şükela:  tümü | bugün
 • 1950 yılında chpnin parti tüzüğünde yapılan değişiklik ile genel başkan vekilliği kaldırıldı ve genel sekreterlik getirildi. kasım gülek ilk oldu.
 • tayibe gülek'in babasi. murat birsel'in de eski kayinpederi... hmm şimdi, yanlış hatırlamıyorsam, ayşe kulin tarafindan yazilmiş olan adi aylin kitabinda da, sanirim kasim gülek aylin devrimel'in ablasinin ikinci kocasiydi... sanirim...
 • adana da kasım gülek koprusu vardır, tum adanalılar omurleri boyunca en az bir kez ustunden geçmiştir, hepsi bilir. tayibe gülek de adanadan milletvekili olmuştur zaten.
 • kasım gülek, bir gün hacca gitmeye karar verir. bu, o gün için sansasyonel bir haber olma niteliğinin yanında, chp genel sekreteri gibi birisinden, o gün itibariyle beklenilmeyen bir davranıştır. dolayısıyla o zamanlar, dili bir hayli uzun, muhakemesi de o ölçüde dar bazı gazeteciler etrafını alır ve kasım gülek bey’e:
  - siz hakikaten hacca gidecek misiniz?
  - evet.
  - sahi gidecek misiniz?
  - gideceğim tabi.
  - tavaf da edecek misiniz?
  - evet tavaf da edeceğim.
  ve dağılırlar. hac dönüşü yine etrafını sararlar. bu sefer;
  - sayın gülek, hacca gittiniz mi?
  - evet, gittim.
  - kâbe’yi de tavaf ettiniz mi?
  - ettim tabi.
  - arafat’a..?
  - çıktım.
  - pekalâ, şeytanı da taşladınız mı?
  ve cevap:
  - evet hem taşladım, hem de birçok taş getirdim, buradaki şeytanları da taşlamak için.
 • yanilmiyorsam ondan fazla yabanci dili ana dili gibi bilen bir ki$i idi.
 • "sekiz yabancı dil biliyormuş
  kasım gülek efendi;
  bir de türkçe öğrense
  dokuz ederdi."
  **
 • 1956 ağustos'unda karadeniz bölgesinde bir geziye çıkmış, o zamanlar chp genel sekreteri kendisi. rize'de esnafın elini tek tek sıkmış ve olan olmuş. gösteri yürüyüşü yaptığı için altı ay hapse mahkum edilmiş gülek. olay, demokrat partinin 55 sonrası tek parti diktasına dönen iktidarının bir tezahürü.
 • 1950’li 60’lı yılların en popüler politikacılarından olan kasım gülek, varlıklı biri olmasına ragmen elinin sıkılıgı ile tanınır.. chp genel sekreteri iken, bazı dostları chp genel merkezine kendisini ziyarete gelmi$ler ama bulamamı$lar.. nerede oldugunu sorduklarında parti merkezindeki bir görevli, "kasım bey biraz hava almaya çıktı" diye cevap vermi$.. gülek’i arayanlardan biri bunun üzerine $öyle demi$:
  — bo$una beklemeyelim, hava bedavadır diye uzun müddet alır durur..
 • demir kırat belgeselinde anlattığına göre, dp ve chp arasında rekabetin iyice kızıştığı 50'li yıllarda, partilerin önde gelen isimleri birbirleri hakkında asılsız iddialar ortaya atarak diğerlerini karalamaya çalışıyorlarmış. dp'liler kasım gülek'in kolej mezuniyetinde çektirdiği cüppeli kepli fotoğrafını göstererek işte kasım gülek'in papaz olduğunun kanıtı fotoğraflar demişler. daha sonraları işi abartıp bir de sünnetsiz olduğu iddiaları ortaya atılınca kasım gülek bu iddiayı ortaya atan kişi için "karısı da amma gevezeymiş" yanıtını vermiş. böyle iddiaya böyle yanıt. işte o zamandan beri muhalefetlerle iktidarların arasındaki atışmalar bu seviyelerde devam etmiş. masalımız da burda bitmiş.
 • 1905 yılında adana da doğmuştur. babası ittihat ve terakki cemiyeti adana sorumlusudur. paris’te ecole des sciences politiques, columbia üniversitesi, londra üniversitesinde, cambridge üniversitesinde, berlin ve hamburg üniversitelerinde öğrenim görmüş ve çalışmalar yapmıştır.

  meclise önce bilecik, sonra da adana milletvekili olarak girmiştir. bayındırlık bakanlığı, ulaştırma bakanlığı, chp genel sekreterliği görevlerinde bulunmuştur. 1996 yılında vefat etmiştir. türk siyasi tarihinin en başarılı ve en eğitimli politikacılarından biridir.

  kaynak: www.kasimgulek.com

hesabın var mı? giriş yap