978 entry daha
  • kesinlikle 2021 ve 2022 yıllarıdır.
    babamın memur maaşı ile tüm evi geçindirdiği yıllar boyunca soframızda iyi kötü en az haftada bir kahvaltıda orta ve üstü kalitede sucuk / kaşar / salam vs. görürdük...
    20 yıl önce de soframızda illa ki vardı, kazancımız bunlara elveriyordu...
    10 yıl önce arada bir de olsa alabilir olduk...
    şimdi ayda bir alabiliyoruz ki aslında hiç de fakir bir aile sayılmayız... en azından kira derdimiz yok, evin bir arabası var, bahçe içinde müstakil dubleks bir villada oturuyoruz...
    ben en çok da bunların en uyduruğunu bile alamayıp inatla ekonomimizin çok iyi olduğunu ve batının bizi kıskandığını savunan salaklara acıyordum...
    artık acımıyorum da...
  • bu yıllar.
  • 2020li yıllar yani?
  • o yıllarda kaşar kaşardı, şimdiki gibi eritme peyniri değil. 1 kilosu, 10 kg sütten yapılıyordu. sucuk sucuktu, şimdiki gibi sucuk benzeri fermente ürün değil. salam ise halis danadan yapılıyordu, tavuğun hindinin ibiğinden, ayağından, bilumum sakatatından değil.
    şimdi aynı kalitede ürünleri almaya kalksan kaşarın kilosuna 150-200 lira, sucuğa 250 lira, salama 200-250 lira verecektiniz.
    anlayacağınız hakiki salam sucuk ve kaşar hala lüks.
    ha; ben ibikti eritmeydi sallamam diyorsanız sorun yok.
  • fiyat olarak doğrudur fakat sağlık olarak tüketilecek malzemeler değil evet.
  • bence o yıllar tam da bu yıllar.
  • başlığı kaşar, tavuk salam, sosis ve sucuğunun bile lüks olduğu yıllar şeklinde düzenlemek lazım.
715 entry daha
hesabın var mı? giriş yap