şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kadıköy belediyesi'nin talancı kuruluşudur. açılımı, kadıköy sağlık turizm eğitim çevre temizlik otopark hizmetleri inş. yay. san. tic. a.ş.'dir.

  http://www.kasdas.com/

  ispark nasıl istanbul'un belli lokasyonlarını gasp etmişse, kasdaş da kadıköy belediyesi adına kadıköy'ün belli lokasyanlarından haraç kesmektedir.

  al birini vur ötekine...
 • kadim dönemlerden bu yana, ulaşım alternatifleri arasında her dem karayolunu önceleyen, ülkece zihnimizi, "otomobil satın alma, otomobil sahibi olma" merkezli yetiştiren siyasal dimağın, vatandaşa reva gördüğü maddi prangaların belki de en önemsizi.

  karayolu taşımacılığını alternatifsizleştirerek, insanları otomobil satın almaya adeta mecbur eden bu yapı, sana evvela benzin al diyor, ötv öde diyor, kasko yaptır diyor, kış geldi git de kış lastiği taktır diyor, köprüden geçtin para diyor, tünelden geçtin para diyor, otoyola girdin diyor, eds'ye yakalandın diyor, yanlış yere park etmişin aga diyor, 20 bin bakımı 50 bin bakımı geliyor, debriyaj balatası bitiyor, fren balataları eriyor... ohhh yarasın!!!

  otomobil sahibi olmak demek "dert" demek, "keder" demek yemin ederim. peşi sıra atılan tokatların belki de en sonuncusu ispark/kasdaş. otomobil satın almış olman, yıllık bakım masrafları ve muhtelif vergilerini ödeyebiliyor olman, seve seve benzinliğe gitmen de kesmiyor bak devlet babayı. devlet baba geliyor diyor ki arabanı park ettin, "para."

  şimdi bir de kasdaş çıktı başımıza, otuz metre aralıklarla tabelalar. 0-1 saat 7 lira! ohhh yarasın!!! cadde felan da değil ha! sokak aralarını parsellemiş resmen ağalar!

  ne kadar çok otomobil, o kadar çok para. 80 yıldır zihniyet aynı. milyar dolarlar gömülüyor köprülere, otoyollara. karayoluna övünçle yatırım yapan muktedirler, iş demiryollarına ve metrolara geldiğinde her nedense aynı şevk ve istekte olmuyorlar. ağır aksak ilerliyor işte birtakım hizmetler. istanbullunun anası ağlıyor vallahi! otomobil satın almış diye kamyon yüküyle parayı devlete veren vatandaş, ahh bir de yol gidebilse. oturuyorlar arabanın içinde. herkes birbirine bakıyor. 10 dakikalık yol, yeri geliyor 40 dakika, yeri geliyor 1 saat.

  kasdaş da sevinsin az. o da atsın bi tokat ne var yani? yapıştır kasdaş!