• iki adet embesil içeren görüntüler.
  • kim haklı kim haksız anlamak zor buradan. ama allah düşürmesin hastaneye de doktorların eline de. annem yoğun bakımda yatarken sadece on beş dk'lık bilgilendirme seansında bile hasta yakınlarını hayvan gibi azarlayan doktor gördüm. kimse kusura bakmasın ama tam dalmalık bir ortamdı. canınız yansın, kapı önlerinde yatın, sesiniz çıkmadan doktorun gözünün içine bakın ama o tüm hasta yakınlarını böğürerek azarlasın da göreyim hümanist ruh halinizi. doktor da avukat da sevmiyorum, sevemem. bu ülke toptan manyak bence.
  • vuran elleri dert görmesin. en sonunda çıldırttınız bizi orospu çocukları.
  • hemen dibimdeki aile hekimligimde, yillardir gittigim poliklinikte gerceklesmistir.

cocuklugundan beri bu doktorlardan hiznet alan biri olarak sunu diyebilirim, harbiden guleryuzlu ve ilgili doktorlar bunlar.

kartal'da degil kurfali'da, kartal'a bagli daha medeniyetsiz bir semtte, geciyor bu arada olay. bu kurfalililar gercekten yobaz, cahil ve maganda bir halk.

ben olsam laps diye saglik hizmetini keserim bu orospu cocugu ve ailesine. coluk cocuk hastalandikca devlet ve ozelde asla saglik hizmeti alamasin, ole ole tukensinler
  • doktor ilaç yazmıyorum diyorsa yazmıyordur. niye ısrar ediyorsunuz? niye kafanıza göre teşhis koyup, ilacı da belirleyip, doktora “ şu ilacı bana yazıversen doktor” diyorsunuz?
    kaldı ki burada kadın ilacı kendine de almıyor. çocuğu için kendi kendine teşhis koymuş. doktorun kapısına gitmiş, bana şu ilacı yazın doktor demiş.

çocuk nerede? yok.
    peki doktorun hastayı görmeden ilaç yazması gibi bir şey olabilir mi? olmamalı ama bizim halkımız bunu bir türlü anlamıyor, anlayamıyor. getir çocuğunu ve de ki doktor bey, çocuğumda öksürük var vs vs. bırak adam muayene etsin, işini yapsın. belki başka bir sorunu var ya da belki başka bir ilaç yazacak?

yukarıda linki verilen videoyu izledim. söz konusu koca diyor ki eşim çocuk için ilaç yazmasını istemiş, doktor da hayır demiş. oradaki tepki bilinçaltındaki “ doktor nasıl ilaç yazmaz??? işi ne??? “ tepkisi.

çok cahilce.

doktorun neden çileden çıktığını da anlamış oluyoruz videoyu izleyince : içeride masa, sandalye dağıtmış söz konusu kişi. sonra da bu yaptığını doktorun karısına edepsiz demesine bağlamış.

ola ki dedi, kimsenin kimseye durduk yere edepsiz dediğine de inanmam. kendi kendime senaryo yazmak da istemem ama muhtemel olan, hayır cevabını almasına rağmen kadının ısrara devam etmesi ve yazacaksınız, işiniz ne gibi bir emri vakide bulunması olabilir. doktor da bildiğiniz çileden çıkmış.

ps : doktor daha sakin olsaydı diyen arkadaşlar; o doktor kendini savunamayacak durumda olsaydı orada dayak yiyen taraf olacaktı ve biz bunu her zaman olduğu gibi bir hekime şiddet olayı olarak okuyacaktık.

edit: eczacı da yanlış. kadına, “ gidip doktora yazdırın” demiş. desene “ abla bu ilacı yazması için doktorun çocuğu muayene etmesi lazım “
  • ekşi sözlüğe dr-hasta kavgası izlemeye gelmiş gibi hissetsem de yorum yapmamaya dayanamıyorum.
    evet dr-hasta arasında iletişim problemi olabilir ama bu ülke geneline yayılmış bir iletişimsizlik problemi sadece belirli meslek gruplarına indirgemek yanlış olur.
    tam nöbet çıkışıma denk gelmesi nedeniyle bir kaç hasta profili paylaşacak olursak;
    *hayati tehlikesi devam eden hasta müdahalesi yapılırken çocuğunun olmayan ateşi için aile hekimi ya da pediatri servisine gitmeyip acile gelen ve bizde aciliz bize de bakacaksın benim vergimle maaş alıyorsun diyen bir adet anne
    *yaklaşık 1 ay önce tüm müdahalelerini yapıp sevk işlemini gerçekleştirdiğim 2 intox hastamın cimerden bana ulaşan bize müdahale edilmedi bir midemiz bile yıkanmadı şikayeti( ikisi de gayet sağlıklı)
    * vital alacak hemşirelere ben muayene olmayacam bi hava alıp gidecem diyen ve uyarıda bulununca verceğin altı üstü hava senden gelecek olan gelmesin kısa kes diyen bir adet bey
    * gece saat 3 gibi yanında mahalle muhtarıyla gelen ilk başta gayet kibar konuşup sonrasında askerliğe gitmemek için rapor isteyen; vermeyeceğim söylenince vereceğin altı üstü rapor laga luga yapıyorsun aile hekimine gitsek alırız zaten diyip söylenerek çıkan hasta...
    bunlar benim dün yaşadığım sinir katsayımın üstünde kalan hasta profilleri.
    sonuç olarak her tus çalışmadığım güne lanet ederken 6 yaşlarında tek isteği dr olmak olan küçüklüğüme acıyarak bakıyorum.
  • olayla ilgili ayrıntılar vs zamanla ortaya çıkacaktır. beni yazılan entryler biraz gerdi. arada açıklamaya çalışanlar olsa da yazmak istedim. öncelikle böyle olayların altına yaşadığınız kötü tecrübelerinizi yazmanız baya anlamsız. bunu favorileyen ve beğenen 100lerce kişi de muhtemelen sadece doktora negatif bir yorum görmekten haz aldığı için o tuşa bastı. bir sürü başlık var bunu yazabileceğiniz, kendiniz de başlık açabilirsiniz. sizin daha önce yaşadığınız 1 adet doktor deneyiminin konu ile ne alakası var? tüm doktorlar kötü mü oldu şimdi, noldu yani? emin olun doktorlar da böyle ilgisiz doktora denk gelme durumları yaşıyor. başka insanlar da yaşıyor. ve bunu her yerde dile getirecek kadar büyütmüyoruz. çünkü çok basit çözümleri mevcut. mesela videodaki doktor orada aile hekimi. beğenmediğiniz aile hekimine denk geldiyseniz değiştirmeniz çok kolay. internetten e nabıza girerseniz 2 dakikanızı almıyor. belli aralıklarla da tekrar tekrar değiştirebiliyorsunuz. hiçbir zaman da beklentiyi büyütmemek lazım. farklı hastanelerden farklı doktorlara randevu alın. mhrs sistemine yine internetten girdiğinizde randevu bulamazsanız, mesaj ile boş randevu olunca haber ver tuşu var. ki her denediğimde randevu açılıyor. artık 5ten sonra da randevu alan doktorlar var devlet hastanesinde. gayet ek ücret vermeden iş çıkışı da muayene olabilirsiniz. şikayetlerinizi ileteceğiniz merciler zaten mevcut. ve o şikayetlere savunma yazıyoruz. ya şikayet ettiğiniz doktor ya hastanenin başhekimi savunma yazıyor. size cevap gelmemesinin sebebi muhtemelen şikayetinize verilen cevabın tatmin edici olması. ayrıca bir kişi yine ne yapmış olabilir ki hasta çocuk masasına mı işemiş, taciz mi etmiş, tecavüz mi etmiş vs demiş. çocuk hastanesinde çalıştığım dönemde üzerine çocuk işemesi, kusması kadar doğal bir şey yoktu. buna sinirlenen doktor da görmedim. dalga geçilmesi ve taciz de yine düşündüğünüzden daha sık olan bir şey. 50 yaş üstü amcalar ve sarhoşlar genelde yelteniyor. sen mi muayene edicen şimdi beni, gel kız yanıma, sen doktorum musun şimdi benim şeklinde konuşup gevrek gevrek gülmeler, oraya buraya bakmaya çalışmalar yaşanıyor. bunlar biraz sinirlendirse de tartışma çıkarmak yerine uzaklaşıp varsa erkek doktora paslamak ve uğraşmamak kolay bir çözüm oluyor. herkesi ortak ve kesin sinirlendiren şey düzenli kullandığı bir ilaç olmadığı halde bir tedaviyi endikasyon olmadığı halde ısrarla istemesi. bunu yapan o sırada hastanede çalışan sağlık görevlisi de olsa hayır ben yazmıcam, yapmıcam isterseniz başkasına gidebilirsiniz demekle sonuçlanıyor. yaptığınız tedavinin altına adınız işliyor arkadaşlar. hiç kimsenin almayacağı bir sorumluluğu kolayca almanız bekleniyor sizden. gerekli gördüğünüz bir tedavide bir açıklamanız var en azından. ama bir de gereksiz olunca hem vicdani sorumluluk hem hukuki sorumluluk üzerimizde kalıyor. en basitinden ilaç alerjisinde bile doktor yanlış ilaç verdi oluyor. boğaz spreyi ile bile alerji nedeniyle vefat eden var. sağlıklı bir kişi için hiç bir ilaç sadece fayda sağlamıyor. günümüzde doktora gelen çoğu kişi bir ilaç isteği ile geliyor. o kişi zaten bu konuya karşı baya hassaslaşmış oluyor. ki sadece hastalar değil hastanede çalışan personel çocuk hastanesinde bile grip oldum diyip serum isteyebiliyor. bu kişi anafilaksi geçirse çocuk hastanesinde müdahalemizin bile tam olamayacağını bildiğim için yapamam, riske atmaya değer mi hayatınızı? demek bile anlam ifade etmiyor. doktor hastayı anlamıyor değil. biz de hasta oluyor, doktora gidiyoruz. ben doktor olduğum halde ve doktor olduğumu belirttiğim halde iyi geleceğini düşündüğüm ilacı, tedaviyi elde edemediğim oluyor. ya o doktora güvenip demek ben yanlış düşünüyorum diyorum ya da başka doktora tekrar randevu alıyorum. yani içinizde bu kadar doktor nefreti büyüteceğinize istediğiniz gibi doktoru bulup sevdiğiniz, güvendiğiniz bir doktorunuzun olmasını sağlayabilirsiniz. ki hayatımda hiç özel hastaneye gitmedim, böyle bir zorunluluğunuz yok istediğiniz muamele; mantıklı bir muamele ise. acil kısmına girmek istemiyorum. aciller bitik durumda. burun akıntısına, uzun süredir devam eden şikayetlerle acile gelenler oldukça sırada beklerken kalp krizi geçiren de, nöbet geçiren bebekler de olacak. ve diğerleri hala kendisini önemli görüp olay çıkartmaya devam edecek.
hesabın var mı? giriş yap