şükela:  tümü | bugün
 • mareşal gazi mustafa kemal atatürk'ün mareşal ve gazi unvanını almamışken, atatürk soyadı layık görülmemişken haydarpaşa garından galata'ya gitmek için bindiği ve düşman gemilerini görmesiyle ağzından "geldikleri gibi giderler" sözünü dillendirdiği tarihî çatanadır (ingilizce steamboat; istimbot).

  cumhuriyeti sevenlerin mutlaka sahip çıkması gereken çatanadır da neden bunların maketi neyi satılmaz ki çok güzel tarihimiz varken hep saçma sapan ve anlamsız şeylerin kalitesiz malzemelerle seri üretimlerini hediyelik, süs olarak satılıyor.

  şu an tuzla'da kaderini beklemekte.
 • kıymetini bilenler hala var neyse ki.

  https://twitter.com/…zcu/status/1060196176463572992
 • 1911 yılında hollanda’da rotterdam yakınlarındaki slikkerveer’deki wed.c. boyle & zonen tersanesinde fransız bir firma için enterprise ismi ile inşa edilir.

  birinci dünya savaşının sonuna doğru 1917 yılının nisan ayında fransız deniz kuvvetleri tarafından el koyulan istimbot, bu dönemde ege-doğu akdeniz bölgesinde kullanılır.

  mondros ateşkesi sırasında istanbul’da bulunan 80 tonluk 22 metre boyundaki bu tekne, 1920 yılında yani milli mücadele başlarında tekrar française de remorquage, de pilotage & de sauvetage s.a, isimli firmaya iade edilir.

  ancak bu kez istanbul’dan pandermalis isimli bir firma ortağı daha vardır. milli mücadele kazanılır ve cumhuriyet ilan edilir. enterprise, seyr-i sefain idaresince satın alınır ve ismi kartal yapılır. artık türk gemisidir.
 • mareşal gazi mustafa kemal atatürk'ün, adana'dan haydarpaşa garına geldiği yıl olan 13 kasım 1918 yılında ,boğazdan karşıya geçerken yaveri cevat abbas'ın duyacağı şekilde "geldikleri gibi giderler" sözünü söylediği istimbot.(bkz: 100 yıl önce bugün)(bkz: 13 kasım 1918)
 • bugün yeniden denize kavuşmuş.
  100 yıl önce gazi mustafa kemal paşa'mızın dediği o önemli sözler bugün daha da anlamlı artık.
  "geldikleri gibi giderler."