şükela:  tümü | bugün
 • yks’ye giren taze mezun bir gencin düşüncesidir.

  bu aşırı realist röportaj için buyurun efendim
 • eğitim sistemini derinlemesine gören üstün bir analiz. her şehre bir üniversiteden sonra o 3 bin tl maaş da 'belki' artık.
 • bu cümlenin türkiye'de kurulduğunu bilmesem, "ideal bir ülkede olması gereken budur." derim.

  üniversite eğitimini bir "para kazanma aracı" olarak görmek başlı başına bir hatadır, fakat bunu kapitalist mantıkla yetişen insanlara anlatmaya çalışırsanız ya "elitist", ya da "ezik" olursunuz. mevcut düzende akademik yetkinlik para etmez, ticari yetkinlik para eder. insanların sadece maaş için, statü için okul okuduğu bir ülkede işini hakkıyla yapacak insan sayısı oransal olarak az olacağından, sağlıklı gelişim de olmaz.

  yani ortalama bir isveçli de; "okusam 30k alacağım, okumasam 30k." diyebilir, diyor da zaten. isveç'te sabit bir asgari ücret yoktur, çünkü sendikaların pazarlık etme hakkı çok sağlam bir şekilde korunur, yasalar sendika karşıtlığını önleyecek şekilde düzenlenmiştir. nüfusu az olan kuzey avrupa ülkelerinde neden doktor açığı vardır? nordic model sosyalizme dayandığı, ve düzgün işlediği için. nordic model'ı uygulayan ülkelerin kendi vatandaşları, hayatlarını insan gibi yaşayabilmek için zor mesleklere yönelme gereksinimi duymazlar. orada ortalama bir insanın hayat standardı yeterince tatmin edicidir, lakin bu kesinlikle bir "şans" meselesi değildir. o insanlar, o yaşam standardını hak ederler. nasıl hak ederler? takım tutar gibi parti tutmayarak. güç sahibi olan yöneticileri yolsuzluk yaparsa, "ben olsam ben de çalardım." veya "başkası olsa başkası da çalardı." gibi argümanlarla durumu normalleştirmeyerek.

  demek neymiş? bu işler sırf "biz eğitime önem veriyoruz." diyebilmek için her yere üniversite açmakla olmuyormuş. alınan eğitim işlevsiz olunca, insanlar okumaktan soğurmuş. türkiye'de sırf okumuş olmak için okuyanların çoğu işsiz. bu noktada mağdur edebiyatı yapmaktan ziyade, yaşam koşullarından memnun olmayan tc vatandaşlarının kendilerine yöneltmeleri icap eden sorular çok basit:

  - güçlüye ne kadar tapıyorum?
  - protesto etmek mi daha kolay, torpil bulmak mı?
  - bireysel problemlerim için önerdiğim toplumsal çözümler ne kadar adil, ne kadar uzun vadeli?

  kısacası; "kasmaya gerek yok okusam 3 bin tl maaş alacağım" demek var, "kasmaya gerek yok okusam 30k maaş alacağım" demek var. aradaki farkı irdelemek size kalmış.
 • haksız sayılmaz, hangisi - hangimiz idealist ki?
 • üniversitenin sadece para kazanmak için okunduğunu zanneden fosil beyanı.

  uğradığım linç editi: arkadaşlar tabi ki hobi olsun diye üniversite okunmaz, ben de biliyorum bunu. ülkedeki idealist olup kendini gerçekleştiren insan sayısı nedir zaten. o yüzden -sadece- yazıyor yukarıda.

  günümüzde bu kadar diplomalı işsiz varken yadırgayamıyorum da sizi. umarım arkadaş barcelona'ya transfer olur da tükürdüğümü yalarım. yalnız bu 3000-3500 lirayı küçümseyen arkadaşı 2-3 yıl sonra tekrar röportaja bekliyorum. asgari ücret arttırılmalı diyor olacaktır bence.
 • okuma boşver, napcan? gir sanayiye oh mis.
 • tipik 16 yaşında hayatı çözdüğünü zanneden ergen cümlesi.

  üniversitenin para kazanmak için okunduğu düşünülmesi bir yana, empati yapmaktan fersah fersah uzakta bir insan olduğunu da açık etmiştir. kendi ideali olan futbol oynamayı onun için peşinden koşulması gereken bir meşgale olarak konumlandırıp başkalarının ideali olabilecek tıp veya hukuk dışındaki üniversite bölümlerini "kasma" olarak görüyor. bu kadar bencillik de ancak 20 yaşın altında görülür, geçici bir dönem.
 • idealsizmiş fosilmiş para için üniversite mi okunurmuş... gören de bir avrupa ülkesinde yaşadığımızı sanır. sığırlara bak hele.
 • aile kurdugunda esiyle beraber calistigi halde surekli 3000 tl. alıp gecinmeye calistiginda görürüz bu kafasindayim kardesi.
 • adam hakli.

  paladin gibi universite mezunu basarsan ortalik mezunden gecilmez.

  nasil ki para basinca paranin degeri duserse , egitimde boyledir.

  her taraf universite dolunca , kalifiye isci de bulamazsin cunku meslek lisesine artik kimse gitmiyor.

  atanamayan ogretmenlerin durumuda keza ayni.

  bir ara universite kontenjanlarini her sene artirdilar ne oldu her taraf mezun doldu ama is yok ya da inanilmaz dusuk maaslar teklif edilir oldu.

  yarin muhendisler issizlikten kaynakci oldu ya da usta basi oldu gibi haberler cikarsa sasirmayin.

  genclere tavsiyem , kendinizi iyi yetistirin ,en az 2 yabanci dil ogrenin ve dunyaya entegre olun.1975 yilinda basilan ve hala anlatilan ders kitaplarindan uzak durun.