şükela:  tümü | bugün
 • kasımpaşa’da, kasımpaşa camisi’nin önünde ve yol aşırı yerde olup etrafı kasımpaşa muvakkithanesi, potinciler, kasımpaşa medresesi ve turşucu bayram sokakları ile çevrilmiştir. erkekler kısmının girişi potinciler sokağı üzerindedir.

  hamamın banisi güzelce kasım paşa’dır. hamam kasımpaşa vakfındandır ve çifte hamamdır. yapım yılı tam olarak tespit edilememekle birlikte, kasımpaşa camisinin yapım yılına denk düşmelidir. (1533) listelerde yer alamamasına rağmen, nermi haskan bu hamamın mimarının mimar sinan olduğunun taş işçiliğinden kolaylıkla anlaşılabileceğini ifade eder.

  seyahatname’de evliya çelebi, bu hamamın suyunun pek tatlı olduğunu, oldukça hoş ve güzel yapılmış bir hamam olduğunu ifade eder. evliya çelebi bu hamamı pehlivanlara tavsiye eder.

  günümüzde hamam faal durumda olup, hamam, yüzme havuzu ve sauna kısımları ile hizmet vermektedir.
 • cingenelerin isletmekte oldugu, bakimsizliktan perisan ve cok cirkin bir gorunume burunmus bir hamamdir. mimar sinan yapitinin son halini bir yerleden goruyorsa kemikleri sizliyordur eminim. (bkz: buyuk hamam)
 • gittiğim hamamlar arasında (çemberlitaş, beşiktaş, galatasaray) fiyat performans anlamında açık ara en önde olan hamam.

  hamamın içi ve dışı iyi gayet iyi durumda, tellaklar masajı ve keseyi bol keseden yapıyorlar, içerisi temiz ve ferah. yabancı arkadaşlarımı götürüp, turist tarifesinde ödemediğim (kese - masaj bahşişi hariç 17 tl, bol keseden bahşiş bırakılırsa en fazla toplamda 40 tl) ve keyifle ayrıldığım mekan olmuştur. keseyi yapan tokatlı abinin hamamın tarihçesini vikipedia'dan alıntı yaparak anlatması da ayreden bir detay olmuştur.

  16. yüzyıldan beri hiç durmadan çalışan, kültür ve içeriğinden fazla birşey kaybetmemiş bir müessese olarak karşımızda durmasını da ayreten takdir ettim, artık ayda en az bir kez milleti toplayıp gitme konusunda da kendime ödev vermiş bulundum.
 • döküntü hamam. biraz bakıma girmiş olsa sanki potansiyelini kullanabilir.
  hamamlar güzel yerler. pamuk gibi olup deri değiştirmiş gibi çıkmak mis. tellak amcalar da çok komik . ama bu şekilde bakımsız görmek tarihi hamamları üzücü.