şükela:  tümü | bugün
  • ipva* tarafından fikir dünyama kazandırılmış olan, düşünme biçimimi metaforlayan bir metafordur.

şöyle ki,

.

bir evim var. evde bir çok oda var, ve odaların her birinde düzenle istiflenmiş kitaplar mevcut. evde bir oda daha var ki, diğer odalardan çok daha büyük ve kapısı genelde kitli: kasırga odası.

söz konusu oda, oradan buradan topladığım kitap yığınlarını barındırıyor ve loş- karanlık arası, yeterli olmayan bir aydınlatmaya sahip.

ben arada bu odanın kilidini açıp içine dalıyor, etrafa saçılmış kitaplar arasında bir ilişki kurmaya veya düzenli kitaplarla ilişkisi olanları bulmaya çalışıyor, çabalarımın sonuç vermesi taktirde de bulduklarımı diğer odalardaki raflara koymak üzere odadan çıkarıyor ve kapıyı tekrar kitliyorum.

bu sayede evim düzenli kalıyor, kendimi rahat hissediyorum. fakat boğuşmam gereken problemleri de unutmuyor ve onları bana hatırlatıyor olan anahtarı da cebimde taşıyorum.

.

metaforda geçen düzenli odalar, ekşi sözlük. burası, benim nispeten oturmuş fikirlerimi döktüğüm bir mecra.
    kapısı kitli oda, üzerinde düşünmem gerekenleri kendisine not aldığım offline not defterim.
    vakit buldukça onun içinden konular seçip üzerlerinde düşünüyorum. bir şeyler çıkarsa, ekşi'ye yazıyorum.

bu arada ipva'nın düşünce dünyasında düzenli bir oda yokmuş. tüm evinin koca bir kasırga odası olduğunu söylüyor.
    bunun nedenini, kasırga oluşturma potansiyeldeki konular hakkında düşünmeye yeni başlamış olmasına bağlıyorum. eğer ki böyle devam ederse, büyük bir kütüphane oluşturacağı kanısındayım.