şükela:  tümü | bugün
  • … midas da tanrılardan “her tuttuğunun altın olmasını” diler. kral bu dileğinin gerçek olmasına çok sevinir ama tuttuğu her şey altın olmaya başlayınca, yemek yiyemez, sevdiği hiçbir şeye dokunamaz olmuştur. tanrılardan bu dileğini geri almalarını ister. tanrılar da ona paktalos çayı’nda yıkanmasını söylerler. midas paktalos’ta yıkanınca, ırmağın kumları altına dönüşür. bu kıyıda yer alan sardes kenti de bu altınları toplayarak çok zengin olur ve dünyadaki ilk parayı basar. günümüzde de kullanılan “karun kadar zengin” sözü de bu altınlarla zengin olan sardes kralı kraisos için söylenmiştir.

    (bkz: yunan mitolojisi)
  • bir deyim. çoğu zaman "kanun kadar zengin" denilerek galat-ı meşhûr yapılır.

    işin aslı öyle değildir. lydia kralı kroisos çok varlıklı bir kraldı ve müthiş bir zenginliği vardı. kroisos, şark toplumlarında karun olarak telaffuz ediliyordu. "karun kadar zengin" deyişi ise hala günümüzde kullanılır ve varlıklı lydia kralına yapılan bir atıftır.
  • phryg (frig) kralı midas bir gün tanrılardan her tuttuğunun altın olmasını dilemiştir. tanrılar kral midas'ın bu isteğini kabul etmiştir. tuttuğu her şey altın olan kral midas bir süre sonra bu durumdan kurtulmak ister ve tanrılardan bu dileğini geri almak ister. tanrılar da ona ismi paktalos olan çayda yıkanmasını söylerler. kral midas bu çayda yıkanınca çaydaki kumlar altına dönüşür. bu kıyıda bulunan sardes kenti de bu altınlardan dolayı çok zengin olur. sonrasında dünyadaki ilk parayı basarlar *. "karun kadar zengin" sözü de bu altınlarla zengin olan sardes kralı kraisos için söylenmiştir. kroisas'a karun da denilmekteydi.