şükela:  tümü | bugün
 • mareşal gazi mustafa kemal atatürk'ün mareşal ve gazi unvanını almamışken, atatürk soyadı layık görülmemişken haydarpaşa garından galata'ya gitmek için bindiği ve düşman gemilerini görmesiyle ağzından "geldikleri gibi giderler" sözünü dillendirdiği tarihî çatanadır (ingilizce steamboat; istimbot).

  cumhuriyeti sevenlerin mutlaka sahip çıkması gereken çatanadır da neden bunların maketi neyi satılmaz ki çok güzel tarihimiz varken hep saçma sapan ve anlamsız şeylerin kalitesiz malzemelerle seri üretimlerini hediyelik, süs olarak satılıyor.

  şu an tuzla'da kaderini beklemekte.
 • kıymetini bilenler hala var neyse ki.

  https://twitter.com/…zcu/status/1060196176463572992
 • 1911 yılında hollanda’da rotterdam yakınlarındaki slikkerveer’deki wed.c. boyle & zonen tersanesinde fransız bir firma için enterprise ismi ile inşa edilir.

  birinci dünya savaşının sonuna doğru 1917 yılının nisan ayında fransız deniz kuvvetleri tarafından el koyulan istimbot, bu dönemde ege-doğu akdeniz bölgesinde kullanılır.

  mondros ateşkesi sırasında istanbul’da bulunan 80 tonluk 22 metre boyundaki bu tekne, 1920 yılında yani milli mücadele başlarında tekrar française de remorquage, de pilotage & de sauvetage s.a, isimli firmaya iade edilir.

  ancak bu kez istanbul’dan pandermalis isimli bir firma ortağı daha vardır. milli mücadele kazanılır ve cumhuriyet ilan edilir. enterprise, seyr-i sefain idaresince satın alınır ve ismi kartal yapılır. artık türk gemisidir.
 • mareşal gazi mustafa kemal atatürk'ün, adana'dan haydarpaşa garına geldiği yıl olan 13 kasım 1918 yılında ,boğazdan karşıya geçerken yaveri cevat abbas'ın duyacağı şekilde "geldikleri gibi giderler" sözünü söylediği istimbot.(bkz: 100 yıl önce bugün)(bkz: 13 kasım 1918)
 • bugün yeniden denize kavuşmuş.
  100 yıl önce gazi mustafa kemal paşa'mızın dediği o önemli sözler bugün daha da anlamlı artık.
  "geldikleri gibi giderler."
 • kartal istimbotu onarım öncesi / sonrası
  törenin uzun kaydı

  kartal istimbotunu kurtarma ve yaşatma platformu tarafından deniz kuvvetleri komutanlığı’na yapılan törenle teslim edildi. tuzla tersanesi’nde gerçekleşen törene deniz kuvvetleri komutanları, istimbotu restorasyon eden tersane çalışanlar ile çok sayıda vatandaş katıldı. törende konuşmalarının ardından üç ilkokul öğrencisi gemiye türk bayrağı astı.

  kartal istimbotunu kurtarma ve yaşatma platformu başkanı emekli tümamiral cem gürdeniz; “şu andan itibaren platformumuz görevini tamamlamanın onuru ve mutluluğu içinde kendini lağvetmiştir. çubuk baraj gölünde atatürk tarafından kullanılan ve halen anıtkabir’de sergilenen zarı zeybek tenezzül motoru, çanakkale deniz müzesi’nde sergilenen acar devlet başkanlığı makam motorundan sonra kartal istimbotu atatürk ve gemileri kapsamında üçüncü tarihi varlıktır. bundan sonra dileğimiz atatürk’ün son bakanlar kurulu toplantısını yaptığı salonu ve yatını dolmabahçe sarayı yanında müze gemisi statüsünde yer almasıdır. onun teşkilat-ı mahsusa’dan balıkçı salih reis’e, rumelili deli ömer’e, kehribar ali’ye, doktor fahri'ye, kuva-i milliye’nin donanmasının denizcilerine emanet ediyoruz. türk milleti’nin çelikleşmiş atatürk, cumhuriyet ve vatan sevgisinin somut bir abidesi olarak karşınızda duran kartal istimbotu terk edilmiş şekilde, hurda ve yarı batık halde 2016 yılında bulunan kartal istimbotu, 13 kasım 2017 tarihinde başlayan ve halkın imecesi sayesinde tam bir yıl süren restorasyon sonucu 1918 yılındaki şekline kavuştu. beşiktaş’taki deniz müzesi’nde anıt gemi olarak sergilenmek üzere deniz kuvvetleri komutanlığı’na teslim edildi. büyük lider tarihe geçen sözleri istimbotta söyledi. kartal istimbotu umudun direnmenin, yeniden ayağa kalkmanın ve yenilmezliğin sembolüdür."