*

şükela:  tümü | bugün
  • yaklaşık 5.5 milyon yıl yaşında olduğu hesaplanan yıldız fabrikası. hubble uzay teleskobu ile elde edilen görüntüler sayesinde hakkında daha fazla bilgi elde edilmiştir. üç gaz sütunundan oluşur. bunlardan en yüksek görüneni yaklaşık 4 ışık yılı uzunluktadır. teleskobun gönderdiği ayrıntılı görüntülerin çözümlenmesi sonucu bu gaz sütunlarının hidrojen içerdiği net olarak belirlenmiş, üzerlerindeki daha küçük çıkıntılarda yıldız embriyolarının yer aldığı neredeyse kesinleşmiştir. kartal nebulası ve diğer bazı nebulaların nasa görüntüleri için ve kartal nebulası'nın yakın görünüm fotoğrafları için linkler de bunlar.
  • (bkz: ne bu la)
  • uzaktan bakıldığında, bütün bu şey bir kartal gibi görünmektedir. halbuki kartal bulutsusu'na yakından bir bakış, bu parlak bölgenin aslında tozdan meydana gelmiş daha büyük ve koyu renkli bir kabuğun merkezine açılan bir pencere olduğunu göstermektedir. bu pencereden, tüm bir açık yıldız kümesinin oluşmakta olduğu ışıltılar içinde bir çalışma alanı görülmektedir. yıldızların oluşma sürecinde olduğu bu kovukta, yüksek sütunlar, koyu renkli tozdan meydana gelmiş yuvarlak kürecikler ve soğuk molekül gazları halen varlıklarını korumaktadır. ayrıca görüntüde, ışıkları ve rüzgarları ile geriye kalan iplikçikleri, gaz duvarlarını ve tozları yakıp yok eden ve geriye doğru iten bir kaç genç, parlak mavi yıldız da görülebilmektedir. m16 olarak numaralandırılmış olan kartal salma bulutsusu, yaklaşık 6500 ışıkyılı uzaklıkta yer almakta olup, yaklaşık 20 ışık yıllık bir alanı kaplamakta ve bir dürbün yardımıyla yılan takımyıldızı yönünde görülebilmektedir.
  • 1745 yılında keşfedilen, 7,5 ışık yılı çapı olan ve dünya'ya 7000 ışık yılı uzaklıkta bulunan bir açık yıldız kümesidir.

    https://www.reddit.com/…mments/62010s/eagle_nebula/
  • hubble uzay teleskobu'nun çektiği eşsiz fotoğraflar sayesinde yıldızların doğumuna dair çok önemli bilimsel ipuçları veren 6500 ışık yılı uzaklığındaki nebuladır. fotoğraflarda dikkat çeken üç dev gaz sütunu yaklaşık 4.5 ışık yılı uzunluğundadır. bundandır ki yaratılış sütunları olarak adlandırılırlar.
    edit: yazım hatası