• ilk idmandan sonra istirahat etme şansı bulabileceğin bir iki tatil günün varsa keyifli bir yönü vardır bu ağrının. böyle hafif sızlana sızlana kanepe - yatak - bilgisayar koltuğu arasında dolanırsın bütün gün, tembellik yapmak için bahanen olur. her idmandan sonra vücut form tuttukça bu ağrının süresi de giderek azalır, sonunda duştan çıkana kadar atılan bir yorgunluktan ibaret olarak kalır.
  • miyalji olarak da bilinen kas ağrıları çoğunlukla aşırı ve yıpratıcı beden hareketlerinden kaynaklanır. kol ve bacak kasları yeterli derecede kasılmadıklarından kas yorgunluğu duyulur. sürekli bir şekilde uyarılan kas giderek daha az kasılır, kasılma gücü azalır. bunun nedeni kasın yorulmasıdır. yorgunluğa ve kasılma yeteneğindeki bu azalmaya ise hareket eden kas hücrelerindeki potasyum iyonlarının çevreye yayılması neden olur.
    kas faliyeti sırasında kan , potasyumu kas dışına taşır ve yorulan kasta potasyum yetersizliği gösterdiğinden kasılma engellenir. dinlenme sırasında potasyum kana geri döneceğinden kasılma yeniden gerçekleşebilir. uzun zaman kullanılmamış kaslar zayıflar ve yeterli çalışmazlar. kullanılması gerektiği zaman sertleşir ve ağrımaya başlarlar. kaslarda laktik asit birikimi bu belirtilere neden olur.kasları sıcak tutarak ağrılar önlenebilir. bu suretle kan dolaşımı daha etkin hale getirilip laktik asit hızla atılabilir.
    boyun tutulması , kas ağrılarının zararsız şekilleridir. ağrıyan kaslar herhangi bir bozukluk göstermezler. kas lifleri büyük bir zorlama veya başın ani bir hareketle arkaya döndürülmesinin boyunda neden olduğu aşırı gerilme gibi nedenlerle yırtılabilir.
    romatizmal nedenlerden de kas ağrıları görülebilir.
    ayrıca kanser vakalarında zayıflayan kaslar ağrı verirler. bu urların zehirleyici bir madde salgılıyor olmasından ya da kasın gereksindiği bir maddeyi tüketiyor olmasından kaynaklanır.
  • verdiği çaresizliğin boyutunu kıçımı silmeye bile uzanamamamla tarif edebilirim sanırım...
  • fitness sonrasi ertesi günü degil de ondan sonraki gün zirve yapan agri. nedenini bilmiyorum ama hep ikinci gün top yapiyor serefsiz agri
  • fitness'ın ilk bir haftasında sizi yalnız bırakmayan işkence. özellikle ilk bir kaç gün bilgisayarın karşısında oturmamayı tavsiye ederim. sonra tuvalete gitmeniz gerektiğinde yolu yine "oturur pozisyonda" katetmek gerekiyor. kimse görmeyecekse rahat olun tabi.
  • kısmi felç, ölüm gibi. daha önce öldüm, ordan biliyorum. bu satırları yatagımdan, ufak bir hareketimde bana inanılmaz acı vermesi muhtemel kaslarımın yanından yazıyorum. yavşak kas.
  • spor yapmaya ara verip tekrar başladıktan ya da ilk defa spor yaptıktan yaklaşık 24 saat sonra, vücudunuzun tam olarak hangi bölgesini ve hangi kaslarınızı çalıştırdığınızı gösteren ağrıdır. tatlı bir sızı şeklindedir; vücutta hissedilecek en keyif verici ağrı budur heralde. bazen sırf bu ağrı için spora ara verdiğim olmuştur.
  • squat nedeniyle bir kas ağrısı varsa, o yere düşen şeyi almaya çalışmayın. kendinizden alçak bir yere oturmayı hayal etmeyin.
  • delayed muscle soreness diye adlandırılan bir türü de vardır. spor yaptıktan yaklaşık 24 saat sonra ortaya çıkan bu ağrının fizyolojik açıklaması yapılamamıştır. bu sebeple normal ağrılara etki eden ağrı kesiciler yahut kas gevşeticiler, bu şikayetle bu ilaçları alanlara fayda etmez. iki üç gün yardım almadan mont gömlek bile giyemediğin olur, sonra hiçbir şey yokmuş gibi geçer. olan böbreklerinize ve karaciğerinize* olur.
  • spor yaparken daha önce çalıştırmadığınız kaslarınızı çalıştırmaya başladığınızda başınıza gelebilecek hadise. eğilip doğrulmayı, merdiven inip çıkmayı bırakın; öksürürken bile acı çekebiliyorsunuz. (bkz: ben bugün bunu gördüm)
hesabın var mı? giriş yap