şükela:  tümü | bugün
 • bunun en büyük sebebi, motorsiklet kullanırken kask takmanın sadece kaza anında işe yarayacağının düşünülmesi gibi bir önyargıdır.

  1. motorsiklet kullanırken rüzgara direk maruz kalırsınız ve kask takmazsanız gözlerinizi kısmak zorunda kalacağınızdan bariz bir görüş kaybınız olur. hem dışarıdan gelecek tehlikelere, hem de etraftaki manzaradan maruz kalmanıza sebep olur. araba kullanırken yağmur yağdığında silecek çalıştırmadığınızı düşünün.

  2. kask takmazsanız, gözünüzü ve yüzünüzü dış etkilere direk maruz bırakırsınız. bu, havada (çoğu insanın araba kullandığı için farkedemediği) çok miktarda bulunan kum, ağaçlardan düşen yaprak, küçük ağaç parçaları, kamyonların döktüğü kum ve taşlar ve bir arabadan atılmış yanık sigara olabilir (bu gerçekten çok fazla oluyor ve 2 kere üstüme gelmişliği vardır). böyle bir durumla karşılaşmamanızı ümidederim, bırakın çok yüksek hızları, 80 gibi bir hızla giderken gözünüze giren bir çöp, yüzünüze çarpan bir yaprak yaralanmanıza sebep olacağı gibi, kaza yapmanıza sebebiyet verebilir.

  3. rüzgarın bir ikinci etkisi olarak, yüz felci, kask takmayanlarda daha çok görülmektedir.

  4. dışarının gürültüsüne rüzgarın da gürültüsü eklenerek, gürültüye bağlı sağırlık ve orta kulak iltihabı gibi hastalıklara yol açabilir (böyle deyince pek az bir ihtimalmiş gibi görülüyor olsa da yüksek ihtimal).

  buraya kadar daha kaza olmadan kaskın neden gerekli olduğunu aklıma geldiğince yazdım şimdi bir iki ufak şey kaza durumu için ekleyeyim.

  5. artçılar için (motor sürücüsünün arkasında oturanlar): motorsiklette artçıların ölme oranı daha fazladır. bir kaza anında motorsiklet sürücüsü gidona tutunduğu için, motorsikletten fırlama ihtimali artçıya göre daha azdır. en ufak bir kazada artçı motordan ayrılıp düşecektir ama sürücü gidona tutunarak kurtulabilir.

  6. nerede olduğunu hatırlamadığım bir istatisliğe göre motorsiklet kazalarının %70'i 3000m. içersinde olmaktadır. bu, adam gibi motorsiklet kullanan motorsikletçilerin, "bakkala giderken bile kask takacaksın!" mottosunun hiç de sebepsiz olmadığını gösteriyor. 3000m. hakikaten çok kısa bir mesafedir.

  7. herhangi bir düşme halinde genellikle ilk olarak kafamız darbe alır. 2 metre yukarıya sıçradıktan sonra, 50 kiloluk bir insanın 500 kiloya yaklaşan basıncını yerde kasksız bir kafayla karşılamayı gerçekten istemezsiniz.

  şimdilik motorsiklette kask kullanılmaması sonucu olabilecek şeyler hakkında yazabileceklerimi, kasksız motor kullandığı zaman görüntülenen arto'nun kendisinden hiç beklenmeyecek bir seviyede verdiği cevapla bitirmek istiyorum.

  gazeteci: arto bey, kask takmamışsınız.
  arto: kaz kafalıyım da ondan.
 • kabul edilebilir. kabul edilir.

  çünkü sen kullanırsın ve canın senindir. fakat!
  ben trafikte görüyorum motosikleti kullanan kişinin arkasında bir hanımefendi oluyor sarılmış bir şekilde.
  işte onun kask takmaması affedilemez! affedilemez.

  yahu nasıl olur da o kadına kask takmazsın be!
 • canini yolda bulmayanlarin kesinlikle yapmamasi gereken sey. bazilarina cok onemsiz gibi gorunse de kaskin kaza aninda etkisi buyuktur. hatta o kadar buyuktur ki ingilizcede kask takmayanlar icin "donorcycle" terimi bile kullanilir. "donor" organ bagislayan anlamindadir. motorsiklet kazalarinda surucunun organ bagiscisi haline gelmesinin en buyuk sebebi gerekli guvenlik onlemlerinin alinmamasindan kaynaklanir. en cok karsilasilan durum da kasksiz kullanimlarda basa alinan darbe ile beyin olumunun gerceklesmesidir.
 • hepsinde bu uygulama var mi bilmiyorum ama üniversite hastaneleri motosiklet kazalarını ödemiyor.

  bu yüzden az zararla atlatmak için kask takmak elzem, takmamak ise ali agaogluluktur.
 • jerry seinfeld konuyu analiz etmistir:

  "there are many things we can point to as proof that the human being is not smart. the helmet is my personal favorite. the fact that we had to invent the helmet...

  why did we invent the helmet?

  well, because we were participating in many activities that were cracking our heads. we looked at the situation... we chose not to avoid these activities but to just make little plastic hats so that we can continue our head cracking lifestyles."
 • darwin ödüllerine adaylığı garantiler. takmayanların sayısı yaz aylarında tavan yapar.

  bir de kask yerine türban takanlar vardır. az önce gördüm lan, valla şaka yapmıyorum. artık kask yokluğundan mı, türbanın kendini koruyacağı düşüncesiyle mi takmadı onu bilmiyorum. akıl fikir...
 • hızlı cinsel yaşamda prezervatif takmamakla eşdeğerdir.
 • arabada emniyet kemeri takmamak neyse, motorsiklette de kask takmamak odur. yani andavallıktır.