şükela:  tümü | bugün
  • kendinizi geliştirmek açısından çok yararlı bir yer. pistlerde yürüyenler, oturanlar ve düşenlerin arasından yapacağınız slalom sizi çok rahat dünya şampiyonasına hazırlayacaktır.
  • 22.02.2009-23.02.2009 tarihli kısa bir kartepe gezintisinden ufak notlar;
    -kartepe'ye çıkmadan önce güzel bir kahvaltı amacıyla yolda bulunan kahvaltı edilebilecek mekanlardan olan bizim ev adlı yerde durduk.menü verilmedi,kahvaltilik ne var diye sorduğumuzda standart bir köy kahvaltisi tarif edildi.2 kişilik standart bir kahvaltı istedik.tereyağlı bal,kızarmış ekmek,reçel,salam ve 3 çaya 2 kişi için toplam 40 tl hesap istendi,ve üstüne üstlük girişte gösterilen güleryüz çıkarken gösterilmediği gibi,karşilayan beyefendi(!) biz çikarken kafasini eğdi bir göz temasında dahi bulunmadı.lakin 40tl'lik bütce ile istanbul'da çok iyi yerlerde kahvalti edilebiliyorken burayı işletenler kendilerini ne saniyorlar gerçekten çok merak ettik,paramizi ödedik ve herkese burada para tuzağina düşürülmemesini tavsiye ederek yolumuza devam ettik.

-kartepe yolu,pazar günü olmasına rağmen çok güzel temizlenmişti,toplam 16 km lik çıkış yolunun sadece son 5km'sinde zincir takmak zorunda kaldık ancak bu da kayak merkezlerinin yollari için gayet kabul edilebilir bir durum.

-the green park otel'in kapisina geldiğimizde aslında 2 şeritli olan gidiş geliş yolunun sol tarafı tamamen günübirlik kayak/sucuk amacıyla gelmiş insanların araclarının park etmeleri sebebiyle kapandığı için,otelden çıkmak isteyen araçlarla girmek isteyen araçlar burun buruna kaldı ve yaklaşık yarım saat bu şekilde kaybedildi.

-zorlu bir girişten sonra otelin büyük otoparkına varıldığında etraf araba yığını idi,otel'in kapısına aracımızı çekip eşyalarımızı boşaltmak istediğimizde bir vale arkadaş bizi tam 20 dakika bekletti,daha sonra başka bir vale gelerek neden burada beklediğimizi sordu ve bize hemen 15-20 metre sol tarafta bulunan diğer girişi gösterdi sağolsun.diğer valeye kalsa otel yerine arabada kalacaktık heralde.

-otel'e giriş yaptık.ets tur rehberi gayet güzel karşiladi burada hiçbir sorun yok.teşekkürler ets.

-eşyalarımızı alması için bir bellboy çağırıldı,bellboy o kadar avanak bir şekilde geldi ki o eşyaları yükleyene kadar ben ve babam,artık yeterince zaman kaybettiğimizin farkındalığıyla kayaklarımızı ve bavullarımızı omuzumuza takıp asansöre yüklemiştik.bellboy odamızın olduğu kata geldiğinde biz elimizde kayak + bavullarla oda kapısını açmak için cebelleşirken kendisi uzaktan elinde sadece 1 çanta ile geldi.görenler için durum, sanki biz bellboy'uz ,kendisi ise genç bir iş adamı edasındaydı.böyle bir durumu ilk defa yaşadık.helal olsun green park.

-pazar günü liftler inanılmaz kalabalık,özellikle geyikalan pistinin liftinde yaklaşık 7-8 dakika lift bekliyorsunuz ve lift'in yukariya çıkışı 10 dakika sürüyor.bu 17 dakikalık süreçte bazen üşüyebiliyorsunuz.gel gelelim ki bu pistin aşağiya inişi ortalama bir hızla 7 dakikayı geçmiyor.17 dakika bekleyip 7 dakika kayilan bir kayak merkezi ilk defa gördüm (pamporovo(bulgaristan),uludağ,kartalkaya 'da böyle komik pistler hiç olmadı.)
    22.02.2009 pazar gunu saat 15:00 sularında çektigim otele donus liftinin fotosu;

http://img525.imageshack.us/…525/73/22022009004.jpg

-pistlerde kar kalitesi inanilmaz kötü.pazar günü belli ki kar ezme makinesi hiç geçmemiş.diyeceksiniz ki e pazar günü o kalabalikta nasil geçsin? e zaten o kadar kalabalik olduğu için pistin kar kalitesi bozulmuyor mu? kar bozulduğu zaman düzeltecek araç geçmeli başka ne zaman geçecek?

-hayatımda bir ilke yine kartepede imza attım, geyikalan lift'inin hemen sağindaki liftten yukarı 12 dakikada çikiyorsunuz ve aşağiya 200-300metre kaydiktan sonra yol 2'ye ayrılıyor.iki taraf için de tabela da en kolay pist yazıyor.evet sağ tarafa ayrılan pist gerçekten kolay.ancak sol tarafa ayrılan en kolay pist yazisini takip ettiğinizde önce hafif eğimler arasinda kaydiktan sonra solu tamamen ağaçlik olan ve mecburi olarak en zor pist tabelasinin önüne getiren bir yola geliyorsunuz.bu nasil bir mantik? başlangıç seviyesindeki adama en kolay pisti gösterip sonra da şaka yaptık hadi öl bakalım demek değil mi bu ? en zor pist hakkaten zor.hem çok dik,hem de o paraya zar zor kiyip aldiklari kar ezme makinesi hiç geçmediği için sadece bol kar var.aşırı hızlandığınız yerde slalom yaparak yavaşlamaya çalişirken bir anda bol kara saplanip düşebiliyorsunuz.yine helal olsun green park.

-green park otel aşırı komik bir dağ oteli aynı zamanda.dağ otelinde yer döşemesi dandik parke görünümlü plastik olmamalı değil mi? aynı zamanda bu otelin tüm aydınlatmaları beyaz floresan.kendimi köy evinde ya da bir kiraathanede sandığım anlar oldu,özellikle resepsiyondan ilerleyip restauranta çikan bölümün hemen sağ tarafindaki oyun masası şeklindeki kiraathane mobilyalari bunu pekiştirir nitelikteydi.ha bir de bu bölümün 1970'lerden kalma perde modasını lütfen inceleyin.bakıp bakıp güldük.

-otel'in yemeklerinin lezzeti 10 üstünden 6 alır nitelikte genel olarak ancak kesinlikle sicak degil yemekler.ilık ile soguk arasında.hani bütün gün kaydım ettim sicacik bir yemek yiyeyim düşünceniz hiç olmasın.tatlılardan krem karamel sakın yemeyin,çiğ yumurta tadı geliyordu karamel tadi ile alakası yoktu.ancak fırın sütlaç güzel,denenebilir.

-otel'in yemek konusunda çok komik bir yaklaşımı daha var; öğlen yemeği vermiyoruz.nasil yani?biz ailecek buraya geldik kaymaya ancak yaşlı dedemiz ve anneannelerimiz tabi ki kayamayacak,peki öğlen aciktiklarinda ne yiyecekler?mutlaka aşağıdaki pizzeria restaurantta pizza mı yemek zorundalar?ya da mutlaka liftlere binip kafayi gözü yarma riskini alip,tepeye çıkarak sucuk ekmek mi yemek zorundalar,bu nasıl bir anlayış?

-saat 9:05 de resepsiyona gidip liftlerin kaçta açildiğini sordum ve aldiğim cevap ; 9:00 - 9:30 arası açılır. nasıl yani tam bir saati yok mu ? keyfe keder açiliyor yani. ilginç.
    neyse ben risk almayayım dedim biraz daha oyalandım.9.32 civarında kayak odasından çıktım ve geyikalan pistine doğru ilerledim.
    işte o anda ,lift görevlisi ile saat tam 9.35'te aramda geçen şu müthiş diyalogu yazmadan geçemeyeceğim;
    sabah enerjisi ile geyikalan liftinin önüne gelinir ski-pass card çıkarılır ve akabinde;
    görevli:kartı hiç basmayın!
    ben: neden?
    g:pist açilmadi.
    b:saat kaç?
    g:9 buçuk
    b:pist kaçta açiliyor?
    g: 8 buçuk
    b:eeeee?neden kayamiyorum?
    g:şimdi pist test ediliyor. (ilk defa duyduğum bir durum; madem 8buçukta açiyorsunuz pisti 1 saat napiyorsunuz,tüm personel mi kayiyor test için? )
    b:e peki ben nerden kayicam?
    g:(otele giden lifti göstererek) şuradan
    b:otele dönücem yani?
    g:evet
    b: (önce yüksek sesle anasina bacisina küfrederek)........dalga mi geçiyorsunuz arkadaşim,kayak odasi niçin bizi uyarmiyor napicam şimdi bu kadar giyinmişim etmişim otele mi döneceğim?
    g:kayak odasiyla iletişimimiz yok o yüzden mecburen oraya döneceksin.
    b:bir daha buraya gelirsem beni ....................
    g: (içinden.. inşallah )
    akabinde otel müdürü ile görüşülüp , 5 dakika sonra tüm pistler zoraki bir şekilde açtirilmiştir.

-pazar günü hiç geçmeyen kar ezme aracı,pazartesi günü pistte aşaği yukari 40-50 kişi olmasına rağmen,benim sayabildiğim toplam 4 kere geçti.e pist bozulmadan geçmesinin ne mantiği var?

özet olarak;
    güzelce kafa dinlemek amacıyla gittiğimiz bu tatilden sinir stress dolmuş olarak ve eve yüzümüz asık döndük.bir daha asla ama asla kartepeye gitmeyeceğim gibi,tüm arkadaşlarıma da tavsiye ettiğim gibi, lüften 1-2 saat daha erken kalkın, 30-40tl daha fazla benzin harcayın, gidin uludağ'a, gidin kartalkaya'ya, adam gibi kayak yapın, adam gibi konaklayın, paranızın karşılığını alın, bu şekilde o bölgede tekelciliğin sefasını süren,beğenmiyorsan gelmezsin kardeşim mantiğindaki kuruluşlara para kazandırmayın.
    kartepe macerası burada son bulmuştur.
  • neden bu kadar pahalı olduğunu hala anlamış değilim. bildiğim kadarıyla green park hotel var orda sadece. sonraki en yakın otel ise 10 km uzakta. kaldı ki onun da gecelik fiyatı 537 lira. green park hotel'in fiyatı ne derseniz, 370 euro gibi bir şey.

abi gecelik 370 euro ne ya? o paraya yurt dışına giderim ben. 2 gece kalsan 2 bin lira neredeyse. amk o paraya amerika'ya gidiş dönüş bileti alırsın. o yüzden başlarım kartepe'sine. uludağ'ya giderim daha iyi. yok 1.5 saatte gidiliyormuş da falan. bursa'ya da uçakla gidersin yine daha az para harcamış olursun. 370 euro ne ya? sikmeseler bari.
  • bi gün bi diktatör filan olursam ilk işim istanbul'un boğaz köprülerini yıktırmak ikinci işim de kartepe'ye çıkarken sağlı sollu anasının karnından mangalla çıkmış gibi et pişiren, ortalığı dumana, kokuya boğan memleketim insanını darağacına çekip cansız bedenlerini telesiyejle sergilemek olacak. greenpark otel ile pistler arasındaki miniminnacık yürüme alanına da bok varmış gibi köfteci, sucukçu açan işletmecilerin de dünyaya ibret olsun diye kafalarından kara gömüp kıçlarına et şişleri sokmak niyetindeyim. bütün bunlara izin veren tüm sıralı kocaeli belediye başkanları ve valileri ile ilgili kararımı da keyifsiz bir zamanımda açıklamak boynumun borcu olsun. sapanca gölü manzaralı mini bir fransız ihtilali modeli oluşturmak azmindeyim. allah yar ve yardımcım olsun.
  • izmitte oturanlar için büyük nimettir 20 dakka da kayak keyfi yapmaya gidebilirsiniz.hafta içleri genelde sakindir ama hafta sonları özelliklede sömestr tatiline girmesi ile istanbulluların akınına uğrar ve ondan sonra teleski sıraları oluşur.ve çekilmez bir hale gelebilir.ama aldığım çok gizli duyumlara göre önümüzdeki sene 1 otel daha yapılacak ve bir kaçtane daha teleski yapılarak pist sayısıda arttıralakmış.belki ozman biraz daha insan trafiği rahatlar.
  • istanbul'a çok yakın olmasının dezavantaj olduğunu düşündüğüm kayak merkezi. işletmeciler için avantaj gibi gözükse de, ciddi olarak kayak yapmak isteyen ve ne yazık ki hafta sonundan başka vakti olmayan kayak severler için tam bir kabus. hayatında kayak yapmamış ve kayağın k sinden anlamayan ben bile manzarayı görünce "aga bu iş sanırım burada olmaz" dediysem artık gerisini siz düşünün. kalabalığını geçtim, hiç bir düzenlemenin olmaması ve bildiğin yaylaya yayılmış gibi insanların orada burada hiç bir güvenlik önlemi olmadan geziyor, kızağa biniyor ve hatta kaymayı öğreniyor oluşu durumun ne kadar kötü olduğunun anlaşılması için yeterlidir. ben oradayken orta yaşlı bir kadın, kızak çarpması sonucu yaralandı ve hastahaneye kaldırıldı.

o kadar boş verilmiş bir yer ki otelin giriş çıkış kapısı ve çatısının kenarlarında 40 cm lik sarkıtlar var. hay düşecek birinin kafasına, olacak canından ondan sonra önlemler alınmaya başlanacak. kısacası tam türk işi ,kim kime dum duma bir yer.
  • uzun ve dolambaçlı bir dağ yolculuğundan sonra tepeye vardık 2 günce.
    lakin uyanık olan girişimciler (tepedeki otel). gelen araçlara bilet kesiyorlar. (araç başı 10 tl)
    otelde kalmanız yada diğer aktivitelerden faydalanmak istemeseniz bile bu parayı ödeyeceksiniz. (ayak bastı parası)
    çok saçma geldi ama kimseye birşey diyemedim. ama içimden küfür ettim
    hava sıcak olmasına rağmen serin rüzgar esiyordu tepede

yol boyunca çeşitli mesire yerlerinde fahiş fiyatlara yemek yiyebilirsiniz yada 15-30 tl arası fiyat ödeyerek piknik alanında piknik yapabilirsiniz.

bedava manzara seyretmek yok. bedava ağaçların altında oturmak yok.

ayrıca ben bildim bildim bileli keltepe'dir orası. kartepe size girsin
  • çocukluğumuzda ismi keltepe olan kocaeli'nin ilçesi.

temmuz ayında sıcaktan bunalıp piknik yapmaya çıktığımızda doluya yakalanırdık zirvesinde. o zamanlar ne bir otel vardı ne de herhangi bir tesis. maşukiye deseniz içinde şelaler akan ormandan başka bir şey değildi.
    şimdiki hali de elbette güzel. ama o yalın halleriyle doğa harikası oldukları yılları görebilmiş olduğum için de ayrıca şanslıyım.
  • başlangıç ve orta seviyeye yeni ulaşmış kayakçıların gitmesi gereken yer..
    dün test etmiş birisi olarak,2-3-4 nolu pistler başlangıç için uygun.
    acemiler için olan ilk pist tam bir piknik alanı ve çok kalabalık.
    merkezden tepeye 18 km yol var...çıkarken sıkıcı gelebiliyor.
    bazı okullar erken tatile girmiş galiba ,oluk oluk çocuk kaynıyordu.
    hele kızaklar için bir alan ayrılmış.sanırsınız türk ordusu tepeyi zapt etmeye çıkıyor...
    10 nolu pist te bence hata var,sb cular çok kürek çekmek zorunda kalıyor.pist dışına çıkabilirsiniz.
    tepeye çıkmadan yolun solunda 3-4 kayak malzemeleri kiralayan yer var.yukarı ile yarı yarıya.arabanızda yer var ise kiralayın.
    ama otelde üst baş değişimi daha kolay.
    saat 16,00 inmek için geçirmeyin(özellikle haftasonu.)
    yollar aşırı temiz.bir cm kar bile yok yolda.
    diğer pistlere göre yakınlığı ile bir adım önde
  • kayak merkezlerinde yazili olmayan bi uygulama vardir. telesiyej-teleskide yogun sira oldugu zaman tek basina cikmazsin, sira cabuk ilerlesin diye tanimasan da 2-3-4 kisi artik liftin kapasitesi ne ise, one gore kibar bi sekilde baska insanlarla beraber cikarsin. 12-13 senedir farkli kayak merkezlerinde kayarim su ana kadar bir kere bile bu konuda sikayet sikinti gormemisimdir ki eminim bircok kisi ayni seyi soyler o tanimadigin insanlarla o kisa yolculukta cok da guzel muhabbet sohbet edersin, ne biliim cebinde enerji versin diye tasidigin bi tane gofret vardir, cikarir ikiye boler paylasir yersin vs vs. kayak, board, dagcilik veya herhangi bir sporun dogasinda, felsefesinde bu saygi vardir, yoksa da zaten aslinda olmalidir.

ama bugun ben bu kayak merkezi denen yerde, artik telesiyejdeki gorevlinin mi yoksa tek kisi olarak cikacak kadinin istegi mi bilmiyorum, soyle bir soruya sahit oldum; "tek kisi bayan var mi?"

herhangi bi yorumum yok, boyle bir kayak merkezidir.