şükela:  tümü | bugün
  • efendim malumunuz dünyanın hali kötüye gidiyor bilinçsiz tüketimden dolayı. zincir kahve dükkanlarından her daim kahve alınıyor bu da bir gerçek. doğaya duyarlıyız, atık çöplerden bir kıta oluşsun istemiyoruz çünkü geri dönüştürülmuyor bu bardaklar ve bu zulme ortak olmak istemiyoruz.

en temelde bu yüzdendir ki kahve alırken karton bardağı kullanmak yerine kendi termosunu götür ve termosuna koymalarını işte kahveni. hem doğaya bir çöp az gitsin hemde karbon salınımı azalt.

bu hareketi zaten uygulayanlara teşekkür eder. geri kalanları da uygulamaya geçmeye davet ederim

edit: uyaran arkadaşlara teşekkür ederim. termos taşımak istemeyen tabii ki oralardaki bardakları kullanır. veya geri dönüşüm kutusu bulursa atar çöpe.

ben sadece konu hakkında farkındalık yaratmak istedim. amaç fikir akımı yaratmak..
  • onu alma bunu alma ne alacağız amk. mutfak çantası mı yapıp evden çıkalım?
  • "plastikten bir kıta oluşsun istemiyoruz" - kartonun ham maddesi plastik miydi , ben kaçırmışım yıllardır bu kısımı.

katılmadığım gubidik kampanyadır.
  • hatta ağzımızı dayayalım oraya dökülsün direkt. çok sıcak olabileceği için bir çalışan da ağzımıza ağzımıza üflesin.

tanım: bir talep.
  • bu ne böyle başkasının adına konuşmak yahu. terbiyesizlik! "doğaya duyarlıyız, plastikten bir kıta oluşsun istemiyoruz"muş! ben istiyorum! doğayı da sevmiyorum doğanın amına koyayım çok ciddi söylüyorum!

şimdi gidip karton bardakta kahve içeceğim ve bitince üzerindeki plastiği ve kartonu çimenlere atacağım.

edit: bazı deyyuslara yetmemiş. ardından gece yatarken lambayı açık bırakacağım, çöplerimi sokağa dökeceğim ve gereksiz yere arabayla sokakta dolaşacağım. fuck the nature!

edit 2: ironiden anlamayan gerizekalılara inat yarın sabah kalktığımda ilk işim götüme doğa sokmak olacak. daha sonra ıkınmak suretiyle anüsümle kirlettiğim doğayı kaldırıma sıçacağım.
  • siz neden bu kadar tepki/linç meraklısınız? yazar kendi üslubunca güzel bir şey yapalım demiş. beğenirsiniz/beğenmezsini o ayrı, ancak yapalım dediği şey son derece güzel bir şey.

beğenmediniz mi? üslubunuzu bozmadan yazabilirsiniz, açıklama yapabilirsiniz, eleştirebilirsiniz, ... en önemlisi insanın hevesini öldürmeyebilirsiniz.

varsa/olursa çocuklarınıza bırakabileceğiniz tek mirası maddi değeri olan şeyler mi zannediyorsunuz bilmiyorum ama soyunuz yürüyecekse onlara şimdiden nefes alabileceği bir dünya bırakmanın kimseye zararı olmaz.

şahsen başlık sahibini gönülden destekliyorum. teşekkür ederim.
  • desteklediğim hede. sorun karton bardaktan ziyade plastik kapaklardır.
  • kahveci zincirlerinin geri donusum yapmamasi nedeniyle baslatilan kampanya.
    sahsen bunun bir cozum oldugunu ve kitlelerin bu hareketi benimseyeceğini dusunmuyorum. milyonlar kazanan bu zincirler bir zahmet geri dönüşüm de yapıversin. yapmayanlar cezalandirilsin.
    mesela starbucks bunu abd ve kanada'da yaparken diğer ulkelerde yapmiyor. neden? demek ki senin yasalarinda bunla ilgili caydirici bir ceza yok.

özetle, bizim termosla kahve almamizdan daha kesin çözüm, devletlerin bu konuda adim atmasidir.

edit. bu bardaklar tamamen kartondan degildir. plastik kaplamasi vardir. geri dönüşümü icin karton kismiyla bu plastik kisminin ayrilmasi gerekir ve bu firmalar bunla ugrasmak istemedikleri icin cogunlukla geri donusum yapmazlar.
  • içeriden 60 lira bardak alıp onu kullanabilirsiniz