şükela:  tümü | bugün
  • diğer bir adıyla saray müze.

sultan abdülaziz döneminde yapılan bu saray osmanlı devleti'nin istanbul dışında yapılan tek sarayıdır.
    96 yılından beri kocaeli sınırları içinde yaşayan ben, bu aydınlamayı henüz yaşamış bulunuyorum.
    yaptığım gözlemlere göre izmit halkının çoğunluğu da bu konudan bihaber. halbuki izmit merkezde saat kulesinin hemen yanında yer alır. çoğu insan saat kulesinin yanında bir şey olduğunu bilir ama ne olduğunu tam olarak bilmez.

asıl değinmek istediğim konu ise atatürk'ün, selanik'teki atatürk müzesi'nde sergilenmekte olan kişisel eşyaları, oradaki müze binasının bakıma alınması nedeniyle şu an kasr-ı hümayun'da sergilenmektedir. kıyafetleri gördüğünüz anda vereceğiniz ilk tepki -aa! bu elbiseleri hatırlıyorum- olacaktır. izmit'te yaşayan veya izmit'e yolu düşenlerin burayı es geçmemesini tavsiye ediyorum.
  • türkiye deki sanat anlayışının nekadar geliştiğine bir pazar günü uğrayıp şahit olabileceğiniz yer.

burayı ziyaret edenler sadece her pazar 3 -5 gelin ve damat onlar da fotoğraf çekilmek amacı ile kullanıyor!!

navigasyonla dibine kadar gelmemize rağmen tek bir tabela koyma zahmeti dahi göstermediklerinden etrafında 3 4 tur attık sonunda tam karşısındaki taksi durağına sorduğumuzda bile adamlar tereddüt etti koca saray var şehirde ve nerede olduğundan ne olduğundan herkes bihaber.

toplam 5 odası bulunuyor.
    atatürk odası, kabul odası, dinlenme odası , yatak odası giriş salonu ve hünkar hamamı.her bir odası birbirinden güzel ve değerli eşyalar ile dolu.atatürkün kaldığı oda abdülazizin yatakodası her biri çok etkileyici.ve hep merak ettiğim hamamları falan görürüzde tuvaletler nasıl acaba diye düşündüğüm kısmıda görerek merakımı giderip ayrılğım saray.
  • bahçesinde bir tane masa olsa ve her gece iki kişiye bu masada çay içmek için müsade etseler çok güzel olurdu.