de elde edilebilmekte ve kopyalama sonrasında kart limiti nakit avans olarak tüketilebilmektedir.. güncel bilgilere göre sokakta yürürken yanından gelip geçenlerin cüzdanlarındaki kartların bilgilerini uzaktan okuyup kaydeden cihazlar üretildiği yönündedir..
 • delikli kart* ların kullanıldığı dönemlerde çok önemli ödev ve programlari ebim lerin ve arkadaşlarin serrinden korumak icin yapilan uzun süren bir yedekleme islemi.
 • benim de başıma geldiğini öğrendiğim sahtekarlık.

  az önce uykumdan banka merkezinin arayıp da "biraz önce kartınızdan brezilya'da 1.050.-tl'lik harcama yapıldı siz mi yaptınız" diye sormasıyla öğrendim. seyahat esnasında kredi kartı ile yapılan alışverişlerde bu tarz sahtekarlıkların olduğu konusunda uyarılmıştık ve bu yüzden sadece 3 yerde kredi kartımı kullanmıştım. kendi kafama göre yaptığım kaliteli mağaza burası düşüncem yersizmiş. kazasız belasız bişey yaşamadan döndüm diye seviniyordum ama maalesef boşa bir sevinç.

  harcama itirazında bulunulacak ama açıkçası bir faydası olacağını sanmıyorum.

  brezilya hakkında gireceğim ilk entryinin bu olması ne kadar acıklı.

  uyarı üzerine ek ; mağazayı ifşa etmem istendi ancak hangisi olduğunu bilmiyorum bu 3 yerden, bana gelen uyarı mesajında kartımdan yapılan alışverişin yapıldığı yerin "lıdel supermeracados" olduğu belirtilmiş sadece.
 • az önce babamı ağlatan olay.

  emekli olduğu halde çalışan, faturaların ve kardeşimin okul parasının olduğu hesabına ait kartı kopyalanmış. ve hesaptaki tüm para çekilmiş. banka kartları bloke ettiğine dair cuma akşam saat 18.00'de bilgi vermiş. ama neden bloke ettiğini belirtmemiş. "öğrenince yığıldım koltuğa" dedi adam. bu ne demek biliyor musunuz? 2 kez kalp krizi geçiren bi insanın ölümüne sebep olmak demek.

  hırsızlık, sahtekarlık bişey değil de katil olmak. ne hakla ya? ne hakla? nasıl bir de? banka kartı kopyaladığında değil hesabı boşalttığında bloke etmiş kartı. o zaman kopyalamaya karşı önlem alamaz mısınız? kullanıcılarınızı korumaya yönelik bişey yapamaz mısınız? yaşlı başlı adamın yüreğine indirmeden önce ona yapması gerekenleri anlatamaz mısınız?

  adama önce "hesapta hiç paranız kalmamış" diyip arkasından "bu parayı size bankamız ödeyebilir" demeniz de ayrıca aptalca. ödemelisiniz de zaten, sizin hatanız. bankamatiklerinizi doğru düzgün kontrol etmezseniz, kopyalama olaylarına sebebiyet verenler de sizden yüz bulur tabi.

  kızgınım evet, çok sinirliyim evet ama giden paradan çok babamın o halini gördüğüm için. 60 yaşındaki bi adamı sersefil durumda görmek ne demek siz bilir misiniz? ben de bilmesem çok iyi olabilirdi.
 • bu gece itibariyle serefsizin biri tarafindan hesabimdan yapilan 7000 lira cekimin sebebi.

  sabah kredi karti odemesi icin hesabi kontrol ederken bombos hesapla karsilastim.
  orospu cocugunun teki 09/08/2015 23:41 de 3500 lira cekmis
  ayni orospu cocugu baska bankamatige gidip 10/08/2015 00:01 de 3500 lira daha cekmis.

  ben bankaya da kizginim. 3500 lira cekim limiti ne diye koyuyorsun. haberim bile yok.
  arti gece yarisi 2 defa cekiliyor bir haber ver.

  2 saat once tespit ettim. sirketin icindeki subeye gittim dilekce yazdik, hesabi dondurduk. sonra sirketin personel islerine gittim.
  yardim edin dedim baka mudurunu aradilar.

  bir yardim edin, simdi ne olacak? parami verecekler mi?
  savciliga gideyim mi?

  ulan onumuzdeki ay bebegim olacak, para biriktiriyorduk hastane icin.

  allah belanizi versin, o para bogazinizda kalsin.
 • (bkz: #53906106) hitaben, kullandigim banka sahte kart telafisi olarak hesabima parayi yatirdi.
 • çeşit çeşit yöntemleri olmakla birlikte atmlerde gerçekleştirilenlere bir örnek olarak kopyalama şöyle gerçekleşir. dolandırıcı atmde kartı soktuğunuz yere atmnin rengiyle benzer bir aparat takar. bununla birlikte bir de kamera bulunur. aparat kartı kopyalar, kamera şifrenizi kaydeder. 1-2 saat içinde 10-15 kişi yakaladıysa, dolandırıcı sotelendiği yerden çıkar aparatını söker gider.

  çok saçma gelebilir ama ışıklandırması kötü olan atmleri tercih etmeyin, şifrenizi girerken elinizle kapatın, kartınız sıkıştıysa müşteri hizmetlerini arayıp iptal ettirin, sıranın arkasında bekleyenlerin laflarına kanmayın. eğer atm parayı hesabınızdan düştü ama para bölmesi açılmadıysa müşteri hizmetlerini arayın. zira bu durumda para bölmesine bile aparat takmış olabilirler.
 • yıllardır kopyala-yapıştır işleminden daha karmaşık hale getirilemeyen, genellikle kopyalanan kartın sahibinde derin pişmanlıklar bırakan kalpazan aktivitesi...
 • dün gece başıma gelen, maaş kartımdan 2000 ve 90 tl olmak üzere 2090tl bakırköy incirli 2 adlı atmden çekilmesi üzerine tarafıma mesaj gelmesiyle öğrendiğim, önce bankayı arayarak kartımı iptal ettirdiğim, sabahında da bankaya gidip itiraz dilekçesi verdiğim ve cumhuriyet savcılığında bilişim suçlar kapsamında şikayetçi olduğum olay. orospu çocukları artı hesaptaki parayı da çekmiş.
  avm dışındaki atmlerden para çekerken kart haznesini kontrol ederdim ama avm içindeki atmde bu kontrole gerek duymazdım. belki de eve yemek siparişi verdiğim restoran pos cihazında kopyalandı. artık bilemiyorum.
  demek ki dikkati elden bırakmamak lazımmış.
  ayrıca günlük para çekim limitimi düşürüp akabinde de tüm atm para çekim işlemlerinde sms onayı güvenlik yöntemini kullanacağım.
 • 10 ekim 2016 tarihinde başıma gelen olay. hesabımdan bir miktar paranın kendi rızam ve bilgim dışımda, bankamatik kartım bendeyken hiç gitmediğim bir ilçedeki atmden çekildiğini farkettim. iş bankası'nı aradığımda kartımı iptal ettirdim ve itiraz dilekçesi faksladım. faksladığım gün 12 ekimdi ve bugün aradığımda müşteri temsilcisi hala işleme alınmadığını söyledi. burada kart kopyalama gibi bir durum var, onlarca kişi mağdur belki ve hala işleme alınmamış inceleme. 20 günde işleme alınacağını 45 günde sonuçlanacağını söylediler. bir bankasın güvenliğinden daha önemli ne olabilir ki, önce bu açıklarını kapatmaları gerekiyor ama neymiş yoğunluk varmış. demek ki ya mağdur çok ya da çalışanların bu yoğunlukları! hiç bitmiyor. bu konuda en güvenilir bankayı önerebilecek yazarların mesaj atmasını rica ediyorum. bütün hesaplarımı oraya taşıyacağım.