şükela:  tümü | bugün
 • 1988 yilinda, donemin basbakani turgut ozal'a, ankara'da, anap kongresinde suikast girisiminde bulunan, elinden yaralayarak, “bakin la, ben komando egitimi almis bir kontr-gerilla taklacisiym” pozlari ile yuvarlanirken yakalanan tetikci.

  gerceklestirdigi suikast girisiminin, merhum target ozal'in, “kurt sorunu, 'oldure oldure bitirelim' yontemi ile cozulmez; bunun icin alternatif yontemlerim var, bekleyin gorun” mesajlari vermeye calistigi bir doneme denk gelmesi dikkat cekici idi.

  hatirladigim kadari ile yakalandiktan sonra, “neden ates ettiniz demirag?” sorusuna, “davaya ihanet etti” demis idi. ucreti mukabilinde mi bu isi yapti? bilinmez. lakin ulkuculuk muessesesinden bir hayli nemalanmis oldugu kesindir.
 • afyonunun bi ilcesinde yasayan,abi ben besiktasliyim deyince hemen bi cay ismarlayan sessiz sakin,kendi halinde bi adam(mis).lisedeki arkadaslarim taniyolardi bunu,iyi bi adamdir,cocuklarla sakalasir,hic oyle bi sey yapacak biri gibi durmuyo derlerdi.safmis hatta biraz,millet takilirmis buna boyuna.
  edit:hatirladim (bkz: dazkiri)liydi bu adam.
 • 18 haziran 1988'de anap kongresinde turgut özal'ı vurmaya çalışıp parmağından yaralamış, 14 temmuz 1988'de cezaevine konmuş, 15 nisan 1992'de şartlı tahliyeden yararlanarak serbest kalmıştır.
  suikast girişiminden sonra, turgut özal parmağını mendille sıkı sıkı sarmış ve "allah'ın verdiği canı, o'nun izni olmadan kimse alamaz" diyerek konuşmasına devam etmiştir.
  birkaç gün sonra trt'ye özel röportaj veren özal'ın kolu boylu boyunca sarılıdır.
 • günün birinde yatarak dönme yarışması açılırsa kesinlikle katılması gereken kişi. malum suikast olayının hemen akabinde yattığı yerde 20-25 kere dönerek ilerlemiştir.
 • suikastten birkac ay sonra, turgut ozal kendisini affettigini aciklamistir.
 • (bkz: #10498168)
 • çok basit bir piyondur. kartal demirağ'ın ve onun gibi adamların neden anılarını yazıp en azından öldükten sonra bildiklerini ifşa etmeyişlerine şaşıyorum. olayın hiçbir zaman göründüğü kadar basit bir vaka olmadığını düşünmekteyim. özal'ın yakın koruma müdürü (adını unuttum) abimiz olayın arkasındaki kişi veya kuruluşları bildiğini ancak bu sırların onunla birlikte gideceğini söylemişti. ayrıca suikast sırasında demirağ'ın arkasında otomatik silahlı birisinin daha bulunduğu ancak kargaşa sırasında hemen oradan sıvıştığı bir çok tanık tarafından ifade edilmiştir. memleketin j.f. kennedy vakası da karanlığa gömülmüştür.
  herşey sanki kartal demirağ çok milliyetçi, vatanperver bir zat olmasından ötürü gelişmiş gibi gösterilmiştir ancak özal'ın yaptıkları ve yapmak istedikleriyle olan bağlar hiçbir zaman kurulmamış veya kurulmak istenmemiştir. zaman içerisinde nitekim özal'ın şaibeli ölümü bu soruları daha da arttıracağına tamamen tozlu raflara kalkmasına neden olmuştur.
 • (bkz: uğur tonik)
 • asıl adı ahmet'tir. fanatik beşiktaşlı olduğundan mahkeme yoluyla ismini değiştirip kartal ismini almıştır.
 • komando kartal olarak da bilinen, 18 haziran 1988'de özal'a suikast girişiminde bulunan tetikçi.