şükela:  tümü | bugün
 • genellikle yolculuklarda gidilen yerlerden sevgili insanlara atılır.her ülkenin hatta şehrin bir kartpostal tarzı vardır.
 • kart haline getirilmis postal veya postal haline getirilmis kart izlenimi veren kelime. sonuc itibariyle kart ve postalin ne ilgisi varki boyle bir bilesik kelime elde edilmis bilinmez.
 • yapimciligini ilkgun serdarin ustlendigi vakti zamaninda ntvde yayinlanan gezi programi.
 • almasi da gondermesi de guzeldir. e-card teknolojisinin olmadigi gunlerde insanlar birbirlerine bayramlarda, seyranlarda, ozel gunlerde bunlardan gonderirlerdi. sevdiklerinizden uzaklara gittiginizde onlari dusundugunuzu gostermenin guzel bir yolu. hele de ailenin yaslilari eger teknoloji ile asina degillerse onlarla uzaklardan irtibata gecmenin tek yolu hala.
 • çook eskiden bayram seyran kutlamak için; mektup yazacak kadar zaman veya özen sahibi olmayanların haberleşmesi için kullanılan bir şey.

  sonraları bu şeyler kaplanmış kitap üstündeki kareli kağıdın üstüne yapıştırılmak veyahut lamba anahtarlarının altına sıkıştırılmak için kullanılmıştır.

  o kitap kaplama malzemesi olarak kullanangiller, ne iyi etmiş de kullanışlar bu iş içün bu şeyi değil mi? yoksa nasıl elimizin altında olacaktı elimizdeki yegane örnek?

  örneğim dört minik kuşlu bir luce andre çiçeği... arkasında tarih yok... ama istanbulun telefon numaralarının altı haneli olduğu vakitlerden birinde keskin color diye bir firma tarafından her hakkı mahfuz olarak bazılmış. tarih yok... kartı gönderenin de tarih atmak aklına gelmemiş...

  "sevgili kardeşim, yeni yılını kutlar derslerinde başarılar dilerim" diyor hepi topu. başarıların b'si büyük.

  bir seneden fazladır toprak olan kimseye ablası yazmış.... derslerinde başarılar dediğine göre gurbette okuduğu dönemlere tekabul etmekte... pek hüzünlü....

  hiç elimize ulaşamayacaktı belki, derslerinde başarılar dilenen insan kitaplarının kapağına yapıştırmasa kartpostalları... kitaplarını almamış olsak biz...
 • eskiden, en azından ilkokul yıllarımdan hatırlıyorum,kırtasiyenin bir köşesini kaplayan yerleri olurdu. mesela benim hatırladıklarımın üstünde hülya avşar,sibel can falan vardı, türk erkeğinin rüyalarını süsleyen kadın kategorisinde olduğu zamanlar.

  babamdan kalan bir kartpostal defteri var evde, beğenilen kartpostallar bi deftere teker teker yapıştırılmış. beşiktaşın, fenerbahçenin ve gatalatasarayın kartpostalları... ben baktığımda o deftere, onun bir ruhu olduğunu görüyorum, kartpostalların bence öle bir ruhu vardı, bulundukları dönemi yansıtan...

  hala kartpostal gönderen var mıdır? belki vardır..

  hani istanbul'dan uzak bir yere gidersin, mesela antalyadasındır, hemen gidersin antalya kalesinin olduğu bir kartpostalı alırsın. arkasına karalarsın bir şeyler, yollarsın.
 • gönderilen şehirlerin havasıyla, rüzgarıyla, soğuğuyla, sıcağıyla alıcıya ulaşan cümlelerdir.
  gönderenin aydınlığını iletir, alıcının "ufunetini" dağıtır. inceliktir, özendir.
 • ptt ile yurtiçi gönderim ücreti 60 ykr, yurtdı$ı 70 ykr'dir.

  e-posta varken kimsenin aklına mektup yazmak gelmiyor ama, e-card'lara alı$amadık bir türlü. ııh.
 • (bkz: postcrossing)