• tanım : kasların sıklıkla ağrılı kasılmalarıdır.

açıklanamayan veya basit bir uzanma ile geçirilemeyen ciddi , uzun süren , tekrarlayan kas spazmı varsa veya krampları varsa doktorunuza başvurun

nedir : kas krampları sıklıkla baldır veya ayak kaslarında meydana gelir.

sık rastlanan nedenleri :
    * ağır egzersizler
    * gebelik
    * dehidratasyon
    * kas yorgunluğu

not : kas kramplarının başka sebepleri de vardır. bu liste hepsini içermemektedir. sebepler hem kişinin yaşı , cinsiyeti hem de belirtinin özelliği , zamanı , kötüleştiren faktörler , iyileştiren faktörler ve beraberindeki şikayetler gibi spesifik karakterleriyle değişiklik gösterebilir.

ilk yaklaşım

yavaş yavaş gerinme ( uzanma ) rahatlama sağlayabilir.
    verilen reçeteye uyulmalıdır.

muayene sırasında sorulabilecek sorular

* tıbbi hikaye alınır ve fizik muayene yapılır.

tıbbi hikaye soruları şunları içerebilir :
    + kasılmalar ne zaman başladı ?
    + kasılmalar ne kadar sürüyor ?
    + kasılmalar hangi sıklıkta ortaya çıkıyor ?
    + hangi kaslarda kasılma meydana geliyor?
    + hamile misiniz ?
    + son zamanlarda ağır bir egzersiz yaptınızmı?
    + dehidratasyona yol açabilecek kusma , ishal , aşırı terleme veya çok idrara çıkma gibi bir şikayetiniz var mı ?
    + başka belirtiler var mı ?

tanısal testler şunları içerebilir :
    + ekstremite ( kollar ve bacaklar ) anjiografisi veya arteriografisi
    + serum kalsiyum düzeyi
    + serum sodyum düzeyi
    + tiroid fonksiyon testleri
    + myelografi
    + elektromiyografi
    + omurga filmi
    + omurganın bilgisayarlı tomografisi
    + kan akışı testleri

kaynak : medicare
  • çok da ergonomik olmayan bilgisayar koltuğunda uzun süre ve yanlış şekilde otuduktan sonra bel ile bacak arasında dayanılmaz ağrılar çektirten, sancı bonuslarıyla yürüyememe zorluğu çıkaran, parmaklarda ve bacakta his kaybına sebep olabilen, başıma geldikten sonra bel fıtığı olmadığımı anlayınca gözüme nedense sevimli gelen rahatsızlık. kas gevşetici kremlerle, haplarla ve fizik tedaviyle dinlenerek geçmektedir kendisi.
  • solunum kaslarında meydana geldiği taktirde kişinin nefesini keserek, ne olduğunu anlamadan kendini yerde bulmasına sebep olan, kramp'ın insafsız halde gelişmişidir. acilen gidilen hastanede volteren-muscoril karışımı'nı kalçadan yemek suretiyle 2 saat içerisinde sorunsuz nefes alma geri kazanılacaktır. akabindeki bir kaç gün de devam edeceği için kas gevşetici ve ağrı kesici ilaçlar sayesinde bireyin kendine gelmesi sağlanabilinilir. bu süre içerisinde hastayı güldürmemeye dikkat edilmelidir...
  • sirttaki versiyonu derin nefes almanizi bile engelliyormus, ben bugun bunu gordum.
  • kasa yapılan herhangi bir overload hamlenin sebebiyet verebileceği sıpazma.
  • bu güne kadar haberdar olmadığım rahatsızlıktı bu gün belimin sol tarafinda başlayan sızıdan rahatsız olup doktora girmemle öğrenmiş oldum insan başına gelmeyince bazı şeyleri bilemiyor aslında belirtilerini geçen ay vermişti gecenin bir saati belimdeki sızıyla uykumdan beni uyandırmış neredeyse bütün gece uyutmamıştı neyse ki sabah uyandığımda şikayetim geçtiği için önemsememistim ta ki dün geceye kadar gecenin bir buçugunda yine belimin sol tarafında bir acıyla uyandım öyle bir acı ki düşünün her beş saniyede birinin sizi dürttüğünü çimdik attığını ya da iğne batırdığını.oyle rahatsız edici bir şey ki ovsanız geçmiyor uyumaya çalışsanız olmuyor olmadı kalkayım belki geçer diyorsun yine geçmiyor o an o bölgeyi vücudunuzdan koparıp atasınız geliyor.nihayet sabahı zor etmiş bir halde fizik tedavi doktorunda buldum kendimi ve teşhis kas spazmı.iç sesim böyle bir rahatsızlık mı varmış dedi.ama evet varmış tedavi önerisi için iki hap bir krem bir de sık sık ağrıyan bölgeye sıcak su torbası koymak.tedavi başladı ancak şikayetim hala devam ediyor şu an için en büyük sıkıntım bu gece de uyuyamayacak olmam ve en büyük istediğim bir an önce bu rahatsızlıktan kurtulmak.
  • topuklu ayakkabılarla güzel ve seksi görünme isteyen bayanlar dikkat!!! kas spazmına davetiye çıkarmış olabilirsiniz.

geçen hafta 2 gün üst üste ince ve yüksek topuklu ayakkabı giydim. ama aksi gibi çok yürüdüm ben diyeyim 2 saat siz deyin 3 saat aralıksız arnavut kaldırımlı sokaklarda iğne gibi topuklarla debelendim durdum. ama çok seksiydim ya kıyafetime uygundu ya umurum olmadı. o gece eve geldiğimde "ahh bugün ayaklarım mahvoldu" dedim ama olay bitti gitti.

sabah saatin sesiyle uyandım ama kendimi toparlamam 3dk mı aldı. gözlerimi açamadan -ki işe yetişmem gerekiyordu- bacaklarımı kendime çekmeye çalıştım ama o da ne? o bacaklar hissedilmiyor. bir de nasıl bir ağrıdır yarappim anlatamam. ikinciye bir kez daaha denedim ama ıhhh olmadığı gibi felaket bir ağrı da var. dedim ki "sıçtın kızım kesin felç oldun" ve o can havliyle "anneeeee" diye bağırdım. benim annem prenses diana olduğundan o saatte uyuyor hanımefendi. tabiki sesim de çıkmadı ve duymadı. akabinde "babaaaa" böğürüşlerimle annemin odama damlaması bir oldu. "noooldu?" diye bağrınırken aynı anda benim "kalkamıyorum, yürüyemiyorum, hareket edemiyorum, böğhüüühühüüüüü" feryadım bir oldu.

akabinde annem deli danalar gibi evde kendini salona odaya mutfağa atıp "napıcaz şimdi" diye söylenirken ben "böhüüüüü hastaneye götürün beni ühüüüüü" diye zırlıyordum. babam ise gayet cool havalarda ecza dolabına gitmiş bengay ve kas gevşetici hap arıyordu. "hey cool adam onlarla geçmez bu" dedim ve çığlık çığlığa "hastaneye götürün beniiii telefonumu da alın işe gidemeceğimi bildirmem lazım" dedim ve apar topar hastaneye gittik.

acilden giriş yapıldı, iğne ile az buçuk kendime geldim. ama esas tedavi şudur ki;
    1- sırt üstü 2 gün yat,
    2- beline sıcak su torbası koy.

bu öyle bir acıdır ki sevgili okuyan, düşmanının başına gelmesin diye yakarırsın, 2 gün seni yatalak gibi yapar, çişin gelir ama tuvalete gidemezsin çünkü o lanet olası belin bükülmez. sopa yutmuş gibi dümdüz robatik hareketler yaparsın ve 2 gün boyunca gözünden yaş eksik olmaz.
  • açılın ben spazmım.

ilaçla, dinlenme ile değil kendidi ne zaman isterse o zaman iyileşen rahatsızlık.

elinizle göbeğini tuttuğunu düşünün, yani kolunuz “le” şeklinde. tam diresekteki eklem boşluğundan yukarı bıcak soktuklarını hayal edin. ve hiç bir ilacın bunu değiştirmediğini.

dün gece yüksek ateşle hastaneye gittim ben kolum yüzünden zannetmiştim ama değilmiş neyse hatta bu gün tekrar gittiğimde gören doktorla birlikte 5 günde gören 6. doktor ve hepsinin yüzünde istisnasız şu ifade oluştu “:/“ yapacak bir şey yok bir süre bu ağrı çekilecek.

kas gevşetici iğne, sıcak masaj, soğuk masaj hiç biri işe yaramadı bende. mümkün oldukça sabit tutarak kasın dinlenmesini sağlayın.
  • 12 saat icerisinde kaya gibi saglam olan beni hint fukarasina cevirmistir. duracak gibi de degil, tirnak batmasi (ayak basparmak) ve dis agrisi ile kiyaslayarak 8/10 veriyorum agri skalamda.
  • iğne gibi bir şey batırırsanız geçer.
hesabın var mı? giriş yap