şükela:  tümü | bugün
 • yıllar öncesine ait boku çıkan bir donanımhaber geyiği. hala devam ediyor da olabilir.

  örneğin,

  eleman bilgisayar almış, gözü gibi bakıyor. sabah akşam üzerinin tozunu alıyor, monitörün üzerine dantelini asıyor falan. aradan geçiyor bir iki ay, tozdan mozdan kasadan gelen ses dizel arabayı aratmamaya başlıyor. arkadaş işkilleniyor, alet elden gidiyor diye korkulu rüyalar görüyor. sonra giriyor foruma, soruyor "kasadan aşırı ses geliyor arkadaşlar, neden olabilir? ne yapayım?" diyor. oradan cevap geliyor:

  - kasayı yan yatır.

  "@2
  adam haklı beyler" olayı da yok o zamanlar, başlıyor bir saçma makara. bunlar burada eğlenirken, benim acemi bilgisayarcı arkadaş kasayı çoktan yana yatırmış oluyor.

  *
 • başlık: msn'e bağlanamıyorum
  mesaj: arkadaşlar msn'e birtürlü bağlanamıyorum. bağlan dediğim zaman msn 0x31241232a hatası alıyorum, ne yapmalıyım?

  gelen cevap: kasayı yan yatırmayı dene, düzelmesi lazım.

  tarzındaki forum mesajlaşmalarında dalga geçmek için de kullanılır. denememek lazım tabii.
 • inanılmaz bir şekilde bu konudan haberim olmadan kendim uyguladığım ve başarılı olduğum uygulama. (sonu kötü bitti o ayrı)
  - bilgisayardan gelen aşırı takırtılar nedeniyle bilgisayarı açtım baktım ki problem güç kaynağının fanından geliyor. güç kaynağını açamadığım için bir önlem alamadım.
  - güç kaynağını değiştirme işini erteleyince takırtılara ve yüksek gürültüye bir süre sabretmem gerekti.
  - ve işte türk zekasını kullanarak kasayı yan yatırdım. sanırım böylece fana çarpan kablo ayrıldı ve ses kesildi.
  - bir süre sonra ses tekrar başladı. bu sefer de kasayı düzelttim ses kesildi.
  - bir süre sonra fan tamamen takılmaya başladı ve ses tamamen kesildi.
  - bir kaç hafta (belki de ay) böyle devam ettim.
  - sonunda bir gün bilgisayardan gelen hafif bir patlama sesi ile güç kaynağı yandı. ben de güç kaynağını değiştirmek zorunda kaldım.
 • incide hala devam eden geyik.
  fakat, yan yatırmak şöyle çözüm olabilir.
 • (bkz: #27331101)
 • yıllar yıllar önce bende işe yarayan yöntem.

  sene doksanlar falan. bilgisayar açılmıyor. kasayı yüklenip babamın iş yerine götürüyorum her defasında. oradaki bilgisayarcılara göstermek için. eleman kasayı fişe her takışında açılıyor, sorun yok bunda deyip beni eve gönderiyordu. sonra kafama dank etti. lan dedim ben bu bilgisayarı götürürken yan yatırıp taşıyorum. daha sonra hiç götürmedim babamın iş yerine bilgisayarı. kasa her sorun çıkardığında yan yatırıp, babamın iş yerine götürür gibi evin içinde dolaşarak kendimce soruna çözüm bulmuştum. bu da böyle bir anımdı işte.
 • işe yarar tavsiyedir. güldük geçtik ama şerefsizim işe yaradı az önce. benim bilgisayar fanları tam devir çalışıyordu ve 5 dk sonra aniden kapanıyordu. kasanın altındaki ayaklıgı cıkartıp sileyim derken kasa eğik pozisyonda bilgisayarı calıstırdım. fanlar düzgün çalıştı. bu klişe geyik işe yaradı. şu an ağlıyor ve entry giriyorum. donanımhaber'e selamlar.
 • allah belamı versin bende de işe yaramış bir yöntemdi bu. bilgisayar açıldıktan bir süre sonra ciiuuv kapanıyordu, yan yatırdım düzeldiydi.meğerse işlemci fanı heatsink i yerine oturmadığından ayrık duruyormuş, yan yatırınca yer çekimi sorunu çözmüş.