şükela:  tümü | bugün
  • 10 kg süt ile 1 kg kaşar peynir yapabilirsiniz.

üreticiden çıkış maliyeti 3,40 - 3,80tl. (2021-temmuz)
    yani 1 kg kaşar peynirin temel süt maliyeti 38 tl.

buna işleme + işçilik + elektrik + paketleme + sevkiyat + eklendiğinde ortaya çıkan rakamı buraya yazamadım.

yukarıdaki referans maliyetin altındaki ürünlerin sağlık açısından tercih edilmemesi gerektiğini biliniz.

kısacası marketten aldığınız kaşar peynire dikkat ediniz.

satın alma işlemini kendiniz yapmadığınız kaşar peynir içerikli ürünleri (tost vb,) tüketmeyiniz.
  • turk erkeklerinin "hoslandigi ama ulasamadigi, ya da bir donem beraber oldugu ama su an bir baskasiyla beraber olan", turk kizlarinin ise "hoslandigi biriyle cikan" kizlara saldiri kelimesi.
  • üniverste hayatı başlayıp da insan kendi parasının hesabını yapınca ne kadar pahalı bi şey olduğu öğrenilen peynir türü.. lan babamın evinde ben bi servet yemişim şaka maka...
  • kasar, gecmisi 100 yila dayanan bir peynir turudur. anadolu'da bu peyniri ilk kez ortaya cikaran bir yahudi kizi, o zamanin tat ustasi olan hahama goturup de tattirinca, haham, ibranice 'yenilebilir' anlamina gelen 'kasar' isimini vermistir peynire..
    (bkz: bunlari biliyor muydunuz)
  • farkında mıyız bilmiyorum ama göreceli bir kavram olmuştur. yiyecek olanından bahsetmiyorum tabii. kadınlara yapıştırılan ünvan olana sözüm. ben 87 doğumluyum, en azından benim jenerasyonumdaki gelişimini size yazayım, daha sonra bir kaç kelam etmek istiyorum kavram üzerinden.

ilkokul: kaşar kavramı ilkokulda aynı dönem içinde iki farklı erkekle meyve suyu içmek veya yanyana oturmaktı.
    ortaokul: eteği 3 boy katlamaktı ve hemen her erkekle işveli cilveli konuşmaktı.
    lise: eteği 3 boy katlamak ve aynı dönem içinde en az 1'den fazla erkekle çıkmaktı.
    üniversite: açık saçık giyinmek ve aynı dönem için en az 2'den fazla erkekle çıkmaktı.

şimdi bu bahsettiğim kaşarlık kavramı bana çok saçma geliyor. hele günümüzdeki durumu tamamen aptalca. bir erkekle tanışıyorsunuz sevgili oluyorsunuz ve anlaşamayıp ayrılıyorsunuz, ikinci bir erkekle aynı duruma düşüyorsunuz ve ayrılıyorsunuz kısa bir süre sonra üçüncü bir erkekle de ilk iki durumdaki duruma düşünce hemen etraftakiler (kadın, erkek farketmiyor) "kaşar" ünvanını veriyor. hani bu durumda sevişip sevişmemeniz bile konu dışı. bir kadının yanındaki erkek o kadının etiketi olmuş sanki. çetele tutan çemçükler sayıya göre bir ünvan veriyorlar. oldu amına koyim. sanki her kadın ilk bulduğu adamla evlenmek zorunda. tekrarlıyorum oldu amına koyim! siz buna ne diyorsunuz bilmiyorum fakat ben böyle kadınlara "mutluluğu arayan kadınlar" diyorum. kaşar değil.

kaşar diye ithaf edilmesi gereken kadın, sürekli erkek değiştiren fakat değiştirdiği bu erkeklerin kalbini kıran, aldatan, yarı yolda bırakan kadındır. kaşar, çıktığı 3 erkekle de yatan kadın değil, çıktığı 3 erkeği bir sonrakiyle aldatan kişidir.

işin daha iğrenç bir kısmı var ki o da bu tür aptalca ünvanların kadınlara verilmesi. mesela sürekli sevgililerini aldatan, kandıran, duygularıyla oynayan biz erkeklere böyle ünvanlar verilmez. en fazla piç, çapkın, playboy derler. neden? lan cidden çok merak ettim. ben 1 ayda 10 kadınla yatınca playboy oluyorum, bir kadın1 ayda 10 erkekle yatınca kaşar, sürtük, orospu oluyor. kelimeler arasındaki uçurumlara bakar mısınız?

unutmadan, canımız kanımız biricik jenna jameson'ımız bile demiş ki;

"why are men that sleeps with lots of women, are playboys, but girls embrace their sexuality, are sluts.?"

özet geçen piç adına konuşmam gerekirse, diyor ki;

"koduğumun yerinde erkekler önüne gelenle yatınca playboy oluyor, sekse düşkün kadınlar orospu oluyor, adaletinize kafam girsin emi"

adam haklı mı? %bimilyon.
  • ibranice "kosher" sözcüğünden gelir.
  • kral tv'nin sarisin, prezentabl(!) vj'lerinden biri
    programinda "bana ne kadar deger biçersiniz" veya
    "benle evlenmek için ne kadar baslik
    parasi verirsiniz" gibisinden bir soru sormuş.
    "milyarlarimi, evlerimi, varimi yogumu,
    herseyimi..." gibi cevaplar gelmeye baslamış.
    orta yas civari bir amca arayarak 150 - 160 milyon
    civari bi rakam telafuz edince, vj bozulup nedenini sormuş
    amca durumu şöyle açıklamış:
    "sen asagi yukari 50 -55 kilo çekersin. eeee.. kasarin kilosuda 3 milyon
    lira civarinda".

ben başkalarının yalancısıyım..
    bir suser de kral tv ile ilgisi olmadığını söyler..
    ancak kaşar kadın tanımlamasına pek uygundur..
  • herhangi bir zamanda, herhangi bir yerde, herhangi bir sebeple, etrafındaki herhangi bir erkekle seçimleri muhteviyatında flört edebilen kadınlar için kullanılan bir deyimdir. "ne yani? filört ettik diye kaşar mı olduk şimdi he? he?" diyen arkadaşlara şöyle bir deneme önerebilirim. şayet flörtleştiğiniz bir kişiyle randevunuz esnasında, diğer flörtleriniz aradığında adam diğerlerinin farkına varmasın diye cep telefonunuzun sesini kısıp (kapatmak olmaz. telefonu kapatmak bir dürüstlük göstergesi de olabilir. telefonun sesinin kısan diğer fırsatları da kaçırmak istemiyordur arkadaş!) çantanıza atıyorsanız siz bir kaşarsınız. üzülmeyin! insanların sandıkları gibi kötü bir deyim değildir kaşar olmak. ustalık göstergesidir. saygı duyarım. hatta duyarız belki de. duyar mıyız aceba?
  • balkan marka 700gr 16tl olarak bugün aldığım ürün.ancak içime oturdu bu fiyat.

öğrendiğim kadarıyla yarım bardak yoğurt, maya(şirden) 4lt kadar çiğ süt ile yapılmakta (1kg yada 700gr miktar için) kaynatma süzme ve bekletme gibi hayli maliyet arttırıcı süreçlerden geçen bir gıda.

en ucuz süt bugün litre fiyatı 2,5tl(migros marka)
    bir kaşar üreticisi için bu rakamı 2tl kabul edelim süt maliyeti 8tl maya ve yoğurt için ve bir miktarda üretim kayıpları vb. 2tl attık kafadan 10tl malzeme maliyetine ulaştık..
    üreticinin giderleri(üretim/yönetim/pazarlama vb.) + nakliye + toptancı + bayi karlarını %5 gibi en düşük sabitten gitsek 12-13tl gibi bir rakama ulaşıyoruz..satış fiyatından kdv düşünce 50kr ile 1tl gibi bir aralığa net kar kalıyor..kurumlar vergisi bu tutarın yarısına el koyunca.......

bilmiyorum 16-17tl 700gr bir kaşar peynir için bugün itibariyle çok sıkıntılı bir rakam..

aynı rafta;

sek 20,5tl
    yörükoğlu 20,5
    ekici 23
    kebir 21
    sütaş 20
    yörsan 20
    torunoğlu 18,5

fiyatlardan satılmaktaydı.(ülker, torku ve pınar şahsi boykotumda olduğundan 1tl bile olsa listeme giremiyorlar :(

bu entryimde kaşar peynir için alt alım fiyatımızı 17-18tl olarak belirledik, daha aşağısı sağlık açısından sıkıntılıdır, net!
    etin kilosu 60tl iken 100gr iskender döneri 12tlye satabildiğini iddia eden ve bol reklam yapan dönerci fiyatı gibi..(hd iskender, usta döner, bay döner, bereket döner, kasap döner, hot döner vs. gibi)

dolapta 2paket duruyor.
    öldürmezde, süründürmez umarım..
  • bu şeye peyinir demek, nasıl anlatayım, normal bir şeydir. peynir, peynir, peynir.

hesabın var mı? giriş yap