şükela:  tümü | bugün
  • peynirini kullanmaz ve kişiye söylersen birden bire bu leziz peynir bir hakarete dönüşür, bu toplum bir peynir isminden nasıl bir hakaret geliştirir anlamak ise imkansızdır
  • adinin bazi bayan arkadaslarimiza sunmesinden dolayi verildigini dusundugum isim.
  • ergimiş hali katı halinden daha hoş olan peynir türü.
  • bakar ki savunamaz kendini , cevherini , inceden bir kabuk bağlar çeperi, kabuğu kendi etinden dir cevherinden , bir kısmından vazgeçer hülasa , zamanla kabuk kalınlaşır kalınlaşır kalınlaşır , cevher tükenir tükenir tükenir , yok olsa da izi/kokusu kalır , kendiyle paylaşır ancak, kendi koklar ,
    biz buna kaşar diyoruz , siz ne anlıyordunuz..............
  • gunu gecmis peynirlerin marketlerden toplatilip kasar yapilarak tekrar satisa sunuldugunu yetkili bir agizdan duydugumdan beri asla evime sokmadigim ve yemedigim peynir turu.
    zaten plastik yiyormussunuz hissi veriyor. eriyince daha katlanilabilir olur belki ama yine de dil peyniri, hellim veya cheddar gibi eriyebilen diger peynirleri kasara kat be kat tercih ederim.
  • brucella etkenlerini en az oranda taşıyan peynir çeşidi. bunun sebebi üretilirken peynir hamurunun 50-60 derecelik suda bir süre bekletilmiş olmasıdır. böylece etkenlerin ölmesi sağlanır.
  • ingilizcesi olmayan, en yakın peynirlerden kaşkaval olarak adlandırılan peynir. ya türkiye'ye özgü, ya da kaşkavalın kalitesizine kaşar demişiz öyle gitmiş
  • en güzeli kesinlikle içim ve ekici olan şey. ikisi de 11 litre süt kullanıyormuş 1kg kaşar üretmek için. sanırım yörsan da öyleymiş ama ben daha onu hiç yemedim.
    içim'inki özellikle şahane bir şey ! ama günde 35.000 kez reklamı dönen sütaş'ın kaşarı epey kötüymüş. geçenlerde indirime girdi diye aldım yedim ve şok oldum. şok olmak istiyorsanız siz de alın bi kepek ekmeği koyun arasına içim kaşar, bir de diğer ekmeğin arasına koyun sütaş kaşar. sonra yiyin bakalım bir aradı farkı görün.
    ben ilk kez sütaşı denedim tesadüfen de bir gün evvel de içim yemiştim. yani bu kadar farkedeceğini bilseydim 15 liramı o kaşara vermezdim. aman diyim. yemeyin.
  • ne zaman yesem, kendimi diyet dışı bir şey yiyormuş gibi hissettiğim peynir, yerken, muazzam bir "sağlıksızlık" hissine bürünüyorum, bol kötü yağ tüketiyormuşum gibi hissedyorum.
    besin değerleri ve düşük karbonhidrat beslenme şekline ne kadar uygun olup olmadığı konusunda beni bilgilendirebilecek olanlarınız mesaj atarsa sevinirim, nedir bu peynirin olayı?...

edit, yenilebilirmiş sıkıntı yokmuş
  • şu anda piyasada bulunan neredeyse tüm kaşar diye satılan ürünlerin hiçbirisi gerçek kaşar peyniri değildir, bir çeşit eritme peynirdir. sektördeki adı ise kuru haşlama kaşardır.
    gerçek kaşar peyniri ise sulu haşlama diye geçer ve randımanı yüksek olduğu için firmalar sulu haşlama kaşar, yani gerçek kaşar yapmayı tercih etmezler.
    ancak ilk defa 2015 yılında yayımlanan peynir tebliğine göre 1 ocak 2016 tarihinden itibaren bir ürüne kaşar diyebilmek için sulu haşlama prosesiyle üretim yapılması gerekmektedir. yok ben hala kuru haşlama yapacagım ucuz satacağım diyen firmalar ise ürüne kaşar diyemeyecek, eritme peyniri olarak adlandırmak zorunda kalacaklardır.
    dolayısıyla 2016 yılından itibaren kaşar diye aldığımız ürünler gerçek, has, lezzetli kaşar olacakken tek kötü yanı prosesi gereği randıman artışından dolayı ürün fiyatları da temiz %20-30 oranında artacaktır.