şükela:  tümü | bugün
  • insanoğlunun neredeyse varloşundan beri kullandığı kaşık ve çatal, günümüze hemen hemen ilk icad edildiği şekli ile ulaşmıştır.

insanoğlunun kendi ürettiği hemen hemen tüm eşya ve aletler, her geçen gün değişmesine rağmen, çatal ve kaşık temel şeklini korumaktadır. bunun nedeni mükkemel yapılarına ulaşmış olmalarıdır.
  • şekil olarak aynı görünse de ileri teknolojiye sahip, cep telefonu ve bilgisayarlarla iletişim kurabilen çatallar vardır. hapifork
  • bir çataldan beklentileriniz nelerdir sorusunu akıllara getirir. sanırım bazıları çok şey bekliyor. ulan ne istiyorsunuz anlamıyorum ki. yemek sonrası göte sokulur cinsten ergonomik değil işte uğraşmayın boşa.
  • basit ve yeterli olmasındandır.

icad edilen hemen tüm alet-edavat, ihtiyaç hâsıl oldukça, (ne yazıyorum lan ben sene 2014!)
    ...dil paketi güncelleniyor...

hemen hemen tüm araç ve gereçler, gerekli görüldüğü için geliştirilmiş ve geliştirilmek zorunda kalmıştır.

gerekli olaydı emin olun geliştirilirdi sayın okuyucu.
    en fazla üzerine süslemeler felan yapılmıştır çağlar boyunca.

illâ ki fonksiyon eklemek istenirse, çatalın sap kısmına dildo monte edilebilir.
    sonrasında neresinden tutup çıkarılır bilemedim.
  • kaşık ve çatalda, aynı tek şişede ketçap & mayonez, ya da tek kavanozda yerfıstığı ezmesi & reçel gibi, üşengeçliklerinden her boku birbirine entegre etmeyi seven uyuşuk amerika'lıların elinden kurtulamamış ve bu sayede spork diye garabet bir buluş ortaya çıkmıştır.

kullanım olarak spork ne adam gibi çorba içebildiğiniz, ne keyifle yemek yiyebildiğiniz puşt gibin, ibne gibin, %100 redneckvari bir buluştur ve yine amerikanyalılara ait güzel bir deyişi hatırlatır: if it ain't broke, don't fix it
  • kaşık ve çatal kullananların gelişmemiş olmasıdır.
  • (bkz: şemsiye)
  • (bkz: chopstick)
    ibret için.
  • "perfection is achieved, not when there is nothing left to add, but when there is nothing left to take away"

- antoine de saint-exupery

kaşık da çatal olabilecekleri en sade, en kullanışlı hallerindeler. kullanım amaçlarına göre eksiklikleri olmadığı gibi atılacak fazlalıklar da yok. haliyle geliştirmek için bir sebep de yok ortada.