şükela:  tümü | bugün
 • ikinci dunya savasi sirasinda almanya'nin ingiltere'ye saldirdigi buyuk hava hareketi. ingiliz kentleri perisan olmasina ragmen almanlar da buyuk kayiplar vermistir. 12 ekim 1940'ta almanya, ingiltere'yi isgal etme isteginden vazgecti. dogal kaynaklari nedeniyle almanya sscb'ye saldirma karari aldi.

  (bkz: barbarossa harekâtı)
 • amerika birleşik devletleri'nin kaderini dolaylı yoldan belirleyen, almanya'nın ingiltere'ye ikinci dünya savaşında yaptığı hava harekatının adıdır.
  bu harekattan sonra ingiltere'nin bir çok şehri dümdüz olmuş, ordusu ve halkı aşırı zarar görmüş bunun sonucunda da uzun yıllardır süregelen dünya liderliğini abd'ye kendi isteği ile bırakmasına neden olmuştur. almanya savaşı kaybetti ama dünyanın şekillenmesinde kartal hücumu ile en büyük rolü oynadı. şuan dünyanın hemen hemen her alanında bir numaraları devlet ingiltere değil de abd ise bunda en büyük pay kartal hücumudur.
 • almanya ikinci dünya savaşında hemen hemen bütün avrupa'yı işgal etmişti. saldırmadık bir ingiltere kalmıştı. bunun üzerine 1940 yılında ingiltere üzerine hava saldırısı başlattı. ancak almanlar bu saldırıda başarılı olamadı ve yönünü "hayat sahası"nı genişletmek amacıyla sscb'ye çevirdi.(bkz: barbarossa harekatı)
 • asıl adı adlertag ya da ingilizce adıyla eagle day olan harekat. harekat sonucunda 975 kraliyet hava kuvvetlerine ait uçak yok edildi buna karşılık alman hava kuvvetleri 1.300'e yakın uçağını kaybetti.
  harekatın başarısız olma sebepleri:

  -alman hava kuvvetlerine ait heinkel, stuka gibi uçakların hurricane ve spitfire gibi ingiliz uçakları karşısında başarısız olması.

  -luftwaffe'nin ingiltere'de yaptığı istihbarat çalışmalarının yetersiz olması.

  -ingiltere'nin havadan çekilen keşif fotoğraflarının yetersiz olması.

  -göring'in radar teknolojisine kayıtsız kalması.

  -general pile'nin ingiltere'nin her yerine uçaksavar bataryası kurması ve "perdeleme" şeklinde atış yapılması.

  -ingiltere'nin uçak üretim tesislerinin vurulamaması.

  genelde tüm hataların sebebi de şişko göring. hatayı kendinde arayacağına luftwaffe pilotlarını suçlamıştır.