• (bkz: #97225157) 7 ay önce hakkında bu entryi girmiştim, para toplama taktiğiyle ilgili bir şeyler yazmıştım o zaman. uzun zamandır girmiyordum yayınlarına, bu gece bir bakayım dedim ne yapıyor ne ediyor diye. gerçekten çok utanç verici be, gerçekten çok utanç verici. adam resmen dilendi bu gece, gözlerime inanamadım. bakın hakaret olarak söylemiyorum, anlatayım bu dilenmek midir değil midir siz karar verin.

sadece 20 dakika durdum yayınında. kira ödemesine 3 gün kalmış, bunu tekrar tekrar söyledi. para geldikçe ''allah sizden razı olsun'' diyor. bugün alkolünü annesinin ek hesabından almış. eğer kira parasını bulamazsa annesinden isteyecekmiş. annesi ''oğlum hep sen bana destek oldun, birilerinden para isterim yarın da ben sana destek olurum'' demiş. annesiyle çok yokluk çekmişler, bir annesi bir o varmış, annesi de çok mutlu olacakmış kira parası çıktığı için, onu mutlu ettikleri için para atan herkesten allah razı olsunmuş. bu arada bunları söylerken, o 20 dakikada 4 bin liradan fazla para topladı. ''biz de destek olalım, çorbada bizim de tuzumuz olsun'' mesajlarıyla bağış göndermek için sıraya girdi insanlar. ha araya şunu da sıkıştırdı; ''kimseye muhtaç etmediniz beni sağ olun''*.

ya bu dilenmek değil de nedir, biri bana anlatsın lütfen. sokakta gördüğünüz bir dilencinin yaptıklarının aynısı değil mi bu? önce kendisini acındırmak, para aldığı insana ''allah razı olsun'' demek, bolca allah kitaptan bahsedip din sömürüsü yapmak, ne kadar acı çektiğinden, ne kadar zor durumda olduğundan bahsetmek vs. gerçekten dışarıdaki dilenenlerin yaptığı şeyin aynısı değil mi bu?

dilencilerin üzerinden çıkan yüklü paraları hep görürüz haberlerde. aynı şekilde, o kadar eminim ki kartal bulut denilen herifin banka hesabında on binlerce lira olduğuna. ama bir şekilde inandırıyor paraya muhtaç olduğuna ve bunu açıkça dile getiriyor. ''paraya ihtiyacım var, kirayı ödeyemeyeceğim, zor durumdayım'' diyor. gerçekten insanlar nasıl bu kadar saf olabiliyorlar, nasıl bu kadar kolay inanabiliyorlar bu yalanlara aklım almıyor. bir kitle nasıl bu kadar kolay manipüle edilebilir, nasıl her söylenene kayıtsız şartsız inanabilir? ya arkadaş, yurt dışına üniversiteye okumaya gidip 10 küsür senede okulu bitiremeden geri dönen bir herif nasıl olur da kendisini ''ben zekiyim'' diye pazarlayabilir, biri bana anlatsın. okulu yarım bırakma değil bu arada. bildiğiniz 10 küsür sene uğraşıp bitirememekten bahsediyorum.

internet üzerinden canlı yayın izlemeyi çok seviyorum. çok yayın yapan insan gördüm, çok yayın izledim. ama kendisini acındırarak para toplayan başka bir kişi daha görmedim. şu yaptığını sokakta yapsa zabıta götürür o derece. keşke yayınlarını silmese de bugün gördüklerimi size de gösterebilsem. ama ne yaptığının kendisi de çok farkında olduğundan siliyor yayınlarını. ileride ''ben öyle bir şey yapmadım, onlar kötü kalpliler, biz dürüst adamlarız'' derken arkasında iz bırakmak istemiyor anladığım kadarıyla. böyle kitleye böyle adam, sömür sömürebildiğin kadar.
  • (bkz: #97225157) ve (bkz: #109144304) bu iki entryde bu şahıs hakkında tamamen somut değerlendirmeler yapmıştım. uzun zamandır izlemiyordum yayınlarını. geçenlerde tekrar bir bakayım dedim yine bir skandalla karşılaştım. ya hep bana denk geliyor ya da bu adam gerçekten cehaletini her dakika yaşayan ve yansıtan bir insan. bu kadar tesadüf fazla çünkü. gerçi macaristan'a üniversiteye gidip 10 senede bitiremeden geri dönen bir insandan bahsediyoruz, çok normal.

şimdi konuyu özet geçeyim: bu herif ''bağışlardan'' çok ciddi paralar kazanıyor. sadece, ismi cismi bilinmeyen birkaç şahıs gelip 10 bin 15 bin atıp gidiyor her ay. adamların kim olduğu belli değil, herhangi bir muhabbet yok ortada, adam geliyor anonim bir nickle on bin atıyor gidiyor. ne kadar düşündürücü değil mi? neyse fikir yürütmeyelim, açıklamalarımız tamamen somut olsun.

geçenlerde izledim dediğim yayında, bu herif vergi konusuna girdi. kendisini zeki, izleyicilerini cahil olarak tanımlayan bu şahsın vergi konusunda yaptığı açıklamayı aynen yazıyorum buraya, ne eksik ne fazla. buna para atıyorlar ya insanlar, ayda nereden baksan en az 20 bin kazanıyor bu şekilde. ha işte bu arkadaşa göre bu atılan paralar vergiye tabi olamazmış. atan arkadaşlar, ''bu para bende fazla, al senin olsun, ben sana veriyorum'' diyerek atıyorlarmış.* bu neyin vergisiymiş, adamın gönlünden kopup veriyormuş.* ben de avukatım mesela, müvekkilde fazla para olduğu için bana veriyor, o zaman ben de vergi ödemeyeyim.* kimse vergi ödemesin bu şekilde, herkes birbirine bağış yapsın.

bu şekilde para kazanan birçok twitch yayıncısı şahıs şirketi kurmuş durumda. gelirleri vergilendiriyorlar ki öyle olmak zorunda. diğer türlü ciddi sorunlarla karşı karşıya kalırlar. insanlar bana bağış atıyorlar dersen, ''kamu yararına çalışan dernek misin sen güzel kardeşim'' derler adama.

bu şahsın cehalet seviyesi o kadar yüksek ki hiçbir şeyden haberi yok. belki de var ama işine gelmiyor. çevresindeki kimse de uyarmıyor bunu, gerçi çevresinde kendi gibi cehalet seviyesi yüksek birkaç arkadaşı var sadece. neyse bu arkadaşın durumunu bir de vergi açısından değerlendirmek istedim bugün. kendi ifadesiyle 3 yıldır bu şekilde para kazanıyor ama vergi levhası nedir, muhasebeci nedir bihaber bu şahıs. vergi kaybına yol açtığı için biri bunu ihbar etse, bir güzel geriye dönük vergisini ödetirler buna, üzerine bir de cezasını ödetirler, savunma olarak ''insanlar fazla paralarını bana veriyorlar bunda bir şey yok'' der artık.* ihbar eden kişi de somut veriler ortaya koyarsa, güzelce ihbar ikramiyesini alır tertemiz yer o parayı. benden söylemesi. kalın sağlıcakla.

edit:imla.
  • youtube'da youtube meyhanesi adı altında yayın yapan kişi. kalitesizliğin ve avamlığın türkiye'de ne kadar fazla prim yaptığının en iyi örneklerinden aynı zamanda. aslında bu ve türevleri hakkında yazmaya değmez ama belki berbat kitlesinden okuyanlar olur da bunlara para atmaktan vazgeçerler diye yazmak lazım.

çok enteresan bir adam bu. yayınına her denk geldiğimde kendisi adına utanıyorum resmen. yıllar önce bir yayın platformunda yayınlarına denk geldiğimde, o platformda yayın yaparak para kazananlara küfürler eşliğinde dilenci diyordu, şimdi kendisi para topluyor. macaristan'a üniversite okumaya gidip on küsür senede okulu bitiremeden geri dönüyor, izleyicilerine aptalsınız diyor. dünya üzerinde konuşma meziyetine sahip tek insanın kendisi olduğunu düşünüyor. sesinin çok güzel olduğunu zannediyor. yani ergen kitlesi tarafından fena gazlanmış. kitle rezil olunca sağlam paralar kazanması da kaçınılmaz oluyor tabii ki.

eskiden beri ara ara denk geldiğim bir arkadaş bu. ama son bir haftadır özellikle yarım saat bir saat izliyorum yayınlarını. dilencileri çok iyi gözlemlemiş son zamanlarda. para atılmadığı anda hemen bir taktik geliştirip masumlaşıyor, "bugün de bir şey kazanamadık, beyler bu barı yarılamamız lazım, bu parayı toplayamazsak yarın kötü durumdayım" gibi şeyler söylemeye başlıyor. o ara hemen zeki bir izleyicisi 20 lira sallıyor. bu parayı görünce sanki gökten para inmiş gibi şaşırıyor, seviniyor. ara ara yapıyor bu konuşmaları. o gün 100 lira kazansın, bir şey kazanamadık diyor, morali bozuluyor. birasını yudumlayıp, izleyicilerine "aptalsınız, samimi değilsiniz, anneniz babanız köylü" diye hakaret ederken kazandığı 100 lirayı beğenmiyor, evet. burayı okuyunca, yapmıyorum ben öyle şeyler diyecektir, yapmadığına önce kendi inanacaktır sonra zeki izleyicilerini inandıracaktır. zaman böyle bir zaman ne de olsa, yap yap yüzün kızarmadan inkar et.

ha bir de arada izleyicileri tarafından "abi neden mesleğini yapmıyorsun" diye soru geliyor. bu arkadaş da "okul bitti de ben sevdiğim işi yapıyorum, benim mesleğim yayıncılık" diye cevap veriyor. okulu bitiremedim, mesleğimi yapamam diyemiyor.

aranızda, "mal mısın sen, böyle bir insan için neden bu kadar uzun yazı yazdın" diyenleri görür gibiyim. net söylüyorum, psikoloji üzerine çalışmalar yapan biri olsam, bu adama para atan insanları çalışma konusu yaparım. kendilerine devamlı "aptallar, köylüler, samimiyetsizler, cahiller" vs. diyen bir insana kim, hangi motivasyonla para atar bunun üzerine çalışmak isterdim.
  • (bkz: twitch'te bir yayıncı). felsefi konuştuğunu sanarak kendince çok büyük dersler alınacak hayat tecrübelerini anlatan, içki içmeyi marifet sanan ve ergenlerden oluşan kitlesinde kendini ilah etmiş garip bir kişilik. iki lafından biri küfür olup dişi sinek görse atlayacak bir twitch yayıncısı. her sokak başında gördüğümüz tiplerin biraz konuşkan hali.
  • (bkz: buralar değerlenir)

1 sene sonra ekleme:
    sokaktan gecen adamdir.hayallerini gerceklestiremeyen orta yas tribi ve bunun disa yansimasi olarak hic bir siki begenmeme timinin buyuk bir parcasi.cakma ataturkcudur.bu adami bi sure takip ettim sonra anladim ne bok oldugunu.gunumuz turkiyesinde ergen kimlikli kisilerin ozenmesi normaldir cunku kendini ispat etmenin yolu icip etrafi manupule etmek olarak gorulmesi normal karsilanmaktadir.sakin ha gencler bu barzoya ozenmeyin nezaket nedir bilmez, agzina geleni soyleyen, mahalle agziyla onune her gelenden ustun oldugunu icten ice ispatlama cabasinda olan, insanlarin ufak bir hareketine gotunden kalip uyduran bu gevsek agizli adama sakin ama sakin ozenmeyiniz.
  • boş muhabbet ile kafa siken bir alkolik. kişiliği oturmamış ergen kitlesi de dinleyicileri. youtube önüme çıkarınca neyin nesidir bu kel diye şöyle bir baktım da rezalet. 30'unu geçmiş insanların bu hale düşmesi gerçekten trajikomik.

alkol konusunda da şunu söyleyim. alkol, karaciğerin ve iç organların anasını sikerken fark etmezsiniz. karaciğer nakillik aşamaya gelinceye kadar belirti vermez. o aşamaya geldikten sonra da max 5 yıl ömrünüz kalmıştır. birası, rakısı, şarabı fark etmez. içki içkidir.

yaşadık biliyoruz.
  • yayınına bağlanan millete matematik ve tarih gibi sorular sorup kendini zeki sanan klasik aşşalık insan olduğunu gösteren şahıs ve ayrıca alkolik...
  • camfrog sönmez ve tolga çevik karışımı bir eziğin tekidir. orta yaş krizinin etkisi geçince, normale döner diye düşünüyorum.
  • bu elemanı twitch'te görünce şaşırdım, çünkü banlandığını sanıyordum. neyse, sıfatını görünce aklıma iki şey geliyor, sanıyorsam ikisini de youtube'dan sildirmiş (neden acaba?)

1) omegle ya da benzeri bir uygulamada karşısına çıkan herkesi sorguya çekip "kodumun cahili" diye eziklerken karşısına çıkan 2 tane tıp öğrencisi tarafından matematik ve genel kültür konusunda üstünden geçilmesi. kartal bulut'un kudurup çocuklara küfür etmeye başlaması.

2) eski kız arkadaşının yayınına gelip eliyle "bamya kadar pipin var" hareketi çekmesi ve kartal'ın mosmor olması. zaten bu penis boyu konusunda acayip takıntısı var. "14 - 18 arasında bir fark yok" "en fazla şu kadardır senin de" gibi her yayın bir penis boyu muhabbeti açıyor. travması var gibi duruyor.
  • youtube'da eskaza karşıma çıkmış özenti bi tip. biraz cem yılmaz, biraz tolga çevik falan harmanlamış. liseli bebelere, ergen apaçi tiplere dinletiyor kendini. ben 5 dakika dayanabildim sadece.

hikaye yani.
hesabın var mı? giriş yap